stat4u
Gmina Sępólno

Sikorz może zapomnieć o gazie

Robert Środecki, 18 listopad 2021, 09:56
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Właściciele budynków mieszkalnych w Sikorzu zamierzają podłączyć swoje posesje do sieci gazowej. Według bydgoskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa taka inwestycja jest niemożliwa z przyczyn technicznych. Dla lokalnej społeczności jest to niezrozumiałe ponieważ na terenie sołectwa znajduje się stacja redukacyjno-pomiarowa, a kilka nieruchomości jest podłączonych do sieci.
Sikorz może zapomnieć o gazie

Stacja redukcyjno-pomiarowa w Sikorzu

Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się kampanie informacyjne nakłaniające właścicieli nieruchomości do odchodzenia od tradycyjnych źródeł ogrzewania domów i mieszkań. Wmawia się nam, że węgiel i drewno są nieekologiczne. Mieszkańcy Sikorza wzięli sobie te uwagi do serca i postanowili zapytać Polską Spółkę Gazownictwa o możliwość podłączenia nieruchomości do sieci gazowej. Napisali w tej sprawie pismo do bydgoskiego oddziału spółki. To samo uczyniła gmina jako właściciel jednego z budynków wielorodzinnych. Wieści, które do nas docierają, nie są zbyt optymistyczne dla mieszkańców. 
„W odpowiedzi na wniosek informujemy, że przedmiotowe przyłączenie budynku mieszkalnego nie jest możliwe z powodu braku warunków technicznych. Jednocześnie informujemy, że w przypadku zmiany powyższych okoliczności możliwe będzie ponowne rozpatrzenie sprawy” - pisze bydgoski oddział Polskiej Spółki Gazownictwa.
Pisma podobnej treści otrzymali mieszkańcy. Nie potrafią tego zrozumieć. – W naszym sołectwie znajduje się stacja redukcyjna. Przez wieś przebiega rurociąg. Kilka posesji jest podłączonych do sieci gazowej. Nie trzeba ciągnąć rury z oddalonych miejscowości. Wystarczy zrobić przewiert pod drogą. Skoro mamy odchodzić od węgla i drewna, to czym mamy ogrzewać nasze domy? – mówi jeden z mieszkańców. Ma rację. Jakie inne opcje pozostają mieszkańcom mniejszych miejscowości? Jedyną alternatywą jest prąd i montaż pompy ciepła, jednak nie każdego stać na taki wydatek. 
Kilka lat temu powstał „Plan zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwo gazowe dla gminy Sępólno na lata 2020 – 2035”. W dokumencie jest szereg informacji dotyczących infrastruktury gazowej. Dowiadujemy się, że gmina zasilana jest siecią gazową dystrybucyjną wysokiego ciśnienia PN 6,3 MPa. „Sieć ta zasila stację gazową redukcyjno-pomiarową SRP I stopnia zlokalizowaną w Sikorzu. W gminie zgazyfikowane miejscowości to: Piaseczno, Sępólno Krajeńskie, Sikorz. Stopień zgazyfikowania gminy wynosi 47,26%. Stacja redukcyjno-pomiarowa SRP I stopnia w Sikorzu posiada przepustowość 2000m3/h” - czytamy w dokumencie. 
W praktyce okazuje się, że mieszkańcy „zgazyfikowanych” miejscowości nie mają możliwości podłączenia się do sieci. Trudno się w tym wszystkim połapać i zrozumieć prawdziwe przesłanki, którymi kieruje się Polska Spółka Gazownictwa. Widocznie podłączenie kilkunastu bądź kilkudziesięciu nieruchomości jest dla spółki nieopłacalne. Dla takiego dostawcy liczą się więksi odbiorcy. Do tematu będziemy wracać. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...