stat4u
Powiat

Słabe wyniki pandemicznej matury

Robert Środecki, 20 sierpień 2020, 10:59
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Okręgowe Komisje Egzaminacyjne opublikowały wyniki tegorocznych matur. Pandemiczne matury ogólnie wypadły bardzo słabo. W powiecie sępoleńskim na 157 zdających egzamin zdało 92 uczniów, co stanowi 59%. Wynik jest o wiele niższy niż średnia krajowa i i wojewódzka.
Słabe wyniki pandemicznej matury
Słabe wyniki pandemicznej matury

Tegoroczni maturzyści z LO w Sępólnie

Tegoroczny egzamin maturalny z powodu epidemii znacznie różnił się od poprzednich. Zdający musieli poddać się reżimowi sanitarnemu i do egzaminu przystąpili o miesiąc później niż pierwotnie planowano. Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej zrezygnowało z przeprowadzenia egzaminów ustnych. Wydawało się, że pomimo zamknięcia szkół egzamin będzie łatwiejszy, jednak wyniki nie pozostawiły złudzeń. Matura w czasach pandemii wypadła koszmarnie. Nie zdał co czwarty uczeń. 
Jak sytuacja przedstawia się w w województwie kujawsko-pomorskim i powiecie sępoleńskim? W Kujawsko-Pomorskim do matury przystąpiło 13329 uczniów. Egzamin zdało 9492 uczniów, co stanowi 71,2% zdających. 2435 uczniów oblało z jednego przedmiotu i ma prawo do egzaminu poprawkowego, 1402 uczniów nie zdało więcej niż jednego egzaminu. W liceach na terenie województwa zdawalność wyniosła 78,8%, a w technikach 61,3%. 
W powiecie sępoleńskim do egzaminu przystąpiło 157 absolwentów szkół ponadpodstawowych. Maturę zdało 92 uczniów, co stanowi 59% ogółu zdających. Maturę z języka polskiego na 157 zdających zdało 143 uczniów, co stanowi 91% zdających. Prawdziwy pogrom miał miejsce na egzaminie z matematyki. Na 157 uczniów egzamin z tego przedmiotu zdało zaledwie 98 osób, co stanowi 62% zdających. Z języka angielskiego na 127 zdających egzamin zdało 113 osób, co stanowi 89%. Egzamin z języka niemieckiego zdało 21 osób na 30 zdających, co stanowi 70% zdających. 
Suche dane statystyczne nie oddają poziomu poszczególnych szkół. Od lat matury wypadają o wiele lepiej w liceach ogólnokształcących niż w technikach. Dowodem są tegoroczne wyniki. Szczególne powody do dumy może mieć dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie. 
– Jestem zadowolony z wyników tegorocznych matur. Od lat trzymamy wysoki poziom. Pięć osób nie zdało egzaminu z matematyki, ale mają prawo do egzaminu poprawkowego. Z matematyki liczyłem na wyższy wskaźnik procentowy. Ten rok był szczególny, ponieważ finisz przedmaturalnej edukacji odbywał się w warunkach nauczania zdalnego – komentuje Tomasz Cyganek. 
Niewiele gorzej matura wypadła w LO w Więcborku. – W tym roku sytuacja była bardzo trudna. W naszej szkole cztery osoby oblały egzamin z jednego przedmiotu i we wrześniu mogą przystąpić do poprawki. Trzy osoby nie zdały egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu i nie mają prawa do wrześniowej poprawki – informuje Anna Skiba, dyrektor LO w Więcborku. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...