Gmina Więcbork

VIII Bieg Pamięci

Robert Lida, 26 wrzesień 2019, 09:55
Ponad stu biegaczy uczciło w sobotę pamięć ofiar obozu w Karolewie, stając na starcie VIII Biegu Pamięci Karolewo – Więcbork. Karol Koziel z Więcborka biegu co prawda nie wygrał, ale do domu wrócił z najcenniejszą nagrodą.

Zwycięzcy w kategorii open

Karol Koziel wygrał woucher wycieczkowy

Trasa biegu liczy 10 kilometrów. Start usytuowano nieopodal cmentarza pomordowanych w Karolewie, a metę na bieżni stadionu miejskiego w Więcborku. Już tradycyjnie przed startem ostrym biegacze zebrali się na cmentarzu przy kaplicy w Karolewie, gdzie oddali hołd ofiarom tamtejszego obozu. Wszystkich powitał prezes TKKF Wodnik Piotr Kriese, który jest głównym organizatorem biegu, a historię tego miejsca przypomniał burmistrz Waldemar Kuszewski. Delegacje biegaczy oraz władz gminy złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami. Po chwilach zadumy uczestnicy przystąpili do intensywnej rozgrzewki, a punktualnie o godzinie 10.00 wyruszyli na trasę. Honorowym starterem była przewodnicząca Rady Miejskiej Więcborka Anna Łańska. Od razu na czoło wysforowali się faworyci, a wśród nich Bartosz Kotłowski, który w ubiegłym roku zajął drugie miejsce. Ostatecznie zawodnik z Ostromecka jako pierwszy zameldował się na linii mety z czasem 0:34:28. Drugi był Łukasz Wirkus z Lęborka 0:34:44, a trzeci Mateusz Dajnowski z Chojnic 0:35:17. Najszybszą kobietą była Antonina Wirkus ze Szczecinka 0:38:09. Drugie miejsce w klasyfikacji pań zajęła Daria Maik z Nakła 0:40:23, a trzecie Klaudia Sójka z Rychnowych 0:41:16.
Tradycyjnie oddzielną klasyfikację prowadzono dla mieszkańców Więcborka. Najszybszą więcborczanką była Monika Wyrobek, drugie miejsce zajęła Kinga Koziel, a trzecie Anna Drabjewska. Wśród panów wygrał Krzysztof Łopuszyński, przed Marcinem Nowakiem i Arkadiuszem Gacką.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii oprócz pucharów otrzymali również nagrody pieniężne. Na najwyższym stopniu podium stanął również najmłodszy uczestnik biegu, czyli Jakub Kabat z Sępólna oraz najstarszy Jerzy Pikulik reprezentujący TKKF Wodnik. Specjalną nagrodę od organizatorów otrzymał biorący udział w biegu po raz pierwszy Paweł Węgrzyn. To on właściwie ten bieg wymyślił, to on go organizował i to on w roli spikera witał wszystkich na mecie. Teraz stanął na podium.
Nie mniejsze emocje, niż na biegowej trasie, towarzyszyły losowaniu nagród z numerów startowych. Każdy, kto ukończył bieg, a sklasyfikowano 103 osoby, brał udział w losowaniu. Najcenniejszą nagrodę, woucher wycieczkowy o wartości 2.000 złotych, wygrał więcborczanin Karol Koziel.