Sępólno

Tego jeszcze nie było, liceum chce kształcić przyszłych piłkarzy

Robert Lida, 17 grudzień 2020, 14:25
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie przedstawił zarządowi powiatu swój najnowszy pomysł na przyciągnięcie do szkoły nowych uczniów, który polega na utworzeniu klasy sportowej o profilu piłka nożna. Taki oddział miałby ruszyć od nowego roku szkolnego.
Tego jeszcze nie było,  liceum chce kształcić przyszłych piłkarzy

Boisko przy sępoleńskim LO na razie nie nadaje się do piłkarskich treningów

O fatalnej sytuacji Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie pisaliśmy we wrześniu, kiedy było już wiadomo ilu absolwentów szkół podstawowych wybrało naukę w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat sępoleński. Najgorzej pod tym względem było w sępoleńskim ogólniaku. Do klasy pierwszej zapisało się tylko 15 absolwentów. Do tego należy dodać 2 uczniów, którzy nie otrzymali promocji do klasy drugiej. Ciekawostką było to, że równocześnie naukę w klasie pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku wybrało 17 absolwentów z terenu gminy Sępólno. 
Utworzenie pierwszej klasy w Sępólnie zawisło na włosku. Część członków zarządu powiatu była przeciwna wydaniu zgody na powstanie tak mało licznej klasy. Głosowanie zakończyło się wynikiem 3:2 za utworzeniem tej klasy. Decydujący głos należał do wicestarosty Andrzeja Maracha, który jednak postawił pewne warunki. Podstawowy był taki, że jeśli w kolejnym roku nabór do klasy pierwszej będzie tak mizerny, to zgody na jej utworzenie już nie będzie. Nie jest tajemnicą, że na wypadek negatywnej opinii zarządu był już przygotowany wniosek o tak zwane wygaszanie szkoły, czyli jej sukcesywną likwidację. 
Na posiedzeniu zarządu powiatu w dniu 16 listopada dyrektor szkoły Tomasz Cyganek sprawozdawał na temat działań promocyjnych, które podjęto, aby przyciągnąć nowych uczniów. W tym celu powołano specjalny zespół ds. promocji szkoły, na czele którego stoi nauczycielka języka angielskiego Karolina Pliszka. 
Za najważniejsze cele promocyjne uznano: kreowanie pozytywnego wizerunku szkoły, ukazywanie osiągnięć i potencjału społeczności szkolnej oraz kształtowanie więzi emocjonalnych ze szkołą. Pod tymi hasłami kryje się wiele mniej lub bardziej spektakularnych działań, ale prawdziwym hitem jest pomysł utworzenia w szkole klasy sportowej o profilu piłka nożna. Oczywiście jej start byłby możliwy najwcześniej w roku szkolnym 2021/2022. Zgodnie z przepisami oświatowymi klasa sportowa to taka, w której liczba lekcji wychowania fizycznego to minimum 10. W tym przypadku 3 godziny byłyby realizowane zgodnie z podstawą programową, a 7 to zajęcia specjalistyczne z piłki nożnej. Poza tym uczniowie tej klasy mieliby dodatkowe godziny biologii i drugiego, wybranego przez siebie przedmiotu. Zajęcia specjalistyczne w systemie popołudniowym miałby prowadzić wykwalifikowany trener piłki nożnej i tutaj dyrektor szkoły wskazuje Macieja Lipińskiego. 
W tym miejscu osoby znające warunki, w jakich funkcjonuje sępoleńskie liceum, spytają o to, gdzie klasa piłkarska miałaby odbywać swoje zajęcia? Przecież nie na asfaltowym boisku, którym szkoła dysponuje. Tutaj dyrektor Cyganek proponuje współpracę z Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie. Założenie jest również takie, że uczniowie mogliby być zawodnikami drużyn prowadzonych przez kluby sportowe działające na terenie powiatu, a w rozgrywkach okazjonalnych reprezentowaliby Uczniowski Klub Sportowy Kaloskagatos LO Sępólno. 
– Pan dyrektor przedstawił nam plan swojego działania, w tym pomysł utworzenia klasy sportowej. Przedstawił również roczny koszt funkcjonowania takiego oddziału. Zarząd wstępnie zaakceptował ten pomysł. Jeżeli chodzi o liceum w Sępólnie, to będziemy się nim zajmować również w grudniu. Pan dyrektor i pani Karolina Pliszka będą nam na bieżąco przekazywać informacje o kolejnych działaniach promocyjnych. Każdy pomysł, który ma przyciągnąć do szkoły uczniów, jest dobry – mówi starosta Jarosław Tadych. 
Klasa piłkarska to nie koniec pomysłów na zapełnienie szkoły uczniami. Kolejna propozycja to klasa o profilu policyjnym, która miałaby funkcjonować we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. 
Kilka lat temu braliśmy udział w hucznym otwarciu klasy mundurowej o profilu strażackim. Dzisiaj po tej klasie pozostały tylko wspomnienia. Oby historia się nie powtórzyła. Czasy mamy takie, że szkoły muszą walczyć o każdego ucznia. Starsze i średnie pokolenie pamięta, że warunkiem przyjęcia ucznia do szkoły ponadpodstawowej był pozytywny wynik egzaminu wstępnego. W tej chwili szkoły ,,łapią” dosłownie wszystkich z przysłowiowej ulicy. Jedne podejmują się różnych chwytów marketingowych, a inne codziennie rzetelnie pracują na swoją reputację i żadnej reklamy im nie potrzeba.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...