stat4u
Gmina Sośno

Suszowa burza mózgów

Robert Środecki, 06 wrzesień 2018, 11:43
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W poniedziałek w salce narad urzędu w Sośnie doszło do spotkania władz gminy z sołtysami. Tematem przewodnim dyskusji były protokoły dokumentujące straty w rolnictwie spowodowane przez suszę.
Suszowa burza mózgów

W poniedziałek sołtysi z gminy Sośno spotkali się z władzami

Suszowa burza mózgów

Krzysztof Wilgosiewicz, Piotr Dobrzański, Elżbieta Romot

Ostatni rok był bardzo ciężki dla gminy Sośno. W sierpniu ubiegłego roku przez gminę przeszła nawałnica, która niszczyła wszystko na swojej drodze. Potem rolnicy zmagali się z ujemnymi skutkami przezimowania zbóż. Dopełnieniem nieszczęść były gradobicia i dotkliwa susza. Do urzędu wpłynęło ponad 300 wniosków od poszkodowanych rolników o szacowanie szkód. Komisje powołane przez wojewodę ruszyły w pole. Protokoły trafiły do urzędu, następnie zostały wprowadzone do systemu, a za kilka dni dotrą do wojewody. Rolnicy są zdezorientowani, ponieważ każdego dnia docierają do nich nowe informacje związane z szacowaniem szkód. Na pytania i wątpliwości odpowiadał Krzysztof Wilgosiewicz, przewodniczący komisji szacującej szkody. Dyskusja była bezprzedmiotowa, ponieważ nie ma już czasu na wprowadzenie jakichkolwiek zmian. Rolnicy najbardziej poszkodowani, u których straty przekroczyły 70% upraw, mają otrzymać rządowa pomoc  w wysokości 1000 zł do hektara. Niestety, nie wiadomo, jaką pomoc otrzymają osoby mniej poszkodowane. Dla wielu wytyczne ministra są niejasne i nieczytelne.
Ważną kwestią poruszaną podczas zebrania z sołtysami był przyszłoroczny budżet sołecki, który znacząco przekroczy 600 tys. zł. Jest on rekordowo wysoki. Jego wartość jest ściśle uzależniona od dochodów gminy, które były ogromne ze względu na pomoc napływającą na likwidację skutków nawałnicy. Sołectwa powinny do końca września podczas zebrań wiejskich ustalić na co wydadzą przyszłoroczne budżety.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...