Kamień

Strażacy lepsi od Supermana

Robert Środecki, 14 wrzesień 2017, 09:50
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły czwartek w ośrodku wczasowym nad jeziorem Mochel w Kamieniu odbyła się pierwsza po wakacyjnej przerwie sesja rady miejskiej. W pierwszej części obrad radni zapoznali się z obszerną informacją na temat skutków nawałnic, które przeszły nad powiatem. Mieszkańcy gminy Kamień mogą mówić o dużym szczęściu. W porównaniu do sąsiednich gmin straty są tam minimalne.
Strażacy lepsi od Supermana

Burmistrz Kamienia Wojciech Głomski uhonorował utalentowaną siatkarkę

Strażacy lepsi od Supermana

Marta Becker

Nagrody dla Marty

Sesja Rady Miejskiej w Kamieniu rozpoczęła się od miłego akcentu. Władze samorządowe doceniły i uhonorowały Martę Becker, srebrną medalistkę Mistrzostw Polski Kadetek w siatkówce. Marta pochodzi z Kamienia. Jest wychowanką Zespołu Szkół Sportowych w Człuchowie. Aktualnie reprezentuje barwy Pałacu Bydgoszcz. To właśnie z tym klubem sięgnęła po srebrny krążek. Młodej siatkarce serdecznie gratulujemy i prosimy o więcej.

Skutki nawałnic

Opisując to, co wydarzyło się w gminie Kamień, nie można ograniczyć się do stwierdzenia, że nic się nie stało, ale straty są tam kilkakrotnie mniejsze niż w sąsiednich gminach. Nawałnica uszkodziła w sumie 71 budynków (25 mieszkalnych, 30 gospodarczych i 16 inwentarskich). Najwięcej odnotowano w Dąbrówce, Dużej Cerkwicy i Płociczu. Ocenę uszkodzeń budynków przeprowadzili inspektorzy budowlani z Opola. Do końca sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamieniu przyjął 28 wniosków od właścicieli uszkodzonych budynków i wypłacił zasiłki ze środków wojewody w wysokości 60 tys. zł. Z szacunków urzędników wynika, że straty w budynkach gospodarczych wynoszą około 990 tys. zł, a w rolnictwie 1,2 mln zł. Strat w hodowli nie odnotowano, a w sprzęcie rolniczym są minimalne. Przewrócone drzewa poważnie uszkodziły kilka dróg: drogę powiatową w kierunku Małej Cerkwicy i Radzimia, ulicę Dworcową oraz drogę z Radzimia do granicy z gminą Kęsowo. Uszkodzeniu uległa również droga gminna w Płociczu w kierunku fermy. Poważne zniszczenia odnotowano na czterech cmentarzach w Kamieniu, Dąbrówce w Dużej Cerkwicy i Radzimiu. Podczas dyskusji na temat nawałnic podkreślano zasługi strażaków, którzy pracowali bez wytchnienia. – Dziękuję strażakom. Jesteście dla mnie bohaterami nr 1, lepszymi od Supermana – ocenił ich pracę radny Aleksander Atamański. – Nasi strażacy ochotnicy pracowali bez wytchnienia. Za swoją pracę otrzymują 8 zł za godzinę. To śmieszna stawka. Wnioskuję o podwyżkę dla druhów – stwierdził radny Stanisław Drogoś. To zagadnienie wymaga szerszej dyskusji poprzedzonej analizą budżetu gminy. 

 Szkoły gotowe

Kolejnym punktem w porządku obrad było przedstawienie informacji dotyczącej aktualnego stanu gminnej oświaty i przygotowań do nowego roku szkolnego, który rozpoczął się w poniedziałek. Ze sprawozdania Urszuli Bryckiej wynika, że szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów. Dyrektorka Miejsko-Gminnego Zakładu Usług Oświatowych w Kamieniu ani słowem nie wspomniała o kosztach utrzymania poszczególnych szkół i o tym ile samorząd musi dołożyć. – Śledzimy losy naszych absolwentów. Najwięcej gimnazjalistów opuszczających mury szkoły wybiera szkoły techniczne, na kolejnym miejscu są szkoły zawodowe. Najmniej absolwentów wybiera licea ogólnokształcące – powiedziała Urszula Brycka. Jej słowa mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o fatalnym naborze do okolicznych liceów. Młodzież zaczyna je omijać szerokim łukiem.

Nowa stara ulica

We wrześniu 2016 roku weszła w życie ustawa dekomunizacyjna. Organ samorządu terytorialnego ma obowiązek zmienić w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nazwy budowli i obiektów użyteczności publicznej upamiętniające osoby, organizację, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, po uwzględnieniu ich opinii nadano nazwę „14 Lutego 1942 roku” ulicy położonej w Kamieniu. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że to data powstania Armii Krajowej. Do tej pory data 14 lutego 1945 roku przyporządkowana kamieńskiej ulicy symbolizowała wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną. IPN uważa, że honorowanie czerwonoarmistów jest niedopuszczalne. Do daty powstania AK nikt nie może mieć żadnych zastrzeżeń. Ta sama data, ale inna rocznica. To prosty i skuteczny wybieg wielu samorządów.