stat4u
Powiat

Ruszył nabór wniosków na 500 plus

Robert Lida, 03 sierpień 2017, 10:04
Średnia: 0.0 (0 głosów)
We wtorek 1 sierpnia we wszystkich gminach tworzących powiat rozpoczął się nabór wniosków o świadczenie z rządowego programu Rodzina 500 plus. Każdy, kto chce ponownie otrzymywać dodatek musi złożyć wniosek. Najlepiej zrobić to do końca sierpnia.
Ruszył nabór wniosków na 500 plus

W ubiegłym roku z wnioskami o dodatek ustawiały się długie kolejki

 Od 1 kwietnia ubiegłego roku obowiązuje ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu i opiekunowi prawnemu dziecka do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, w wysokości 500 zł na dziecko. Świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko tylko wtedy, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1200 zł. Na kolejne dzieci w rodzinie ustawodawca nie wprowadził kryterium dochodowego. W regionie największym beneficjantem rządowego wsparcia są rodzice z gminy Sępólno. Od 1 kwietnia 2016 roku w miejscowym ośrodku pomocy społecznej złożono 1391 wniosków o wsparcie finansowe. Do końca roku wydano 1355 decyzji w sprawie świadczenia. Na realizację rządowego programu wydano w 8,267 mln zł. Z pomocy państwa skorzystało około 1800 dzieci z 1100 rodzin. Nałożenie nowego zadania sprawiło, że budżet ośrodka wzrósł dwukrotnie. W gminie Więcbork na realizację rządowego programu w ubiegłym roku wydatkowano 6,783 mln zł, z czego koszty obsługi wyniosły 133 tys. zł. Z dotacji otrzymanej na obsługę zadania pokryto m.in. koszty wynagrodzeń dwóch nowych pracowników, materiałów biurowych, zestawów komputerowych oraz szkolenia. W gminie Kamień wsparciem objęto ponad 500 rodzin. – W naszej gminie wsparcie finansowe trafiło do 920 dzieci z 519 rodzin. Na realizację programu wydaliśmy 3,866 mln zł. Nie mieliśmy żadnych problemów z otrzymaniem środków finansowych. Pieniądze wpływały do nas na bieżąco. Pierwsze wypłaty realizowaliśmy pod koniec kwietnia – mówiła na naszych łamach Zofia Krzemińska, dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamieniu. W gminie Sośno wsparcie finansowe w ramach rządowego programu Rodzina 500+ otrzymało 707 dzieci z 430 rodzin. – Na realizację programu wydaliśmy 3,135 mln zł – mówiła Ewa Kwasigroch, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie. W sumie do powiatu sępoleńskiego na wsparcie dla rodzin wpłynęło około 22 mln zł. Przypominamy, że przedstawione dane nie dotyczą pierwszego kwartału ubiegłego roku. Obejmują okres od kwietnia do końca grudnia. To oznacza, że w tym roku wydatki na ten cel będą o kilka milionów wyższe.
 Od wtorku 1 sierpnia w gminnych ośrodkach pomocy społecznej lub za pośrednictwem internetu można składać wnioski o świadczenie na nowy okres zasiłkowy. Każdy, kto chce ponownie otrzymać dodatek, musi złożyć wniosek. Rodzice, którzy nie chcą przerwy w wypłacie świadczeń, powinni to zrobić do końca sierpnia. Jeżeli złożą wniosek później, to poczekają z wypłatą. Granicznym terminem jest 31 października. Jeżeli rodzice lub opiekunowie prawni złożą wniosek dopiero w listopadzie, to nie otrzymają świadczenia za październik.
Niedawno prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w programie Rodzina 500+. Główne zasady programu pozostają takie jak dotychczas. Zmiana ma zlikwidować niepożądane zjawiska związane z systemem świadczeń, np. dopasowywanie dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, niezgodne ze stanem faktycznym, deklarowanie samotnego wychowywania dziecka. Ma też doprecyzować niektóre przepisy, np. dotyczące ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci pozostające pod opieką naprzemienną rodziców nietworzących rodziny. Ustawa ma także ujednolicić i doprecyzować przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
W ustawie zaproponowano, by osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica. Ustawa zapobiec ma też rozwiązywaniu stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach, by wyłudzić świadczenie. Jeśli takie działanie nastąpiłoby przed upływem trzech miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu.
Rządowy program Rodzina 500+ był dla obecnie rządzącej partii przepustką do władzy. Budzi on jednak wiele kontrowersji. Najwięksi oponenci twierdzą, że pomocą powinny zostać objęte wszystkie dzieci. Niestety, tego budżet państwa mógłby nie wytrzymać. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Bandy pijanych wyrostków wrzeszczących w niebogłosy w środku nocy,...
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...