stat4u
Sośno

Rynek w Sośnie

Robert Lida, 21 czerwiec 2018, 13:46
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Rozstrzygnięto przetarg na budowę targowiska w Sośnie. Inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską będzie kosztowała nieco ponad 400.000 złotych. Niektórzy uważają, że targowisko w Sośnie jest zbędne.
Rynek w Sośnie

W tym miejscu powstanie nowe targowisko. Informacja już jest

– Szkoda pieniędzy. Przecież tutaj nikt nie handluje – mówią przeciwnicy targowiska.
– Handlarze nie przyjeżdżają do Sośna, ponieważ nie mają się gdzie rozstawić. Chyba że na gołej ziemi i pod chmurką. To już nie te czasy – mówią zwolennicy inwestycji.
Targowisko to może zbyt dużo powiedziane. Miejsce do handlu targowiskowego ma powstać po lewej stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Sośnie. Obecnie jest to miejsce wyznaczone do handlu: nieutwardzone, a w czasie opadów błotniste. Najczęściej jest wykorzystywane jako parking. Gmina otrzymała dofinansowanie z programu „Mój rynek” w kwocie 267.733 złotych na minitargowisko. Projekt przewiduje budowę drewnianej wiaty targowiskowej na dziewięć stanowisk handlowych, ogólnodostępnej toalety oraz dziesięć miejsc postojowych, a także przyłączy: energetycznego, wodociągowego i kanalizacyjnego. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Adama Zygowskiego z Koronowa z ofertą w kwocie 409.730 złotych. Inwestycja ma być gotowa do końca sierpnia.
 Do wspominanego dofinansowania gmina musi dołożyć z własnego budżetu 152.000 złotych. W przypadku unijnych inwestycji finansowanie wygląda w ten sposób, że najpierw inwestor rozlicza inwestycję, a następnie składa wniosek o dopłatę. Innymi słowy, gmina najpierw musi zapłacić wykonawcy pieniędzmi z własnej kasy, aby później móc ubiegać się o zwrot dofinansowania. Jest to tak zwane finansowanie wyprzedzające. Rada gminy podjęła decyzję o zaciągnięciu na ten cel kredytu, którego wysokość odpowiada kwocie uzyskanego dofinansowania. Kredytu udzieli Bank Gospodarstwa Krajowego.   

***
To nie jedyna inwestycja, która będzie w najbliższym czasie realizowana przez samorząd gminy. Lada dzień zostanie podpisana umowa na budowę prawie dwukilometrowego odcinka drogi Rogalin – Dębowiec. Będzie to droga asfaltowa. Koszt inwestycji to 1.824.470 złotych. Aktualnie trwa przetarg na budowę kilometrowego odcinka drogi w tej samej technologii, w Przepałkowie, od drogi krajowej do hydroforni. Obydwie inwestycje będą wykonywane ze znacznym udziałem środków budżetu państwa, które gmina Sośno uzyskała jako poszkodowana przez nawałnicę.
Rozpoczęła się już budowa obiektu socjalno-gospodarczego przy boisku w Dziednie za ponad 400.000 złotych. Obok stanął już plac zabaw za 17.625 złotych. Do końca lipca nowy plac zabaw pojawi się również w Jaszkowie. Za blisko 33.000 złotych zostanie wybudowana wiata rekreacyjna oraz siłownia plenerowa w Sitnie. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...