Powiat

Rowerami przez Krajnę

Robert Lida, 16 maj 2019, 10:01
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę odbył się IX Krajeński Rajd Rowerowy. Uczestnicy wyruszyli z gościnnego Orzełka i udali się do Zamartego, gdzie zwiedzili między innymi jedno z najciekawszych miejsc w powiecie sępoleńskim, czyli Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Jak zwykle przewodnikiem grupy był Mirosław Łebek z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, który w szczególny sposób zachęcał do szybszego pedałowania.
Rowerami przez Krajnę

Cykliści wyruszyli sprzed świetlicy wiejskiej w Orzełku

Rowerami przez Krajnę

Największą atrakcją wycieczki było zwiedzanie krypt pod kościołem w Zamartem

Krajeński Rajd Rowero  wy to cykliczna impreza  organizowana na terenie wszystkich gmin powiatu sępoleńskiego. Organizatorem tegorocznego był powiat sępoleński, gmina Kamień oraz Krajeński Park Krajobrazowy. Uczestnicy rajdu po dokonaniu niezbędnych formalności wyruszyli sprzed świetlicy wiejskiej w Orzełku, gdzie wcześniej ugościły ich panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Cykliści nie jechali drogą krajową, tylko drogami gminnymi, przez Niwy. W sumie przejechali około 25 kilometrów. Tradycyjnie grupę prowadził Mirosław Łebek, pracownik Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. W Zamartem rowerzyści zwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Szkapleżnej. W roli przewodnika wystąpił brat Jacek z zakonu Karmelitów Bosych, który wykazał się ogromną wiedzą na temat każdego malowidła, każdej rzeźby czy poszczególnych elementów budowli, która pochodzi z XVIII wieku. Gospodarze sanktuarium udostępnili uczestnikom rajdu krypty grzebalne, które znajdują się pod podłogą kościoła. Przypominamy, że jest tam zmumifikowane ciało fundatora sanktuarium Jana Michała Grabowskiego – podkomorzego pomorskiego. Po tej niezwykle interesującej lekcji historii sztuki i architektury uczestnicy rajdu przenieśli się na szkolne boisko. Tutaj przygotowano dla nich tradycyjną grochówkę, a także kilka konkursów i zabaw. Wicestarosta Andrzej Marach oraz burmistrz Wojciech Głomski wręczyli specjalne puchary najstarszemu i najmłodszemu uczestnikowi rajdu. Najstarszym był Tadeusz Stąpyra, a najmłodszym 6-letni Franek Stasierowski.
Kiedy barwny peleton rowerzystów o godzinie 10.00 startował z Orzełka, na niebie kłębiły się chmury i było przeraźliwie zimno. W Zamartem świeciło słońce, a temperatura była całkiem przyjemna. Jazda na rowerze i turystyka rowerowa stają się coraz popularniejsze. Wszelkie zorganizowane formy takiej aktywności z pewnością wpisują się w ten trend. Organizatorzy już dziś zapraszają na jubileuszowy rajd, za rok.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...