stat4u
Gmina Sośno

Wiatrakowe przepychanki

Robert Lida, 20 lipiec 2017, 11:41
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Spółka Sośnieński Park Wiatrowy jeszcze przed wejściem w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych” złożyła w starostwie powiatowym szereg wniosków o wydanie pozwolenia na budowę wiatraków na terenie gminy Sośno. Dlatego też są one rozpatrywane na starych zasadach i są nieustannie blokowane przez strony postępowania, czyli sąsiadów. – Jedno pozwolenie już wydaliśmy, ale zostało zaskarżone u wojewody, a ten je uchylił i skierował wniosek do ponownego rozpatrzenia. Takie przepychanki mogą trwać latami, aż któraś ze stron sobie odpuści – mówi Tomasz Bondarczyk, dyrektor wydziału budownictwa i architektury Starostwa Powiatowego w Sępólnie.
Wiatrakowe przepychanki

O farmach wiatrowych na terenie gminy Sośno mówi się od wielu lat, głównie w kontekście ogromnych wpływów podatkowych dla gminy, budowy dróg dojazdowych i wpływów z dzierżaw terenu pod wiatrakami dla rolników. W tym celu inwestor powołał do życia spółkę celową pn. Sośnieński Park Wiatrowy. Do budowy wiatraków na terenie gminy Sośno droga wciąż daleka. Spółka złożyła w starostwie dokumenty potrzebne do wydania pozwolenia na budowę, ale są one rozpatrywane na tak zwanym starym prawie, które w ogóle nie mówiło o obszarze oddziaływania wiatraka na ludzi i środowisko. Ustawa z 20 maja 2016 roku definiuje ten obszar jako okrąg o promieniu równym co najmniej dziesięciokrotności wysokości wiatraka. Zatem jeśli wieża wiatraka ma 100 metrów wysokości, to w promieniu kilometra nie może być żadnych budynków mieszkalnych. Gdyby te zasady stosowano przy budowie wiatraków w Runowie, to nie miałyby one prawa tam powstać. W myśl ustawowej definicji cała Witunia, Runowo i nawet kawałek Więcborka leżą w obszarze oddziaływania tych wiatraków.
Ponieważ wnioski o wydanie pozwoleń na budowę sośnieńskich wiatraków złożono przed wejściem w życie wymienionej ustawy, są one rozpatrywane według starych procedur, czyli stanu, kiedy nie było żadnych przepisów regulujących sprawy związane z budową elektrowni wiatrowych. Dlatego wydanie pozwoleń jest skutecznie blokowane przez strony postępowania administracyjnego, czyli najczęściej sąsiadów działek, na których mają powstać wiatraki. W tym przypadku każdą czynność administracyjną można zablokować, zaskarżyć i tak w kółko. Tak też się dzieje, co oznacza, że wiatraki w Sośnie nieprędko powstaną. Z jednej strony mamy kancelarię prawną z Warszawy, która reprezentuje inwestora, a z drugiej mieszkańców. Przepychanki trwają. 

Artykuł wyświetlono 332 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Bandy pijanych wyrostków wrzeszczących w niebogłosy w środku nocy,...
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...