Święto plonów - Niechorz g. Sępólno

Robert Środecki, 08 wrzesień 2012, 06:20
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę w Niechorzu rolnicy z gminy Sępólno dziękowali za tegoroczne plony. – Wszyscy dzisiaj z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych żywicielach, rolnikach. Ich ciężkiej pracy zawdzięczamy to, że w naszych domach nie brakuje chleba – mówił podczas tegorocznych dożynek burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. Burmistrzowi przypadł w udziale zaszczyt i obowiązek sprawiedliwego podziału chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna.
Święto plonów - Niechorz g. Sępólno

Muzykanty i Dudaryki z Mińska. Fot. Robert Środecki

Tegoroczne gminne święto plonów zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona w intencji rolników. Po dziękczynnym nabożeństwie można było przystąpić do świętowania. Najważniejszym akcentem uroczystości dożynkowych jest przekazanie burmistrzowi bochna chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna. Ten obowiązek przypadł w udziale starostom tegorocznych dożynek Marzenie Pawełek i Markowi Winowieckiemu. Starostowie poprosili burmistrza o sprawiedliwy podział chleba. – Dożynki to staropolska uświęcona tradycją okazja do wspólnego radowania się zebranymi plonami. Wszyscy dzisiaj z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych żywicielach, rolnikach. Ich ciężkiej pracy zawdzięczamy to, że w naszych domach nie brakuje chleba. Z rąk starostów otrzymałem pachnący, wspaniały bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej krajeńskiej ziemi. Tradycja nakazuje szanować ten chleb i dzielić się nim. Życzę mieszkańcom naszej gminy, żeby faktycznie tego chleba nigdy nikomu nie zabrakło – powiedział podczas dożynek Waldemar Stupałkowski. Burmistrz wręczył dyplomy wyróżniającym się rolnikom i osobom szczególnie zaangażowanym w życie wsi. Uhonorowani zostali: Dariusz Brzykcy z Wałdówka, Marcin Czajka z Wiśniewki, Jerzy Kuchna z Wysokiej, Arkadiusz Mrówczyński ze Świdwia, Karol Szalski z Radońska, Julita Pieczywek z Teklanowa, Jerzy Urban z Piaseczna, Tadeusz Dober z Dziechowa, Łucja Maluchnik z Piaseczna, Irena Mierzejewska z Iłowa oraz Gabriela Spychała z Wilkowa.
Podczas niedzielnych uroczystości głos zabrał Marek Witkowski, radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Powiedział, że podczas dożynek wojewódzkich po mszy świętej dziękczynnej rolnicy opuścili miejsce świętowania, ponieważ nie chcieli się bratać z władzą.   
Organizatorzy tegorocznych dożynek zadbali o szereg atrakcji dla różnych grup wiekowych. Występy artystyczne stały na bardzo wysokim poziomie. Licznej widowni zaprezentowały się lokalne grupy folklorystyczne oraz zespoły Muzykanty i Dudaryki z Mińska na Białorusi.
Stałym elementem święta plonów są liczne stoiska. Pośród twórców ludowych rozstawiono namioty, gdzie przedstawiciele poszczególnych sołectw serwowali gościom swojskie jadło.
Organizacja tak udanej imprezy nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób z rady sołeckiej z sołtys Lucyną Pająk na czele.

Zobacz fotoreportaż

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...