stat4u
Kamień

Skąd ich ród? Dobberowie z Orzełka już wiedzą

Robert Lida, 17 grudzień 2020, 14:28
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Na naszym lokalnym rynku wydawniczym ukazała się niezwykła publikacja opisująca dzieje rodzinne gałęzi Dobberów wywodzących się z Orzełka. – Pomysł przygotowania i wydania tej książki zrodził się podczas zjazdu rodzinnego, który odbył się 1 lipca 2017 roku w Kamieniu. Komitet organizacyjny, który wówczas powstał, postanowił kontynuować swoją pracę także później. Z tego komitetu wyłonił się zespół redakcyjny – mówi Władysław Dobber, współtwórca tego niepowtarzalnego dzieła.
Skąd ich ród?  Dobberowie z Orzełka już wiedzą

To tylko część uczestników rodzinnego zjazdu, który odbył się 1 lipca 2017 roku na plaży miejskiej w Kamieniu

Skąd ich ród?  Dobberowie z Orzełka już wiedzą

Władysław Dobber prezentuje rodzinne wydawnictwo

 Publikacja prezentuje dzieje potomków An- drzeja, najmłodszego dziecka Wawrzyńca i Marianny Dubber, który pod koniec XIX wieku przeniósł się z Lutowa do Orzełka i tam założył własną rodzinę. Andrzej ożenił się z Marią Szumińską, a z tego związku na świat przyszło dziesięcioro dzieci. To był już solidny pień dla przyszłego rodzinnego drzewa. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Orzełek bez rodziny Dobberów czy powiązanych z nią Steinbornów. To po prostu niemożliwe. Orzełek to Dobberowie. Siłę tej rodziny mogliśmy poznać podczas zjazdu, o którym wspomina Władysław Dobber. To był drugi zjazd, a przyjechało na niego blisko 200 osób. 
,,Dzieje Dobberów na Krajnie - pień rodowy z Orzełka” to publikacja licząca ponad 100 stron. Została wydana w nakładzie 150 egzemplarzy przez Kamieńskie Towarzystwo Kulturalne przy finansowym wsparciu gminy Kamień. Zespół redakcyjny tworzyli: Władysław Dobber, Irena Radajewicz, Jadwiga Steinborn, Teresa Najdowska i Anna Hałasowska. Książka jest bogato ilustrowana historycznymi fotografiami pozyskany mi z rodzinnych archiwów. Rozrysowano również kilka drzew genealogicznych, są też relacje z obu rodzinnych zjazdów, a także wiersze księdza Sylwestra Dobbera. 
,,Działanie takie, to powinność względem naszych przodków za dar życia i kontynuację rodu Dobberów. Tym bardziej, że nasi przodkowie w obliczu zagrożenia polskości, zawsze zachowywali postawy szlachetne, nacechowane dużym patriotyzmem, wtrażającym się w obronie swojej ojczyzny. To dobra lektura i lekcja wychowania dla obecnych i przyszłych pokoleń, którym powyższą publikację dedykujemy.” - czytamy we wstępie do ,,Dziejów Dobberów na Krajnie”. Książka została przygotowana z myślą o członkach rodziny, ale jest dostępna również w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieniu.
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...