Sośno

Dożynki Powiatowo-Gminne w Sośnie

Robert Środecki, 16 wrzesień 2011, 18:01
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Takich tłumów, jakie pojawiły się w niedzielę w Sośnie, nie pamiętają nawet najstarsi górale z Łąk Mazurskich. Dożynki powiatowo-gminne, które zgromadziły rzesze rolników i oficjeli, były okazją do podzięki za tegoroczne plony i pretekstem do wspaniałej zabawy. Wójt Leszek Stroiński i starosta Tomasz Cyganek próbowali sprawiedliwie podzielić chleb wypieczony z tegorocznego ziarna.
Dożynki Powiatowo-Gminne w Sośnie

Delegacja rolników z gminy Więcbork. Fot. Robert Środecki

Uroczystości dożynkowe zainaugurowała msza święta odprawiona w miejscowym kościele przez księdza proboszcza Andrzeja Jaskułę. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac mieszczący się przy domu kultury, gdzie odbyła się część oficjalna tegorocznego święta plonów. – To święto jest ukoronowaniem ciężkiej i niełatwej pracy rolnika. Z całego serca dziękuję za to, co rolnicy robią dla gminy, powiatu oraz całego kraju. Przyszło wam w tym roku pracować w okresie dużych anomalii pogodowych. Najpierw mrozy, potem susza, a następnie długotrwałe deszcze utrudniały wam pracę. Straty w gospodarstwach sięgały nawet 60 % upraw. Dzięki ciężkiej i wymagającej wyrzeczeń pracy możemy czuć się bezpieczni i pewni, że nie grozi nam brak żywności – powiedział do zebranych gospodarz tegorocznych dożynek wójt Sośna Leszek Stroiński. – Dożynki to dziękczynienie za pomyślnie ukończone żniwa ale również dzień szacunku dla ciężkiej i znojnej pracy rolnika. Wasza praca zapewnia nam bezpieczeństwo oraz poczucie dostatku i dobrobytu – dodał starosta sępoleński Tomasz Cyganek.
Gospodarze tegorocznego święta plonów otrzymali bochen chleba wypieczony z tegorocznych plonów od starostów dożynek: Anny Skalskiej i Roberta Miklasza. Ważnym elementem niedzielnych uroczystości było wręczenie ,,Orderów Serca Matkom Wsi” oraz wyróżnień najlepszym gospodarzom z terenu gminy. Order Serca Matkom Wsi otrzymały: Urszula Domek z Zielonki, Wiesława Siekierska z Sośna, Bernadeta Grabowska z Sośna, Ludwika Łanucha z Zielonki, Krystyna Stachowicz z Toninka, Jadwiga Frąckowiak z Toninka, Zenobia Wozownik z Dębin oraz Jadwiga Nowak z Dębin. Wyróżnienia dla najlepszych gospodarzy otrzymali: Czesław Szmelter z Jaszkowa, Mariusz Wasiak z Mierucina, Zbigniew Frąckowiak z Toninka, Andrzej Belter z Tuszkowa, Paweł Łassa z Wąwelna, Wiesław Narewski z Obodowa, Piotr Jesse z Przepałkowa, Sławomir Stypa z Rogalina, Michał Odrzygóźdź z Szynwałdu, Krzysztof Wilgosiewicz z Wielowiczka, Krzysztof Dyrka z Płoskowa, Grzegorz Szczepanek z Dziedna, Leopold Sobieszczyk z Zielonki, Piotr Serówka z Skoraczewa, Mirosław Ostrouch z Sośna oraz Zenon Kołodyński z Sitna. Specjalne odznaczenie za działalność na rzecz rolniczej ,,Solidarności” w czasach PRL-u odebrał Henryk Dziarnowski.
Po zakończeniu części oficjalnej wszystkim zebranym zaprezentowała się młodzież i okoliczne zespoły folklorystyczne. Na przybyłych gości czekały stoiska prezentowane przez twórców ludowych oraz grochówka, kawa i ciasto.

Starostowie dożynek:

Anna Skalska

razem z mężem Marcinem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha. Wspólne gospodarowanie państwo Skalscy zaczynali w 2005 roku. Cały czas powiększają i modernizują swoje gospodarstwo. W produkcji roślinnej dominuje u nich pszenżyto i jęczmień jary. Głównym kierunkiem produkcji jest trzoda chlewna. Roczna produkcja tuczników dochodzi do 900 sztuk.

Robert Miklasz

wspólnie z żoną Kamilą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję tuczników, których roczna produkcja dochodzi do 250 sztuk. Uprawę zbóż dostosowano do prowadzonej produkcji zwierzęcej. Państwo Miklaszowie przez cały czas swojego wspólnego gospodarowania inwestują w zakup nowoczesnego sprzętu oraz powiększają obszar gospodarstwa.

Zobacz zdjęcia