stat4u
Gmina Więcbork

Runowo energetyczną potęgą

Robert Lida, 04 kwiecień 2019, 10:18
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W Runowie wszystko jest pierwsze. To tutaj wyrosły pierwsze, i jak dotąd jedyne, wiatraki w powiecie. To tutaj na szczęście nie powstała pierwsza w powiecie biogazownia. W ostatnich dniach rozpoczęto tutaj montaż pierwszej w powiecie farmy fotowoltaicznej.
Runowo energetyczną potęgą

Montaż pierwszej w powiecie sępoleńskim farmy fotowoltaicznej nabiera rozmachu

Inwestorów z branży energetycznej do Runowa przyciąga bliskość stacji transformatorowo – rozdzielczej popularnie nazywanej GPZ–em. Dzięki temu producenci energii elektrycznej nie muszą budować kosztownych linii przesyłających prąd do krajowej sieci.
W ubiegłym tygodniu na jednym z pól w okolicy GPZ–u wyrosły dziwne, aluminiowe konstrukcje. To stelarze pierwszej w powiecie farmy fotowoltaicznej, na których zostaną zamontowane panele słoneczne. Inwestorem jest bydgoska firma Jutrzenka. W sumie takich farm ma powstać 10. Każda z nich ma zajmować powierzchnię do 2 hektarów. Grunty, na których powstają farmy, inwestor dzierżawi od rolników. Jedna farma ma moc maksymalnie 1 megawata. Aby produkować energię ze słońca inwestor musi wygrać specjalną aukcję na zieloną energię.
Farmy fotowoltaiczne w przeciwieństwie do wiatraków nie budzą kontrowersji jeśli chodzi o ochronę środowiska i wpływ na życie okolicznych mieszkańców. Można powiedzieć, że są to inwestycje neutralne. Dla okolicznych mieszkańców słońca na pewno wystarczy.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...