60 lat koła i kółka w Radońsku
Pierwsze było kółko rolncze, które zawiązało się 6 stycznia 1957 roku. Utworzyli je rolnicy, którzy chcieli sobie ulżyć w pracy poprzez mechanizację. Pierwszym wspólnym zakupem była młocarnia. Później kółkowy park maszynowy wzbogacał się o kolejne maszyny i urządzenia. Kółko na początku liczyło 26 członków, a pierwszym prezesem został Jan Kloc. W 1958 roku kółko rozpoczęło produkcję dachówki na miejscowe potrzeby. Brało również udział w budowie lokalnych dróg i elektryfikacji wsi. Jego członkowie pomagali w budowie świetlicy, ośrodka zdrowia i zlewni mleka. Wybudowali również nowoczesny, jak na tamte czasy, zakład usług mechanizacyjnych, w którym dzisiaj funkcjonuje tartak. Okazuje się, że bez kółka rolniczego Radońsk nie wyglądałby tak, jak dzisiaj wygląda. Te wszystkie inwestycje dokumentuje wystawa zdjęć przygotowana w świetlicy. Dzisiaj kółko rolnicze nie musi już świadczyć usług mechanizacyjnych. Każdy rolnik ma swoje maszyny. Dlatego formuła tej organizacji powoli ulega zmianie. Obecnym prezesem kółka w Radońsku jest Zdzisław Grzeca.
Młodszą siostrą kółka rolniczego jest Koło Gospodyń Wiejskich w Radońsku. Jego pierwszą przewodniczącą była Irena Cygan. Panie organizowały kursy gotowania, kroju i szycia. Zajmowały się edukacją zdrowotną. Rozprowadzały pisklęta drobiu i kultywowały tradycje ludowe. Dzisiaj koła gospodyń przeżywają renesans. Bardzo często działają na zasadzie stowarzyszeń, które potrafią pozyskiwać środki zewnętrzne na swoją działalność. Pielęgnują tradycje ludowe, a zwłaszcza te kulinarne, organizują życie kulturalne na wsi. Tak też jest w Radońsku. Przewodniczącą koła jest obecnie Renata Miłaszewska.
W sobotę mieszkańcy Radońska i zaproszeni goście szczelnie wypełnili świetlicę wiejską. W pierwszym rzędzie władze gminy z burmistrzem, przewodniczącym rady miejskiej i radnymi. Była przewodnicząca gminnej rady kobiet Barbara Stasierowska i prezes Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Sępólnie Bogumił Szpojda. Przyjechała także przewodnicząca wojewódzkiej rady kobiet Marianna Radzienna. Goście na ręce przewodniczącej i prezesa złożyli urodzinowe gratulacje i kwiaty. Panie z KGW otrzymały wiele prezentów, które na pewno przydadzą im się w świetlicowej kuchni. – Niech wam się warzy i niech wam się darzy – mówiła radna Danuta Wańke z sąsiedniego Iłowa, wymachując nowiutką chochelką. Kółko rolnicze otrzymało medal pamiątkowy 130-lecia kółek w Polsce. Natomiast koło gospodyń medal 150-lecia KGW w Polsce. Specjalne listy gratulacyjne od Marianny Radziennej otrzymały członkinie seniorki: Helena Stryszyk, Eryka Sikora i Weronika Szalska.
Później na scenie wystąpił zespół „Taneczne Dzieciaki” z WDK w Lutowie oraz gościnie zespół „Wesołe Gospodynie” z Koronowa. Zaśpiewała także miejscowa wokalistka Justyna Miłaszewska. Po solidnej porcji strawy duchowej uczestnicy uroczystości skupili się wokół stołu zastawionego potrawami przygotowanymi, a jakżeby inaczej, przez panie z KGW. Później na placu za świetlicą odbyły się konkursy sprawnościowe dla dzieci i dorosłych. Nagrody były bardzo atrakcyjne. Jedną z konkurencji dla mężczyzn było wchodzenie na 6-metrowy słup. Udało się to tylko miejscowemu sołtysowi. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.