Powiat

ASF atakuje Kujawsko-Pomorskie

Robert Środecki, 05 wrzesień 2024, 11:39
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegłą środę w Sępólnie odbyło się II posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskutowano na temat ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
ASF atakuje Kujawsko-Pomorskie

Posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego

ASF to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Kraje dotknięte ASF narażone są na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń. Niedawno w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzono pierwsze od 10 lat ogniska afrykańskiego pomoru świń. – Sytuacja się zaostrza. Ogniska trafiły w powiat chełmiński znajdujący się w środkowej części naszego województwa, do strefy dotychczas wolnej od wirusa. Województwo kujawsko-pomorskie jest drugie pod kątem wielkości w Polsce, jeśli chodzi o trzodę chlewną, gdzie przekroczyliśmy milion sztuk. Z punktu widzenia gospodarki jest to bardzo istotny punkt, w którym należy podjąć wszystkie możliwe kroki zapobiegawcze, bo skutki mogą być z punktu widzenia gospodarczego bardzo poważne – mówił na konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel. 
Wojewoda nadmienił, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego stwierdzono jak dotąd kilka ognisk choroby. W dniu 8 sierpnia 2024 roku potwierdzono wykryte nowe ognisko ASF u świń w powiecie chełmińskim, w gminie Chełmno, w miejscowości Kałdus. W gospodarstwie, gdzie stwierdzono ognisko, utrzymywano 35 świń. Ognisko zostało już zlikwidowane.
W dniu 11 sierpnia potwierdzono drugie ognisko ASF w miejscowości Starogród w gminie Chełmno. Ilość zwierząt wrażliwych to 127 świń. W okręgu zapowietrzonym znajduje się także 1 stado 15 świń w miejscowości Brzozowo. Pobrano tam próbki krwi celem potwierdzenia wirusa.
Aktualna strefa zapowietrzona obejmuje obecnie zasięg 3 km i 9 stad w powiecie chełmińskim. Obszar zagrożony ASF występuje w obrębie 10 km w powiatach: świeckim (gmina Pruszcz), bydgoskim, chełmińskim. Wcześniej, 6 czerwca 2024 roku, wykryto obecność wirusa ASF u padłego dzika w miejscowości Szabda, powiat brodnicki. Analizy wykazały, że szczep pochodzący z ogniska jest powiązany genetycznie ze szczepem typowym dla województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz lubuskiego.
Wojewoda dodał podczas konferencji, że w chwili obecnej bardzo istotny jest stan sanitarny gospodarstw i tego, jak jest prowadzona gospodarka, zwracając uwagę na punkty takie jak: właściwa bioasekuracja, zabezpieczanie słomy na polu, zachowanie szczelności chlewni, nietrzymanie bydła ze świniami, odpowiednie procedury mycia i odkażania rąk, zmiany odzieży przed wejściem do świń, ograniczanie wyjazdów różnych środków transportu na tereny gospodarstw, czy zgłaszanie buchtowania okolicznych upraw przez dziki. W tej chwili województwo kujawsko-pomorskie podzielone jest na kilka stref: czerwoną, różową i niebieską.
Z powyższymi informacjami na posiedzeniu powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego zapoznali się lokalni samorządowcy, rolnicy oraz przedstawiciele służb. Tak naprawdę niewiele da się zrobić. Można jedynie zaapelować do rolników, zwłaszcza hodowców trzody chlewnej, o ostrożność i przestrzeganie zasad i wytycznych.