Więcbork

Rycerze sportu i kultury

Robert Lida, 15 luty 2018, 13:32
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę odbył się bal sportu i kultury gminy Więcbork, podczas którego nagrodzono wyróżniające się w obu dziedzinach osoby. Przyznano cztery nagrody „Rycerza” oraz dwa wyróżnienia.
Rycerze sportu i kultury

Laureaci ,,Rycerzy” i wyróżnieni w komplecie

Rycerze sportu i kultury

Oprócz statuetek były nagrody finansowe, np. dla Waldemara Janickiego

 

Pierwszych „Rycerzy” przyznano w 1996 roku. Wcześniej w Więcborku odbywały się bale sportowca, na których wyróżniano zawodników za osiągnięcia sportowe. Ówczesny burmistrz, Andrzej Marach zaproponował, aby razem z nimi wyróżniać twórców kultury. – W pierwszym roku nagrodę stanowił biały wazon opatrzony odpowiednią dedykacją. Później były to drewniane tarcze z postacią rycerza, który jest w herbie Więcborka. Ich autorem był Antoni Cegielski – wspomina Andrzej Marach.
Ostatnich „Rycerzy” rozdano w 2007 roku, a do tej tradycji powrócono w roku ubiegłym. Nagrody są przyznawane w oparciu o nowy regulamin zarządzeniem burmistrza i wręczane w czasie balu sportu i kultury. Tegoroczny bal odbył się w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku. Jeszcze tydzień temu bawili się na niej maturzyści podczas swojej studniówki. Bilety na bal kupiło 60 par. Kupon odcięty od biletu brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Część oficjalną balu poprowadziła Katarzyna Włodarczak oraz Jacek Masztakowski. Nagrody w formie statuetek, czeków na gotówkę oraz gadżetów promocyjnych gminy wręczał burmistrz Waldemar Kuszewski. Wyróżnienie przyznano Wanessie Gorgoń – mistrzyni okręgu do lat 15 w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 48 i 53 kilogramów. Podopieczna trenera Marka Ksobiaka jest nadzieją więcborskich ciężarów, które powoli dźwigają się z gruzów. Drugie wyróżnienie przyznano za „pracę zbiorową”, czyli udany powrót do ligi okręgowej piłkarzy MGLKS Grom. Nagrodę odebrał prezes klubu i zarazem trener drużyny Sylwester Trzósło oraz wiceprezes Anna Łańska.
Przyznano cztery nagrody „Rycerz 2017”.
Najmłodszą laureatką „Rycerza” była Julia Glazik z Adamowa. Julia to zdobywczyni 3. miejsca na Mistrzostwach Polski Fitness Dzieci do lat 12 oraz reprezentantka Polski na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie. Julia potrafi zrobić ze swoim ciałem dosłownie wszystko, a niektórzy podejrzewają, że dziewczynka nie ma kręgosłupa.
„Rycerza” za całokształt dokonań sportowych i trenerskich oraz propagowanie i promocję więcborskiego sportu otrzymał Wojciech Janicki. – Z tego miejsca chciałbym przede wszystkim podziękować mojej żonie za tyle lat cierpliwości i wyrozumiałości. Niestety w przypadku piłkarzy życie rodzinne jest często podporządkowane właśnie piłce nożnej – powiedział wieloletni piłkarz i szkoleniowiec Gromu, który już oficjalnie zawiesił buty na przysłowiowym kołku.
Nagrodę za całokształt działalności w dziedzinie kultury otrzymała Renata Bloch – instruktor teatralny Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku. Jej podopieczni zdobywali przez lata mnóstwo nagród i wyróżnień na różnych przeglądach i festiwalach.
Nagrodę za dokonania w dziedzinie kultury otrzymał także Karol Szmidt, opiekun chóru „Lutnia”, który w ubiegłym roku zdobył laury na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Sławnie. Dla pana Karola organizatorzy przygotowali niespodziankę. Były to rymowane życzenia od jego chórzystów wyświetlone na dużym ekranie.
Po części oficjalnej laureaci i balowicze ruszyli do zabawy. Wśród nich dostrzegliśmy wiele osób związanych ze sportem i kulturą. Kolejny bal za rok. Oby kolejka chętnych do nagród była jak najdłuższa.