Sypniewo (gmina Więcbork)

Szczepan Gracz - legenda weterynarii w powiecie sępoleńskim

Robert Środecki, 27 wrzesień 2018, 11:36
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek w gościnnych wnętrzach pałacu w Sypniewie odbyła się uroczysta sesja historyczna zorganizowana z okazji 130. urodzin ks. dr. weterynarii Szczepana Gracza oraz stulecia weterynarii w powiecie sępoleńskim. Na konferencji pojawiło się wielu znakomitych gości. Byli wśród nich członkowie najbliższej rodziny Szczepana Gracza i liczne grono lekarzy weterynarii.
Szczepan Gracz - legenda weterynarii w powiecie sępoleńskim

Tablicę pamiątkową dedykowaną ks. dr. Szczepanowi Graczowi poświęcił ks. proboszcz Andrzej Jasiński z Sypniewa

Szczepan Gracz - legenda weterynarii w powiecie sępoleńskim

Specjalne podziękowanie od Ryszarda Tyborskiego otrzymał Ignacy Kukawski

Uroczystość zainaugurowała msza święta odprawiona w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sypniewie w intencji służby weterynaryjnej w powiecie sępoleńskim. Po nabożeństwie dokonano uroczystego poświęcenia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej dedykowanej ks. dr. Szczepanowi Graczowi ufundowanej przez lekarzy weterynarii pracujących w powiecie sępoleńskim. Zaszczyt odsłonięcia tablicy przypadł w udziale Władysławowi Graczowi, bratankowi Szczepana Gracza.
Na sesji odbywającej się w pałacowych wnętrzach pojawiło się wielu znakomitych gości. Byli wśród nich: kujawsko-pomorski wojewódzki lekarz weterynarii, starosta sępoleński, burmistrz Więcborka, wielu aktywnych i emerytowanych lekarzy weterynarii oraz rodzina Szczepana Gracza.
Jednym z organizatorów sesji był Ryszard Tyborski, który w interesującym referacie przedstawił drogę zawodową Szczepana Gracza. Obszerny referat o duchowości ks. Gracza w zastępstwie ks. Stanisława Tylusa wygłosił ks. prałat Henryk Lesner. Jego wystąpienie było okraszone własnymi przemyśleniami na temat szeroko pojętej duchowości. Interesujące wystąpienia na temat historii weterynarii w powiecie sępoleńskim przygotowali Ryszard Tyborski i dr Paweł Redlarski.
Konferencji naukowej towarzyszyła wystawa fotogramów o tematyce związanej z sesją. Dzięki nim wszyscy mogli się dowiedzieć, kim był Szczepan Gracz. To wybitny weterynarz, działacz niepodległościowy i duchowny, który urodził się w 1888 roku w Sypniewie. Zginął w Łodzi w obozie „Radogoszcz” w listopadzie 1942 roku. Jako weterynarz pracował w różnych miejscach do 1936 roku, później po śmierci żony wstąpił do zgromadzenia pallotynów. W 1940 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Za swoją działalność niepodległościową został aresztowany przez Gestapo i zamęczony w obozie. Jest autorem licznych publikacji naukowych. Postać tego wybitnego człowieka postaramy się przybliżyć w najbliższym czasie na łamach WK.
Z okazji sesji historycznej odbywającej się w Sypniewie Kujawsko-Pomorska Izba Lekarsko-Weterynaryjna w Bydgoszczy wydała zeszyt historyczny. Można w nim znaleźć wiele cennych informacji na temat Szczepana Gracza. Autorzy przedstawili przebieg jego kariery zawodowej, sylwetkę duchową i jego dorobek jako działacza narodowego. Jego życiorys to gotowy scenariusz filmowy. Ponadto w książce pojawiła się historia służby weterynaryjnej w powiecie sępoleńskim oraz biogramy lekarzy.