Sępólno

Umowa o współpracy

Robert Lida, 24 maj 2018, 14:31
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły wtorek miało miejsce podpisanie umowy o współpracy firmy Eggersmann, która kupiła zakład Projprzemu, z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie, Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz powiatem sępoleńskim. Celem współpracy ma być kształcenie wykwalifikowanej kadry dla rozwijającego się zakładu i korzystanie z dorobku naukowego bydgoskiej uczelni. Efektem ma być uruchomienie od września nowego kierunku kształcenia w ZSP – mechatroniki na poziomie technikum i szkoły branżowej pierwszego stopnia.
Umowa o współpracy

Moment podpisania porozumienia

Umowa o współpracy

Eggersmann już rozbudowuje swój zakład

Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się w sali konferencyjnej Inkubatora Przedsiębiorczości w Sępólnie. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli: Karlginter Eggersmann - prezes firmy Eggersmann Polska, Stanisław Mroziński - prorektor ds. nauki UTP, Eugeniusz Szwochert - dyrektor ZSP oraz Jarosław Tadych - starosta sępoleński.
– Dla nas, jako zespołu szkół ponadgimnazjalnych, dla całej społeczności szkolnej jest to bardzo ważny moment. Z tymi instytucjami, z którymi dzisiaj podpiszemy akt współpracy, nasza szkoła już współpracuje. Szkolimy uczniów w zawodzie ślusarz w firmie Eggersmann. W tym roku będą pierwsi absolwenci. Organizujemy również kursy dla pracowników tej firmy. Od kilku lat współpracujemy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Bierzemy udział w konkursach, drzwiach otwartych, które odbywają się na uczelni. W tym roku braliśmy udział w programie „Szkoła patentów”. Ta współpraca jest o tyle istotna, że otwieramy nowy kierunek kształcenia: technikum mechatroniczne. Na tej współpracy skorzystają wszystkie podmioty – mówił dyrektor Eugeniusz Szwochert, witając sygnatariuszy porozumienia i zaproszonych gości.
– Historia firmy Eggersmann sięga początku lat 50. i przez ten cały czas kształcenie własnych uczniów miało dla nas ogromne znaczenie. Do tej pory to kształcenie miało miejsce wyłącznie na rynku niemieckim. Cieszę się, że będziemy mogli to zainicjować również w tym regionie. Jednym z głównych powodów wyboru siedziby firmy w Sępólnie było również to, że widzieliśmy tutaj spory potencjał, jeśli chodzi o dobrze wykwalifikowany skład pracowniczy. Po pół roku od przejęcia zakładu od Projprzemu widzimy, że się nie pomyliliśmy. Kwalifikacje tutejszego personelu są naprawdę wysokie. Nie chcemy być tylko i wyłącznie firmą produkcyjną, jeśli chodzi o konstrukcje stalowe. Będą tutaj powstawały wysoko zaawansowane maszyny, dlatego potrzebujemy mechatroników. W drugim półroczu przystąpimy już do montażu końcowego urządzeń, gdzie personel mechatroniczny będzie bardzo pożądany. Cieszymy się, że mamy możliwość rozpoczęcia współpracy ze szkołą. W Niemczech jest to jeden z najbardziej popularnych zawodów. Wspólnie chcemy zagwarantować solidne podstawy do tego, aby młodzi ludzie mogli się tutaj spełniać w życiu zawodowym. Cieszymy się z rozpoczęcia, mam nadzieję, owocnej współpracy – dodał Karlginter Eggersmann.
– Patrząc na ofertę edukacyjną tej szkoły, to powiem, że czuję się jak u siebie. Te same kierunki są kontynuowane na naszej uczelni. Pół roku temu zadzwoniłem do dyrektora i zaprosiłem do zainicjowania pewnych działań mających na celu spopularyzowanie kształcenia inżynierskiego. Teraz już podpisujemy porozumienie. Dzisiaj we wszystkich przypadkach odmienia się słowo ,,innowacja”. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w takiej firmie jak Eggersmann nie zrobią tego krasnoludki, tylko te innowacje będą efektem pracy inżynierów i techników. W związku z tym naszą rolą jest, aby próbować zachęcić młodzież do dokonywania rozsądnych wyborów. To są wybory, które zapewnią jej pracę. Po kierunkach technicznych naszej uczelni 80 procent studentów na czwartym roku już pracuje. Niekiedy nie mają czasu żeby skończyć pracę dyplomową. Pracodawcy oferują im takie warunki, że nie starcza im już czasu – powiedział profesor Stanisław Mroziński.
Firma Eggersmann jest producentem kompletnych linii technologicznych do zagospodarowania odpadów komunalnych. Nie tylko wyposaża zakłady przetwarzania odpadów, ale również je buduje, uruchamia i zarządza nimi. W Sępólnie kupiła dawny zakład Projprzemu i już buduje nową halę produkcyjną. Dyrektorem zakładu jest Krzysztof Fiedler, absolwent sępoleńskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.