Dyktando o pióro burmistrza

Robert Środecki, 05 kwiecień 2015, 11:06
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W poniedziałek w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie odbyło się VI Dyktando o Pióro Burmistrza Sępólna. Wzięli w nim udział reprezentanci wszystkich szkół z gminy Sępólno. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Igor Siekierka z SP nr 1 w Sępólnie. W kategorii gimnazjalistów bezkonkurencyjna była Weronika Szreder z gimnazjum w Lutowie. Organizacją tego konkursu już po raz szósty zajęła się Joanna Łangowska z sępoleńskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy.
Dyktando o pióro burmistrza

Wspólna fotografia uczestników dyktanda. Fot. Robert Środecki

Szkolne eliminacje wyłoniły 40 finalistów, którzy w poniedziałek zmagali się z karkołomnym tekstem dyktanda przygotowanym przez jurorów. Nikomu nie udało się go napisać bezbłędnie. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Igor Siekierka z SP nr 1 w Sępólnie, II miejsce zajęła Agnieszka Wnuk z  SP nr 3 w Sępólnie, III miejsce wywalczyła Agata Bartczak z SP w Wiśniewie. W kategorii szkół gimnazjalnych najlepsza była Weronika Szreder z gimnazjum w Lutowie. Był to jej trzeci triumf w tej prestiżowej imprezie. II miejsce zdobyła Monika Zakrzewska z gimnazjum nr 1, III miejsce wywalczył Karol Senske z gimnazjum nr 3 w Sępólnie. Najlepsi otrzymali pióra firmy Parker ufundowane przez burmistrza oraz nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. – Chciałbym wszystkim pogratulować wiedzy i podziękować za liczny udział w konkursie. Zapraszam za rok – powiedział po zakończeniu zmagań burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski.
Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy - współorganizatorka konkursu - ufundowała nagrody dla uczniów, którzy napiszą dyktando najładniej. Tegorocznymi mistrzami kaligrafii zostali: Zuzanna Złotucha i Magdalena Trzos. W ubiegłym roku w dyktandzie oprócz najlepszych uczniów okolicznych szkół wzięły udział osoby dorosłe. Najlepsza była Katarzyna Kolasa, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie. Może w przyszłości warto rozszerzyć rywalizację o określone grupy zawodowe. Dyktando chętnie napiszą urzędnicy, nauczyciele lub przedstawiciele innej profesji. Poniżej prezentujemy fragmenty tegorocznych tekstów.
Gimnazja
,,Ortograficzna kompilacja”
Tegoroczna wiosna płata co i rusz figle, zmierzając bardziej ku mroźnej zimie, ziemi oprószonej niebieskoszarym śnieżnym pyłem oraz bożonarodzeniowym klimatem w święta Wielkiej Nocy. Tym bardziej każdy promień słońca powoduje zachłanne spojrzenie w stronę nieba i podążanie za nim niby żonkil, pierwiosnek czy też przylaszczka. A tu przecież trzeba przygotować kolejny tekst na sępoleńskie zmagania ortograficzne! [...]

Podstawówki
,,Czarodziej słowa”
Gdybyż tak wysłać e-maila w zaświaty lub choćby krótki SMS (esemes), można by się dowiedzieć, czy razem z niezwykłym czarodziejem słowa, jakim był łodzianin Julian Tuwim, bujają na obłokach stworzone przez niego postacie. Nie pomogło uruchomienie machiny wyobraźni. Ni stąd, ni zowąd rozwiązanie zagadki przyniosła przyroda. Prażące słońce zabrało się do prześwietlania  chmur. [...]