Więcbork
Bianka ma wielu przyjaciół
Niecodzienny koncert odbył się w sobotę w więcborskim Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Na scenie sali kinowo-widowiskowej w otoczeniu swoich koleżanek i kolegów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Jastrzębcu zaśpiewała niewidoma Bianka Berezowska, 10-latka z Wituni. Ten wyjątkowy koncert oprócz wielu artystycznych wzruszeń miał charakter pomocowy. Środki ze sprzedaży wejściówek pomogą w zakupie notatnika brajlowskiego, który ułatwi Biance naukę.
– Witamy państwa na koncercie pod tytułem „Bianka i przyjaciele”. Cieszymy się, że jesteście państwo z nami i już teraz dziękujemy za wrażliwość, otwarte serca i chęć wsparcia uczennicy naszej szkoły. Tym koncertem pragniemy pomóc Biance, która jest osobą niewidomą, w zgromadzeniu funduszy na zakup notatnika brajlowskiego ułatwiającego funkcjonowanie w szkole. Bianka jest uczennicą klasy czwartej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi imienia księdza Jana Twardowskiego w Jastrzębcu. Wielu osobom jest doskonale znana przez wybitne osiągnięcia w dziedzinie piosenki, które przejawia od najmłodszych lat – mówiła współprowadząca z Mirosławą Wilkowską-Marach, Hanna Malak.
Później komplet widzów przeniósł się w bajkowy świat widowiska przygotowanego przez uczniów szkoły w Jastrzębcu. Ich artystyczno-muzyczne popisy przeplatały występy Bianki. Dziewczynka ma ogromny talent wokalno-muzyczny, który rowija pod okiem fachowców. Równolegle jest uczennicą II klasy Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w Chełmży, w klasie fortepianu. Gra również na flecie i ukulele. Swój głos ćwiczy pod okiem śpiewaczki operowej Moniki Litwin-Dyngosz. Podczas jej sobotniego recitalu nie usłyszeliśmy zwykłych, dziecięcych piosenek, ale bardzo trudne pod względem wokalnym utwory największych artystów. Obserwowaliśmy widzów tego koncertu, w jakim skupieniu słuchali prezentowanych piosenek. To pozwoliło im docenić kunszt małej artystki. Widowisko przygotowane przez uczniów szkoły w Jastrzębcu było w swym przekazie lekkie i dowcipne, a jednocześnie tematycznie spójne. Okazuje się, że to szkoła pełna aktorskich, tanecznych i muzycznych talentów. Członkinie grupy tanecznej pokazały wręcz akrobatyczne umiejętności. Na gitarze zagrał Oliwier Marach, a na 120-letnim fortepianie użyczonym MGOK-owi przez maestro Andrzeja Dobbera zagrał Alan Dąbrowski.
W trakcie koncertu prowadzące zaprosiły na scenę rodziców Bianki: panią Patrycję i pana Marcina. Kiedy Bianka zaśpiewała dla nich „Kochanych rodziców mam”, to na widowni polały się łzy. Widzowie gromkimi brawami na stojąco docenili umiejętności małej wokalistki, a ta na deser, czyli na bis, zaśpiewała „Kocham cię życie” z repertuaru Edyty Gepert. Później na scenie pojawiła się dyrektor szkoły w Jastrzębcu Gabriela Panknin oraz wychowawca klasy, do której chodzi Bianka – Dorota Wnuk, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego koncertu, a przede wszystkim widzom, którzy do ostatniego miejsca zapełnili salę MGOK.