Święty Wawrzyniec dla gospodyń i stowarzyszenia

Robert Środecki, 18 sierpień 2012, 01:16
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Stowarzyszenie Duże Różowe Słońce oraz Gminny Związek Kół Gospodyń Wiejskich to tegoroczni laureaci nagród Świętego Wawrzyńca. Okazałe statuetki z brązu burmistrz Sępólna wręczył wyróżnionym podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej, która w miniony piątek odbyła się w hali sportowej w Sępólnie. Obrady poprzedziła msza święta odprawiona przez proboszcza Henryka Lesnera w intencji wszystkich mieszkańców miasta i gminy.
Święty Wawrzyniec dla gospodyń i stowarzyszenia

Przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z gminy Sępólno w towarzystwie Bogumiła Szpojdy. Fot. Robert Środecki

Święty Wawrzyniec dla gospodyń i stowarzyszenia

W imieniu zarządu Stowarzyszenia ,,Duże Różowe Słońce” statuetkę odebrała Grażyna Maria Milachowska. Fot. Robert Środecki

Historię i okoliczności ustanowienia nagrody Świętego Wawrzyńca, patrona miasta i gminy Sępólno przypomniał zebranym burmistrz Waldemar Stupałkowski. – Pomysł ustanowienia nagrody Świętego Wawrzyńca pojawił się w naszej gminie 29 stycznia 2004 roku kiedy ówczesny radny Edmund Rózga złożył wniosek o rozważenie ustanowienia nagrody i statuetki Świętego Wawrzyńca, która byłaby wręczana na uroczystej sesji zasłużonym mieszkańcom. Ten wniosek podjęła rada miejska i ustanowiła nagrodę. Nagroda przyznawana jest osobom fizycznym i prawnym oraz innym jednostkom organizacyjnym za podejmowanie działań oraz osiągnięcia mające szczególne znacznie dla rozwoju gminy – powiedział podczas uroczystej sesji burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. W tym roku konwent na wniosek grupy radnych postanowił przyznać nagrodę Stowarzyszeniu Duże Różowe Słońce oraz Gminnemu Związkowi Kół Gospodyń Wiejskich. – Stowarzyszenie Duże Różowe Słońce otrzymuje nagrodę za działalność na rzecz dzieci, dorosłych, seniorów, a zwłaszcza na rzecz osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie rozpoczęło swoją działalność w 2004 roku i od tego czasu prężnie działa na rzecz rozwoju społecznego mieszkańców. Nadrzędnym celem stowarzyszenia jest propagowanie w społeczeństwie  postaw tolerancji w stosunku do osób niepełnosprawnych – uzasadnił decyzję konwentu burmistrz Sępólna. Stowarzyszenie zasłynęło z organizacji spektakularnych imprez i inicjatyw społecznych. Do najbardziej znanych projektów należą bez wątpienia Krajeński Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych oraz Uniwersytet III Wieku. Prezes zarządu stowarzyszenia Grażyna Milachowska otrzymała okazałą statuetkę i dyplom z rąk burmistrza Sępólna Waldemara Stupałkowskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Rohde. – To wielki zaszczyt i honor otrzymać nagrodę Świętego Wawrzyńca patrona miasta i gminy Sępólno. Jestem bardzo szczęśliwa, że w tym roku ten zaszczyt przypadł naszemu stowarzyszeniu. W imieniu zarządu stowarzyszenia chciałabym serdecznie podziękować konwentowi nagrody. Uważam to za ogromne wyróżnienie, a jednocześnie zobowiązanie do dalszego działania. Stowarzyszenie wspólnie z mieszkańcami miasta i gminy współtworzy nowy wymiar rzeczywistości naszej małej ojczyzny. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w życie i rozwój stowarzyszenia – powiedziała uradowana Grażyna Milachowska.
Druga statuetka trafiła do rąk Barbary Stasierowskiej, która odebrała ją w imieniu 582 kobiet  współtworzących Gminny Związek Kół Gospodyń Wiejskich. – Jestem bardzo wzruszona, że nagrodę Świętego Wawrzyńca otrzymały wszystkie panie z kół gospodyń z terenu całej gminy.  Efekty ich pracy są widoczne. Szczególnie dziękuję świetlicowym, sołtysom i Bernardowi Orłowskiemu, który ciągle nas wspiera – powiedziała Barbara Stasierowska.
Po zakończeniu części oficjalnej przybyli goście przystąpili do konsumpcji. Stoły na których znajdowały się smakołyki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich uginały się pod ciężarem jedzenia. Uroczysta sesja Rady Miejskiej odbywa się zawsze w dniu imienin patrona miasta i  gminy Świętego Wawrzyńca 10 sierpnia. 

Do tej pory statuetki Świętego Wawrzyńca otrzymali:
• 2005 rok – Zenon Skierka
• 2006 rok – Marian Kotewicz, Bolesław Krzyżanowski
• 2007 rok – MLKS Krajna Sępólno
• 2008 rok – chór parafialny Cecylia
• 2009 rok – wszystkie jednostki gminne OSP
• 2010 rok – Bartłomiej Pawełczak
• 2011 rok – Stowarzyszenie ,,Dorośli Dzieciom”

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...