stat4u
IV Powiatowe Targi Ogrodniczo-Rolnicze w Sypniewie

Słoneczne targi

Robert Lida, 02 maj 2018, 14:22
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Jak co roku pod koniec kwietnia w Sypniewie zorganizowano targi ogrodniczo-rolnicze. Do tej pory trzem edycjom imprezy towarzyszyła pogodowa huśtawka. Był deszcz, chłód, grad, a nawet śnieg. W niedzielę pogoda była wymarzona. Słońce przyciągnęło jeszcze większe tłumy niż do tej pory.
Słoneczne targi

Jak targi – to i handel

Słoneczne targi

Konkurs na placek ziemniaczany wygrały panie z Wielowicza

O rganizatorem targów od sa-  mego początku jest Stowa-  rzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Sypniewie, którego prezesem jest Krzysztof Dropinski oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. W tym roku honorowy patronat nad imprezą sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Targi to przede wszystkim część handlowo-wystawiennicza. Wzdłuż całej alejki łączącej szkołę rolniczą z pałacem ustawiono stoiska z sadzonkami, nasionami i innymi artykułami niezbędnymi na działce i w ogrodzie. Większość wystawców to lokalni producenci. Równie cenne jak ich towar były też porady, których udzielali zainteresowanym. Na szkolnym boisku ustawiono zabawki dla dużych chłopców, czyli potężne ciągniki rolnicze z osprzętem. Chętni mogli je wypróbować lub wziąć udział w konkursie jazdy sprawnościowej. Na zmęczonych zwiedzaniem targów czekały stoiska z wszelakim jadłem i słodyczami przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich. Znany sypniewianin Henryk Pawlina na co dzień stara się podsycać polityczną dyskusję w radzie powiatu, a tym razem był odpowiedzialny za podsycanie ognia pod grillem. Z kolei na stosiku fundacji hodowców białej gęsi namawiano rolników do przyzagrodowego chowu gęsi. Oferowano na nim między innymi „gęś- -burgery”.
Organizatorzy przygotowali również konkursy dla wystawców. W konkursie kulinarnym na placek ziemniaczany wygrały panie z KGW Wielowicz. Najlepszą, zdaniem jury, sałatkę wiosenną przygotowało KGW Wieszki. Z kolei za najładniejsze stoisko uznano prezentację Gospodarstwa Ogrodniczego państwa Fryziaków z Suchorączka. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody pieniężne.
Na głównej scenie prezentowali się młodzi wokaliści z więcborskiego MGOK oraz dysponujący niezwykle ciekawą barwą głosu Dawid Krzyk. Między zwiedzającymi targowe stoiska przechadzała się kapela podwórkowa złożona z członków kilku kapel działających na terenie powiatu sępoleńskiego.
Nieodłączną częścią targów jest Ogólnopolski Bieg Dookoła Wilczych Jarów rozgrywany na dystansie 6 kilometrów. Tym razem w uzyskiwaniu dobrych rezultatów nie pomagała upalna pogoda. Rekordu trasy nie było. Wśród panów wygrał Bartosz Kryske (Białe Błota) przed Tomaszem Radką (Łobżenica) i Władysławem Pawłowskim (Pobrocze). Czas zwycięzcy to 20,11 min. Nagrodą główną była kosiarka spalinowa z napędem. Teraz triumfator biegu będzie mógł trenować biegając za kosiarką. Wśród pań zwyciężyła Karolina Szmaglińska (Chojnice), przed Angeliką Niemczewską (Łobżenica) i Angeliką Nową (Sypniewo). Pani Karolina trasę pokonała w czasie 26,18 min. Później na trasie pojawili się czworonożni biegacze, uczestnicy II Krajeńskiego Biegu Miłośników Psów, którego organizatorem jest Stowarzyszenie DogZone. W biegu, który odbywał się na dwóch dystansach, wzięły również udział psy z więcborskiego przytuliska, którymi opiekowali się wolontariusze.
Istotnym elementem targów są drzwi otwarte szkoły rolniczej, która od 1 stycznia jest szkołą resortową. Jest to doskonała okazja do przedstawienia oferty edukacyjnej placówki i pozyskania nowych uczniów. Pamiątką po IV targach będzie kolejne drzewko magnolii zasadzone przed frontem szkoły.

48 uczestników Biegu Dookoła Wilczych Jarów
 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
W trakcie ostatniej sesji na sali obrad pojawili się...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W ubiegłą środę na terenie posesji przy ulicy Kościuszki 3 odbyło...