stat4u
Kamień

Szkoła drukuje przyłbice ochronne

Robert Środecki, 16 kwiecień 2020, 09:55
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamieniu postanowili każdą wolną chwilę wykorzystać na walkę z epidemią koronawirusa. Od kilkunastu dni w technologii 3D drukują przyłbice ochronne. Gotowe produkty trafiają do strażaków, policjantów, pracowników OPS i domów pomocy społecznej.
Szkoła drukuje przyłbice ochronne

Beata Gwizdała - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamieniu prezentuje gotową przyłbicę

Szkoła drukuje przyłbice ochronne

Nowoczesna drukarka 3D

W ubiegłym roku dzięki wsparciu finansowemu z projektu „Rozwijamy się ku przyszłości” Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kamieniu kupił nowoczesną drukarkę 3D. W tamtym czasie nikt z pracowników szkoły nie mógł przypuszczać, że to urządzenie może uratować komuś życie.
– Jakiś czas temu z gronem pedagogicznym zastanawialiśmy się co możemy zrobić w obecnej sytuacji i w jaki sposób jesteśmy w stanie pomóc. Pani Krystyna Wojtera wpadła na pomysł użycia drukarki 3D, która jest w naszych zasobach. Doszliśmy do wniosku, że możemy drukować przyłbice ochronne. Uruchomiłam znajomości i nawiązałam kontakt z młodym inżynierem Jankiem Wagnerem, który jest absolwentem naszej szkoły. Postanowił nam pomóc. Podjął to trudne wyzwanie. W końcu zaczęliśmy drukować elementy przyłbic ochronnych w technologii 3D. Początkowo druk jednej przyłbicy zajmował nam 3 godziny, ale Janek „spłaszczył” projekt i skrócił czas druku do godziny. W pierwszym tygodniu wydrukowaliśmy kilkanaście sztuk. Druk odbywa się w szkole i u Janka, który dysponuje podobnym sprzętem. Chcemy, aby przyłbice trafiały do osób, które ich potrzebują, czyli strażaków, policjantów, pracowników OPS i DPS – informuje Beata Gwizdała, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamieniu.
W wielu placówkach i instytucjach brakuje środków ochrony osobistej. Rozmaite firmy, studenci i zwykli ludzie dysponujący odpowiednim sprzętem pomagają, jak mogą. Szycie maseczek i druk przyłbic ochronnych w technologii 3D to najpopularniejsze formy wparcia. Projekty niezbędne do uruchomienia procesu technologicznego można bez trudu pobrać z Internetu. Przyłbice ochronne składają się z kilku elementów: opasek mocujących, szybek ochronnych i gumki. W Kamieniu są drukowane są opaski mocujące, do których przytwierdza się odpowiednio wyprofilowane pleksi. Urządzenia powstające w takich warunkach nie posiadają żadnych atestów, ale i tak mogą uratować komuś życie i uchronić przed zarażeniem paskudną chorobą.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...