stat4u
IV Powiatowe Targi Ogrodniczo-Rolnicze w Sypniewie

Słoneczne targi

Robert Lida, 02 maj 2018, 14:22
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Jak co roku pod koniec kwietnia w Sypniewie zorganizowano targi ogrodniczo-rolnicze. Do tej pory trzem edycjom imprezy towarzyszyła pogodowa huśtawka. Był deszcz, chłód, grad, a nawet śnieg. W niedzielę pogoda była wymarzona. Słońce przyciągnęło jeszcze większe tłumy niż do tej pory.
Słoneczne targi

Jak targi – to i handel

Słoneczne targi

Konkurs na placek ziemniaczany wygrały panie z Wielowicza

O rganizatorem targów od sa-  mego początku jest Stowa-  rzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Sypniewie, którego prezesem jest Krzysztof Dropinski oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. W tym roku honorowy patronat nad imprezą sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Targi to przede wszystkim część handlowo-wystawiennicza. Wzdłuż całej alejki łączącej szkołę rolniczą z pałacem ustawiono stoiska z sadzonkami, nasionami i innymi artykułami niezbędnymi na działce i w ogrodzie. Większość wystawców to lokalni producenci. Równie cenne jak ich towar były też porady, których udzielali zainteresowanym. Na szkolnym boisku ustawiono zabawki dla dużych chłopców, czyli potężne ciągniki rolnicze z osprzętem. Chętni mogli je wypróbować lub wziąć udział w konkursie jazdy sprawnościowej. Na zmęczonych zwiedzaniem targów czekały stoiska z wszelakim jadłem i słodyczami przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich. Znany sypniewianin Henryk Pawlina na co dzień stara się podsycać polityczną dyskusję w radzie powiatu, a tym razem był odpowiedzialny za podsycanie ognia pod grillem. Z kolei na stosiku fundacji hodowców białej gęsi namawiano rolników do przyzagrodowego chowu gęsi. Oferowano na nim między innymi „gęś- -burgery”.
Organizatorzy przygotowali również konkursy dla wystawców. W konkursie kulinarnym na placek ziemniaczany wygrały panie z KGW Wielowicz. Najlepszą, zdaniem jury, sałatkę wiosenną przygotowało KGW Wieszki. Z kolei za najładniejsze stoisko uznano prezentację Gospodarstwa Ogrodniczego państwa Fryziaków z Suchorączka. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody pieniężne.
Na głównej scenie prezentowali się młodzi wokaliści z więcborskiego MGOK oraz dysponujący niezwykle ciekawą barwą głosu Dawid Krzyk. Między zwiedzającymi targowe stoiska przechadzała się kapela podwórkowa złożona z członków kilku kapel działających na terenie powiatu sępoleńskiego.
Nieodłączną częścią targów jest Ogólnopolski Bieg Dookoła Wilczych Jarów rozgrywany na dystansie 6 kilometrów. Tym razem w uzyskiwaniu dobrych rezultatów nie pomagała upalna pogoda. Rekordu trasy nie było. Wśród panów wygrał Bartosz Kryske (Białe Błota) przed Tomaszem Radką (Łobżenica) i Władysławem Pawłowskim (Pobrocze). Czas zwycięzcy to 20,11 min. Nagrodą główną była kosiarka spalinowa z napędem. Teraz triumfator biegu będzie mógł trenować biegając za kosiarką. Wśród pań zwyciężyła Karolina Szmaglińska (Chojnice), przed Angeliką Niemczewską (Łobżenica) i Angeliką Nową (Sypniewo). Pani Karolina trasę pokonała w czasie 26,18 min. Później na trasie pojawili się czworonożni biegacze, uczestnicy II Krajeńskiego Biegu Miłośników Psów, którego organizatorem jest Stowarzyszenie DogZone. W biegu, który odbywał się na dwóch dystansach, wzięły również udział psy z więcborskiego przytuliska, którymi opiekowali się wolontariusze.
Istotnym elementem targów są drzwi otwarte szkoły rolniczej, która od 1 stycznia jest szkołą resortową. Jest to doskonała okazja do przedstawienia oferty edukacyjnej placówki i pozyskania nowych uczniów. Pamiątką po IV targach będzie kolejne drzewko magnolii zasadzone przed frontem szkoły.

48 uczestników Biegu Dookoła Wilczych Jarów
 

Artykuł wyświetlono 130 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...