Więcbork

Droga krzyżowa ulicami Więcborka

Robert Lida, Robert Środecki, 28 marzec 2024, 12:48
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek po wieczornej mszy świętej ulicami Więcborka przeszła tradycyjna droga krzyżowa. Modlący się wierni, prowadzeni przez prosty, drewniany krzyż przeszli ulicami Mickiewicza, Pocztową, Starodworcową, Dworcową, Złotowską i Hallera.
Droga krzyżowa ulicami Więcborka

Krzyż niosą przedstawiciele Więcborskich Rykotek

Droga krzyżowa ulicami Więcborka

Z Wałdowa na trasę wyruszyło około 100 parafian

Krzyż między poszczególnymi stacjami nieśli przedstawiciele różnych stanów. Ponieważ droga krzyżowa odbywała się w normalnym ruchu miejskim, o bezpieczeństwo modlących się i kierowców dbali więcborscy strażacy – ochotnicy. Mimo bardzo dobrej jak na tę porę roku pogody, liczba uczestników tegorocznej drogi krzyżowej, w porównaniu do lat poprzednich, nie była imponująca. W ubiegłym roku na całej trasie lał rzęsisty deszcz, a modlących się w ten szczególny sposób było więcej.
 

Wałdowo

Wieczorna Droga Krzyżowa

Sobota złotymi zgłoskami zapisze się w najnowszej historii parafii pw. Św. Mateusza w Wałdowie. Właśnie w tym dniu parafianie wzięli udział w I Wieczornej Drodze Krzyżowej. Wierni pomimo kiepskiej pogody udali się w 14-kilometrową wędrówkę drogami gruntowymi. Stacje były zlokalizowane na terenie kilku sołectw.  

– W sobotę w naszej parafii odbyła się droga krzyżowa, której pomysłodawcami było 4 panów: Łukasz i Jan Radowscy, Radosław Figat i Tomasz Patyna. Droga krzyżowa była poprzedzona adoracją Najświętszego Sakramentu, spowiedzią oraz mszą odprawioną w kościele parafialnym. Po nabożeństwie parafianie udali się w 14-kilometrową wędrówkę przez Wałdowo, Teklanowo, Włościbórz i Komierowo i z powrotem do Wałdowa. Nasza droga krzyżowa opierała się na rozważaniach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, które były wydrukowane w formie książeczki, w tym roku poświęcone Świętemu Janowi Pawłowi II. Poszczególne stacje stanowiły kościoły, kapliczki, cmentarze, przydrożne krzyże. W naszej wędrówce wzięło udział około 100 wiernych z naszej i sąsiedniej parafii. Nad bezpieczeństwem uczestników drogi krzyżowej czuwali strażacy ochotnicy – relacjonuje Dominika Patyna, która z rodziną uczestniczyła w tym niezapomnianym wydarzeniu. Parafianie biorący udział w drodze krzyżowej byli wyposażeni w latarki i kamizelki odblaskowe.