Powiat

Święto Niepodległości

Robert Środecki , Robert Lida, 23 listopad 2017, 10:19
Średnia: 0.0 (0 głosów)
99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Sośnie zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiana w miejscowym kościele. Po mszy młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. „Bóg, honor, ojczyzna”.
Święto Niepodległości

Wspólne śpiewanie to już tradycja w Sośnie

Święto Niepodległości

Maciej Różycki i Wiesław Gajewski zaśpiewali piosenki ułańskie

Po południu gminny ośrodek kultury zaprosił mieszkańców do wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych. Spotkanie śpiewająco poprowadził bydgoski bard, Maciej Różycki. Akompaniował mu na akordeonie Wiesław Gajewski. Dominowała piosenka wojskowa z tak zwanego nurtu ułańskiego. Była więc Pierwsza Kadrowa, Hej ułani, Jedzie na Kasztance itp. Między poszczególnymi utworami prowadzący umiejętnie nawiązywał do wydarzeń historycznych sprzed 99 lat, opowiadał również anegdoty z tamtych czasów. Uczestnicy spotkania śpiewali razem z Maciejem Różyckim, a ułatwiały im to teksty wyświetlane na ekranie. 
 
 
 
 
 

Sępólno

http://krajna.com.pl/system/27/assets/000/006/075/Sepolno1.jpg?1511439069

Uroczystości Narodowego  Święta Niepodległości  rozpoczęły się od przemarszu ulicami miasta. Na jego czele młodzież niosła sporych rozmiarów biało-czerwoną flagę. W przemarszu uczestniczyły poczty sztandarowe, delegacje samorządów powiatu i gminy, delegacje szkół, organizacji, instytucji oraz gminnych jednostek. Brała w nim udział również grupa rekonstrukcyjna oddziału terenowego Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. XVI Pułku Ułanów Wielkopolskich. Pod pomnikiem Chrystusa Króla burmistrz Waldemar Stupałkowski wygłosił okolicznościowe przemówienie, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Złożono je również pod pomnikiem na placu Wolności. Następnie przemaszerowano do kościoła parafialnego, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. Po mszy w centrum kultury i sztuki odbył się raut listopadowy, czyli urodziny Niepodległej. Piszemy o nim w innym miejscu.

http://krajna.com.pl/system/27/assets/000/006/076/Sepolno2.jpg?1511439079

 

Więcbork

http://krajna.com.pl/system/27/assets/000/006/077/Wiecbork1.jpg?1511439096
 
Tradycyjny przemarsz przez miasto przedstawicieli władz samorządowych w asyście licznych pocztów sztandarowych, licealistów w mundurach oraz orkiestry dętej i wojska – tak rozpoczęto w Więcborku obchody Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości skupiły się przed pomnikiem Orła Białego, gdzie oficjele wygłosili okolicznościowe przemówienia. - Świętujemy dzisiaj 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W listopadzie 1918 roku po 123 latach zaborów Polska zaczęła odzyskiwać niepodległość, a w przypadku Więcborka trzeba było czekać znacznie dłużej. Rodzi się pytanie, jak do tego mogło dojść, że tak wielki naród, że Polska Chrobrego, Jagiellonów i Sobieskiego upadła i została rozgrabiona przez 3 mocarstwa. Jak to możliwe, że upadła Polska Kopernika, Reja, Kochanowskiego, jak to możliwe, że upadła Rzeczpospolita, w której mieszkali katolicy, protestanci, prawosławni, muzułmanie i żydzi? To dowód na to, że wolność, suwerenność, niepodległość nie są dane raz na zawsze. Wolność to zobowiązanie, Ojczyzna to zobowiązanie. Byli tacy, którzy o tym zapomnieli i to doprowadziło do wielkiego dramatu – mówił pod pomnikiem Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski podczas przemówienia zwrócił się do licealistów z klasy mundurowej, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. – Droga młodzieży. Za kilka chwil będziecie przysięgać być uczciwym i prawym człowiekiem, troszczyć się o dobro swojej Ojczyzny. Nie można sobie wymarzyć piękniejszej daty dla tak wzniosłego wydarzenia w czasie waszej edukacji. Czujcie się wyróżnieni i dumni, że tworzycie tak piękną historię naszej Ojczyzny – powiedział burmistrz. Po przemówieniach i uroczystym ślubowaniu uczniów klasy mundurowej wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz samorządowych i centralnych oraz zgromadzone delegacje. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości uświetnili swoją obecnością żołnierze I Brygady Logistycznej w Bydgoszczy oraz 104. Batalionu Logistycznego w Wałczu. To dzięki nim na więcborskim rynku rozbrzmiała salwa honorowa. Uroczystość zwieńczyła msza św. w intencji ojczyzny oraz koncert pieśni patriotycznych chóru parafialnego „Lutnia”.
 
http://krajna.com.pl/system/27/assets/000/006/078/Wiecbork2.jpg?1511439105

 

Kamień

http://krajna.com.pl/system/27/assets/000/006/073/Kamien1.jpg?1511438980
 
W sobotę 11 listopada mieszkańcy Kamienia spotkali się na tradycyjnej wieczornicy organizowanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na scenie Miejsko- -Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentowała się okoliczna młodzież, zespół biesiadny „Srebrne Nuty” i kapela podwórkowa „Znad Mochla”. Organizatorzy zadbali o odpowiednią oprawę sobotniej uroczystości. Za sceną pojawił się portret marszałka Piłsudskiego i symbole narodowe. Głównym bohaterami koncertu były dzieci i młodzież. Dla nich była to znakomita lekcja patriotyzmu. W Kamieniu nie ma pomnika upamiętniającego bohaterów czasów minionych, nie ma przemarszu z udziałem władz samorządowych i licznych delegacji. Każdego roku obchody ograniczają się do kameralnego koncertu organizowanego w miejscowym domu kultury. 
 
http://krajna.com.pl/system/27/assets/000/006/074/Kamien2.jpg?1511439019