Czy szpital w Więcborku zmieni szyld?

Robert Środecki, 24 listopad 2013, 11:14
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Starostwo Powiatowe w Sępólnie chce nawiązać bliską współpracę z Grupą Nowy Szpital. To największa w kraju sieć prywatnych szpitali, skupiająca kilkanaście placówek medycznych. Czy prywatna firma chce przejąć kontrolę nad Szpitalem Powiatowym w Więcborku i zostać przyszłym operatorem medycznym placówki? Takie informacje docierają do naszej redakcji od kilku dni.
Czy szpital w Więcborku zmieni szyld?

Więcborski szpital jest cały czas w budowie. Fot. Robert Lida

We wtorek w Świeciu z przedstawicielami Grupy Nowy Szpital spotkali się starosta sępoleński Tomasz Cyganek, wicestarosta Henryk Pawlina i skarbnik powiatu Anna Hajduk-Kowalczyk. Grupę Nowy Szpital założyli Marcin Szulwiński i Adam Roślewski. Firma ma swoją centralę w Szczecinie. To największa w kraju sieć prywatnych szpitali, która świadczy usługi bezpłatnie w ramach ubezpieczenia. Grupa skupia kilkanaście placówek medycznych m.in. w Giżycku, Świeciu, Wschowej, Kostrzynie, Nakle i Szubinie, Świebodzinie, Wąbrzeźnie i Olkuszu. Około 90% przychodów szpitali zarządzanych przez firmę pochodzi ze środków publicznych. Starostwo powiatowe chce nawiązać bliską współpracę z grupą. Dotychczas odbyło się kilka spotkań. – Grupa Nowy Szpital po raz pierwszy zgłosiła się do nas w 2011 roku. Kolejne spotkanie odbyło się po upływie roku. Ogólnie rozmawialiśmy o systemie, w którym funkcjonuje grupa, i szpitalach, którymi zarządza. Ta ogólność naszych rozmów wynika z tego, że każdy z 13 szpitali, którymi zarządza grupa, był włączany do grupy w różnych okolicznościach. Szpitale, które wcześniej rozpoczęły działania na rynku medycznym w ramach grupy były w zupełnie innej sytuacji niż nasz szpital. My natomiast interesowaliśmy się działaniami Grupy Nowy Szpital np. pod kątem wspólnego zakupu leków. To jest istotny czynnik wpływający na ekonomię. Zarząd Grupy Nowy Szpital wychodzi z założenia, że im więcej pacjentów, tym większe środki w obrocie, tym lepsza jakość świadczonych usług – powiedział po wtorkowym spotkaniu starosta sępoleński Tomasz Cyganek. Na pytanie, czy rozmowy prowadzone z prywatną firmą zmierzają do przejęcia całkowitej kontroli nad Szpitalem Powiatowym w Więcborku starosta odparł niejednoznacznie:  – Trudno powiedzieć ,czy te rozmowy do tego zmierzają. My w tej chwili nie mamy takiej potrzeby, żeby dzielić się naszym dorobkiem czy też szukać wsparcia. Jak wiadomo, szpitalna spółka w ubiegłym roku wypracowała zysk. Powiat jako właściciel przeznacza ten zysk na zakup sprzętu. Jesteśmy po termomodernizacji szpitala. Jakość infrastruktury naszych oddziałów niczym nie odbiega od jakości infrastruktury w szpitalach prowadzonych przez grupę. W tej chwili rozmawiamy z zarządem Grupy Nowy Szpital pod kątem nawiązania współpracy w zakresie odczytu diagnostyki tomografu komputerowego dlatego, że szpital w Świeciu dysponuje możliwością odczytu wyników badań. W szpitalu w Świeciu na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrósł poziom kontraktu i poziom zatrudnienia. To jest potężna instytucja, której wskaźniki idą w górę. Kluczem do sukcesu jest kupowanie usług u jednego podmiotu dla wielu szpitali (pralnia, odpady medyczne, sprzątanie, zakup leków).               
W sieci na temat spółki pojawiają się sprzeczne informacje. Z jednej strony,  grupa przedstawiana jest jako nowoczesny podmiot rozwijający błyskawicznie szpitale, którymi zarządza. Z drugiej strony, jako niewiarygodny partner biznesowy nie-dotrzymujący obietnic i wcześniej zawartych umów. Sztandarową placówką zarządzaną przez podmiot jest szpital w Świeciu, który na przestrzeni ostatnich lat stał się dobrze działającym zakładem świadczącym usługi medyczne i maszynką do robienia pieniędzy. Inne zdanie na temat firmy mają władze samorządowe Olkusza i pracownicy szpitala w Mrągowie. Ci pierwsi próbują rozwiązać umowę z Grupą Nowy Szpital. W opinii samorządowców firma nie posiada środków finansowych na obiecane inwestycje i menadżerskiej kadry zarządzającej z prawdziwego zdarzenia. Przez szpital w Olkuszu przez 4 lata przewinęło się 17 dyrektorów. Te liczby o czymś świadczą. Ponadto firma nie realizuje pakietu gwarancyjnego dla pracowników. W Mrągowie blisko 300 osób związanych ze szpitalem podpisało się pod pismem przeciwko wyborowi Grupy Nowy Szpital jako przyszłego operatora medycznego placówki. Ostatecznie we wrześniu bieżącego roku władze powiatu podpisały umowę z inną firmą. – Dla samorządu powiatowego najistotniejszą sprawą jest właścicielstwo. My jesteśmy w 100% udziałowcem spółki prowadzącej szpital i właścicielem nieruchomości. W innych szpitalach zarządzanych przez grupę te proporcje wyglądają inaczej. W Wąbrzeźnie 70% należy do spółki, 30% do powiatu, w Świeciu 51% do spółki, 49% do powiatu ale w obu przypadkach właścicielem nieruchomości pozostają samorządy, które są zasilane czynszem dzierżawnym z tytułu prowadzonej działalności. Czy ten system zarządzania szpitalami jest sprawny? Statystyki mówią, że tak - dodaje starosta.
Naszym zdaniem Grupa Nowy Szpital zrobiła pierwszy krok zmierzający do przejęcia kontroli nad Szpitalem Powiatowym w Więcborku. Starosta nie potwierdza i nie zaprzecza, dodając, że jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach.