Stanisław Rohde odmłodniał

Robert Lida, Piotr Pankanin, 18 sierpień 2012, 01:54
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Po tym, jak przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie odmówił odpowiedzi na nasze pytania dotyczące warstwiących się problemów w sępoleńskim samorządzie, twierdząc, że ,,jest za stary”, by na nie odpowiadać, zawarliśmy je na piśmie. Na szczerość wypowiedzi nie liczyliśmy, ale ich zdawkowość przerosła najśmielsze oczekiwania. Przewodniczący wprawdzie odmłodniał, ale do powiedzenia ciągle nie ma zbyt wiele.
Stanisław Rohde odmłodniał

Przewodniczący rady Stanisław Rohde.

– Jak pan ocenia wyniki kontroli przeprowadzonej przez regionalną izbę obrachunkową w Urzędzie Miejskim?
– Kompleksowa kontrola przeprowadzona przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Bydgoszczy dotyczyła wielu obszarów działalności gminy w tym: ustaleń ogólnoorganizacyjnych, księgowości i sprawozdawczości, dochodów i wydatków budżetowych, długu publicznego, przychodów i rozchodów budżetu, gospodarki mieniem komunalnym, rozliczenia finansowego jednostki samorządu terytorialnego z jego jednostkami organizacyjnymi oraz innych.
Ocena kontroli została dokonana w protokole kontroli, jak i wystąpieniu pokontrolnym. Z informacji, jaką uzyskałem od burmistrza, wynika, że zalecenia pokontrolne zostały wykonane w trakcie i po kontroli oraz podjęto działania mające na celu usunięcie źródeł powstałych nieprawidłowości.

– Zapowiedź skierowania sprawy przeciwko burmistrzowi i byłemu skarbnikowi do rzecznika dyscypliny finansów publicznych, jak dotąd, jest sprawą bezprecedensową w samorządach powiatu sępoleńskiego. Czy w związku z tym rada miejska i jej przewodniczący zamierzają podjąć jakieś kroki?
– Na dzień dzisiejszy nie jest mi znana zapowiedź skierowania sprawy przeciwko burmistrzowi i byłemu skarbnikowi gminy do rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Burmistrz przedłożył mi informację o wynikach kontroli oraz odpowiedź dot. realizacji zaleceń pokontrolnych, którą przedstawiłem na obradach komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Sępólnie Kraj.

– Czy pana zdaniem bliska zażyłość pomiędzy burmistrzem i byłym skarbnikiem gminy mogła mieć wpływ na prowadzenie gminnej księgowości?
– Po przeanalizowaniu protokołu kontroli oraz wystąpienia pokontrolnego nie sposób wskazać takiego powiązania czy wpływu.

– Czy coś stoi na przeszkodzie, aby komisja rewizyjna sprawdziła informacje, które mówią, że po odejściu Urszuli Lange z Urzędu Miejskiego w Sępólnie drastycznie spadła liczba wyjazdów służbowych burmistrza, co rodzi określone wnioski?
– Nie ma formalnych przeszkód aby komisja rewizyjna dokonała sprawdzenia w dowolnym zakresie wyjazdów służbowych burmistrza.

– Czy fakt, że człowiek, który otrzymał tytuł biznesmena roku województwa kujawsko-pomorskiego i który inwestuje w kilku gminach, określa gminę Sępólno jako wyjątkowo nieprzyjazną biznesowi oraz mówi, że tak słabego burmistrza jeszcze nie widział, nie jest powodem do troski dla rady miejskiej i jej przewodniczącego?
– Nie byłem świadkiem, nie słyszałem zacytowanej w pytaniu wypowiedzi, dlatego nie mogę się do niej odnieść.

– Burmistrz na jednej z sesji publicznie stwierdził, że nie musi realizować wniosków komisji. Skoro tak, to po co w ogóle te komisje się zbierają?
– Cytuję wypowiedź burmistrza z XVI sesji Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim, która odbyła się w dniu 29 grudnia 2011r.: „Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z tym, że będzie on zrealizowany”. Poprosił, aby radni o tym pamiętali. ,,Wnioski mogą padać różne, ale o tym, czy będą one realizowane, czy nie, decyduje organ wykonawczy, czyli burmistrz”. Nie wszystkie wnioski są realizowane, ale część z nich jest wykonywana. Są na to potwierdzenia w sołectwach i w zarządach osiedli. Nie da się wszystkiego zrealizować, ale większość wniosków składanych przez radnych jest sukcesywnie realizowana.”
Według mojej wiedzy wnioski z komisji rady miejskiej są w większości realizowane, komisje realizują nałożone na nie zadania zgodnie z przepisami prawa i Statutem Gminy Sępólno Kraj.

– Radni nieustannie narzekają na współpracę z burmistrzem, na to, że ich ignoruje. Dlaczego przewodniczący rady nie staje po ich stronie?
– Po sygnale dot. realizacji wniosków, z mojej inicjatywy zostało zorganizowane spotkanie burmistrza z udziałem przewodniczącego rady oraz przewodniczących komisji Rady Miejskiej w Sępólnie Kraj., podczas którego wyjaśniono zasady współpracy w zakresie realizacji wniosków komisji. Więcej sygnałów po tym spotkaniu nie odnotowałem.

– Czy zdaje pan sobie sprawę, że burmistrz Stupałkowski oszukał wyborców, zatajając w wyborczej informacji o sobie właściwą ilość dzieci?
– Nie stwierdzono faktu jakiegokolwiek oszustwa wobec wyborców, a mi nic nie wiadomo, aby taki fakt miał miejsce.

– Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do kompetencji przewodniczącego rady należy wyłącznie organizowanie pracy rady i prowadzenie jej obrad. Czy zgadza się pan z poglądem, że nieustannie wykracza pan poza obszar nakreślony przez zapis ustawy?
– Jako przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie wypełniam moje obowiązki, a wszelkie działania podejmuję na podstawie i w granicach prawa.
Pytania zadawali: Robert Lida i Piotr Pankanin

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...