Więcbork

103. rocznica powrotu Więcborka do granic RP

Robert Środecki, 02 luty 2023, 10:21
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę na placu Jana Pawła II w Więcborku odbyły się uroczystości upamiętniające 103. rocznicę powrotu miasta do macierzy. W tym patriotycznym święcie uczestniczyli harcerze, żołnierze, przedstawiciele lokalnych władz oraz liczne delegacje. Obchody zaszczycił swoją obecnością wicewojewoda kujawsko-pomorski Radosław Kempinski.
103. rocznica powrotu Więcborka  do granic RP

,,Rotę” zaśpiewał chór parafialny ,,Lutnia”

103. rocznica powrotu Więcborka  do granic RP

Kwiaty pod pomnikiem składa delegacja LO w Więcborku

Uroczystości odbywające się pod pomnikiem Orła Białego na placu Jana Pawła II w Więcborku rozpoczęły się od wciągnięcia biało-czerwonej flagi na maszt i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski.  – W listopadzie 1918 roku Polacy cieszyli się z odzyskania niepodległości. Polska wróciła na mapę Europy i świata. Euforia i entuzjazm przepełniały cały naród, jednak nie od razu wszystkie tereny wcześniejszej Rzeczpospolitej wróciły w jej granice. Mieszkańcy Więcborka i okolicznych terenów musieli jeszcze ponad rok czekać, aby móc na domach i miejscach publicznych wywiesić biało – czerwoną flagę. 103 lata temu 23 stycznia 1920 roku do Więcborka wkroczyły oddziały Wojska Polskiego. W tym dniu mieszkańcy naszego miasta naprawdę uwierzyli, że skończyła się noc zaborów i że Polska tu wróciła. Ofiara złożona przez wiele pokoleń Polaków walczących o wyzwolenie spod jarzma zaborców przyniosła obfity plon. Dziękuję wszystkim za obecność na jakże ważnych dla naszego miasta uroczystościach. W ten sposób budujemy lokalny patriotyzm oraz poczucie wspólnoty mieszkańców gminy Więcbork – powiedział burmistrz.
– 103 lata temu Polska zwyciężyła, bo wszyscy Polacy byli razem i o tę jedność tutaj dzisiaj wszystkich proszę – apelował wicewojewoda Radosław Kempinski, który odczytał okolicznościowy list od wojewody. 
Ważnym wydarzeniem był Apel Pamięci, przeprowadzony przez żołnierzy 11. Wojskowego Oddziału Gospodarczego oraz żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zakończony salwą honorową. Uwieńczeniem uroczystości na rynku było składanie wiązanek kwiatów pod pomnikiem przez przedstawicieli lokalnych władz, liczne delegacje i harcerzy. Na zakończenie chór parafialny odśpiewał „Rotę”, a w kościele została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny.