stat4u
Gmina Sośno

Tego w Toninku jeszcze nie było

Robert Lida, 11 maj 2017, 14:03
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę ochotnicy z terenu gminy Sośno świętowali Dzień Strażaka, który w kalendarzu przypada na dzień imienin świętego Floriana, czyli 4 maja. Takiej uroczystości w niewielkim Toninku jeszcze nie było. Stało się to za przyczyną druha Mariusza Kuszewskiego, prezesa miejscowej jednostki oraz prezesa zarządu oddziału gminnego OSP.
Tego w Toninku jeszcze nie było

W pierwszych rzędach słynna Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Sitna

Tego w Toninku jeszcze nie było

Odznaczeni złotymi medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

Raz w roku strażacka brać ubiera galowe mundury, aby spotkać się i wspólnie pobiesiadować. Druhowie z jednostek w Sośnie, Sitnie, Dziednie, Wielowiczu, Toninku, Rogalinie, Dębinach, Mierucinie i Wąwelnie razem ze swoim sprzętem przyjechali do Toninka. Gościnnie pojawili się też strażacy z OSP Huta, której członkiem jest proboszcz parafii w Wąwelnie, ks. Andrzej Pacer. Pododdziały prowadzone przez komendanta uroczystości Dariusza Kowalczyka oraz orkiestrę dętą działającą przy OSP Bysław przemaszerowały spod sklepu na plac przed świetlicą wiejską. Tutaj, prawdopodobnie pierwszy raz w historii Toninka, odprawiono mszę świętą polową. Oczywiście przewodniczył jej druh proboszcz. – Za wasz trud, za wasze poświęcenie należy wam się proste słowo - dziękuję – mówił, kończąc swoją homilię.
Organizatorzy przygotowali się na deszczową pogodę, dlatego uroczystość odbywała się w wielkim namiocie, ale okazało się, że na kilka godzin zaświeciło słońce. Podobno ksiądz Pacer maczał w tym palce. W trakcie oficjalnej uroczystości głos zabierali zaproszeni goście: wójt Leszek Stroiński, komendant powiatowy PSP kpt. Tomasz Kabat, członek zarządu oddziału wojewódzkiego OSP w Bydgoszczy Ryszard Białczyk oraz honorowy prezes zarządu oddziału powiatowego OSP Maciej Kluczyński. W swych przemówieniach dziękowali druhnom i druhom za społeczną pracę nie tylko w czasie akcji, ale także na rzecz lokalnych społeczności. Wyróżniającym się strażakom wręczono medale i odznaczenia resortowe.
Złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: Mariusz Ceglarski, Grzegorz Sołtys, Stanisław Wasiak, Witold Zieliński.
Medale srebrne: Wiesław Dąbrowski, Zbigniew Dziamowski, Zbigniew Frąckowiak, Mariusz Kuszewski, Waldemar Martin.
Medale brązowe: Bogusława Sulikowska, Marian Golec, Tadeusz Krysiak, Jerzy Polasik, Tomasz Dyrka, Sławomir Szyling, Krzysztof Żmich.
Odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymali: Marek Chodera, Jerzy Domek, Patryk Herzberg, Filip Stusik, Karol Scheffler, Leszek Potaczek, Rafał Żarczyński, Wioletta Pacek.
Po oficjalnej części, kiedy padła komenda „Spocznij”, wszyscy ustawili się w kolejce po tradycyjną grochówkę.

Artykuł wyświetlono 363 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W poniedziałek z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszym powiecie...
Świętowanie Dnia Edukacji Narodowej jako pierwsi rozpoczęli...
W Sitnie, znacznie odległym od stolicy gminy, odbyły się tegoroczne...
Najwyżej oceniane
W Sitnie, znacznie odległym od stolicy gminy, odbyły się tegoroczne...
Do gminy Sośno dotarły pierwsze dwa kontenery mieszkalne zakupione...
Wojewódzki konserwator zabytków przez lata w ogóle nie interesował...