stat4u
Gmina Więcbork

Wiatraki wstrzymają budownictwo mieszkaniowe

Robert Lida, 25 kwiecień 2019, 10:12
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Budowa nowych domów mieszkalnych w tak zwanej strefie oddziaływania elektrowni wiatrowych od 1 lipca nie będzie już możliwa. Chyba że inwestor przed tą datą uzyskał decyzję o warunkach zabudowy. Taką strefę wyznacza okrąg o promieniu równym dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej. Problem ten dotyczy Wituni, Runowa i części Więcborka.
Wiatraki wstrzymają budownictwo mieszkaniowe

20 maja 2016 roku Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Znalazł się w niej zapis, który mówi, że nie będzie możliwa budowa budynków mieszkalnych lub pełniących funkcje mieszkalne na działkach znajdujących się w strefie oddziaływania elektrowni, która jest równa lub mniejsza od dziesięciokrotności wysokości elektrowni. Ustawodawca zapewnił 36-miesięczny okres przejściowy, który za kilka miesięcy minie.
– Jeśli zainteresowana osoba przed 1 lipca uzyska warunki zabudowy, to może jeszcze w tej strefie budować dom mieszkalny. Po tym terminie nie będzie to już możliwe. Dlatego jeśli są osoby zainteresowane taką inwestycją, to proszę składać wnioski o wydanie warunków zabudowy. Potem będzie już za późno. Zważywszy na ilość obecnie składanych wniosków, na decyzję trzeba czekać 2 – 3 miesiące – mówi burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski. Ten problem dotyczy właśnie gminy Więcbork. To tutaj, na terenie Runowa, postawiono cztery, jak dotąd jedyne, elektrownie wiatrowe w powiecie sępoleńskim.
Pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, wykorzystując dostępne mapy satelitarne, zakreślili wokół istniejących wiatraków okręgi, oczywiście w odpowiedniej skali, odpowiadające strefom oddziaływania runowskich wiatraków. Dwa najwyższe mają po 135 metrów wysokości, więc strefa oddziaływania wynosi 1350 metrów. Z mapy wynika, że w środku jednego z okręgów znalazł się na przykład więcborski stadion i ośrodki wczasowe. Okazuje się, że zakaz budowy domów mieszkalnych nie dotyczy wyłącznie Runowa czy Wituni, ale również części Więcborka.  

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...