Gmina Więcbork
Dodatkowe metry w Jeleniu
W sobotę uroczyście oddano do użytku rozbudowaną świetlicę wiejską w Jeleniu. W obiekcie dokonał się skok cywilizacyjny i wieś nie ma się teraz czego wstydzić.
Dwa tygodnie temu oddano do użytku rozbudowaną świetlicę w Pęperzynie. W sobotę przyszedł czas na świetlicę w Jeleniu, a ukoronowaniem tego świetlicowego pakietu będzie otwarcie wybudowanej od podstaw świetlicy w Wituni. Inwestycja w Jeleniu kosztowała 597 tys. zł, z czego 95 procent stanowi dotacja z funduszy rządowych. Jej wykonawcą był Zakład Gospodarki Komunalnej w Sępólnie. Najważniejsza część prac polegała na dobudowaniu dodatkowych 65 metrów kwadratowych. Dzięki temu udało się powiększyć główną salę. Powstała duża, funkcjonalna i dobrze wyposażona kuchnia, czyli królestwo pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Jelenianki”. Jest też pomieszczenie magazynowe i kotłownia z nowoczesnym kotłem, ale przede wszystkim jest coś, czego w tej świetlicy nie było, czyli sanitariaty. Do tej pory był to po prostu wychodek. W ramach inwestycji utwardzono również plac przed świetlicą oraz wybudowano podjazdy dla osób niepełnosprawnych.
– To jest nasze marzenie, które się spełniło. W kuchni było tak mało miejsca, że dwie kobiety nie mogły się tam obrócić. Dlatego gotowałyśmy na sali – mówi była sołtys Jelenia Regina Łaznowska. Jakby tego było mało, to kilkanaście lat temu na dachu świetlicy wybuchł pożar, nadwątlając jej konstrukcję. Teraz jest zupełnie inaczej.
Na sobotnią uroczystość zaproszono burmistrzów, radnych i mieszkańców Jelenia. Przyjechało też dwoje posłów Iwona Kozłowska i Łukasz Schreiber. Sadzanie posłanki PO i posła PiS obok siebie było dosyć ryzykowne, ale obyło się bez ekscesów. Ciekawe, czy wcześniej do Jelenia w ogóle zajrzał jakiś poseł? O dwóch nie pytamy. Symboliczną wstęgę przecięli: sołtys Mirosława Maćkowska, przewodnicząca KGW „Jelenianki” Aneta Pankau, burmistrz Waldemar Kuszewski, poseł Iwona Kozłowska oraz poseł Łukasz Schreiber.
– Za każdym razem to jest radość, kiedy kolejna inwestycja zostaje zrealizowana. Korzystając z okazji, chciałem wam serdecznie podziękować za ostatnie lata współpracy, kiedy bardzo często miałem okazję być na ternie waszej gminy. Wielokrotnie miałem okazję rozmawiać z panem burmistrzem, byłem na sesjach rady gminy. Muszę powiedzieć, że ten program, dzięki któremu powstały te świetlice, to był program zaproponowany przez was. To wy jako samorządowcy, jako mieszkańcy zwracaliście uwagę na te potrzeby. To jest program bardzo oczekiwany. Wszyscy możemy być dumni z tego, co się udało zrobić. Mam nadzieję, że ten program będzie kontynuowany, ponieważ ona ma służyć mieszkańcom i ma modernizować nasze małe ojczyzny – mówił poseł Schreiber.
Głos zabrała też sołtys Mirosława Maćkowska oraz prezes Dariusz Krakowiak. Po tych oficjalnych wystąpieniach gospodarze przygotowali dla gości muzyczny upominek, a „Jelenianki” pokazały, co potrafią wyczarować w nowej kuchni. Aby im się lepiej gotowało, przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Więcborku Agnieszka Lach przywiozła ze sobą spory karton z prezentem.