Kamień
Dyrektor zapowiada rewolucję kulturalną
Nowy dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu zapowiada rewolucję kulturalną. Na czym ma ona polegać? Zapytaliśmy o to Dominika Gostomskiego, który od 1 września kieruje placówką. Ma głowę pełną pomysłów, ale ogranicza go skromny budżet.
Dominik Gostomski wygrał konkurs na dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu. Po drodze pokonał kilku konkurentów. Burmistrzowi Kamienia najbardziej spodobała się jego wizja rozwoju placówki. Na czym ma ona polegać? Nowy dyrektor zapowiada rewolucje kulturalną. – Rewolucję można podzielić na dwa główne aspekty. Pierwszy aspekt to jest jakość i wartość artystyczna tego, co będziemy przedstawiać na scenie. Oczekiwania mieszkańców będą duże. Chciałbym wysoką jakość przenieść tutaj. Liczę na współpracę z teatrami, ze środowiskiem zaprzyjaźnionym i liczę na to, że będziemy w stanie organizować w Kamieniu interesujące i ciekawe rzeczy, które będą na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Planuję zrobić to na zasadzie współpracy. Jestem już wstępnie dogadany z innymi instytucjami kultury w regionie. Na ściągnięcie artysty i zorganizowanie imprezy na wysokim poziomie samodzielnie nie byłoby nas stać, ale jeśli dogadamy się z sąsiadami, że występy odbędą się również u nich, to koszty się rozłożą. Plan jest prosty i musi zadziałać. Żeby takie wydarzenia mogły się odbywać, musimy przystosować i zrewitalizować salę widowiskową, dlatego że obecne warunki nie pozwalają nam na organizację jakościowych wydarzeń. To jest rewolucja w dziedzinie artystycznej – mówi Dominik Gostomski.
Drugą bardzo ważną dziedziną działalności domu kultury ma być organizacja i rozwój pracowni artystycznych głównie dla młodych. - To oferta skierowana do młodzieży, do dzieci i do seniorów. Powstaną sekcje tańca. Chcemy, żeby była ciągłość, żeby dzieci i młodzież z jednej grupy przechodziła do drugiej. Będą przyjeżdżali specjaliści po to, żeby jakościowo budować grupę taneczną. Będziemy prowadzić sekcję wokalną i nauki gry na instrumentach. Chcemy również ściągnąć specjalistów. Oczywiście będą działały sekcje plastyczna i teatralna. Chcemy również prowadzić zajęcia z kreatywności. Znaczna część zajęć ma się odbywać za darmo, ale za część trzeba będzie dopłacić. Dom kultury będzie stwarzał możliwości, ale nie jesteśmy w stanie ich w 100 % finansować. Opłaty będą symboliczne. Będą wprowadzone po to, żeby zdyscyplinować do udziału i po to, żebyśmy mogli ściągnąć lepszych instruktorów. Chodzi nam o rozruszanie społeczności – dodaje nowy dyrektor.
Dominika Gostomskiego zapytaliśmy, czy skromny budżet nie będzie ograniczał jego działań. - To prawda, że budżet nas ogranicza. Moim zadaniem jako dyrektora jest zwiększenie budżetu i znalezienie sposobu finansowania wielu przedsięwzięć. Mam na to pomysł, ale wymaga to inwestycji. Jeśli uda mi zdobyć środki zewnętrzne na rewitlizację sali widowiskowej, to jesteśmy w stanie generować zysk. Budynek, który dostałem, nie jest nawet w połowie przystosowany do mojej koncepcji. Nie mamy sceny gotowej do organizowania wydarzeń na wysokim poziomie, ale liczę, że to się zmieni. Jeśli zaoferujemy wysoką jakość naszych usług, to publiczność w domu kultury na pewno się pojawi – mówi dyrektor MGOK.
Dominik Gostomski zamierza położyć duży nacisk na przebudowę strony internetowej oraz usprawnienia związane z funkcjonowaniem mediów społecznościowych. – Dobry marketing i kontakt z mediami są podstawą naszej działalności – mówi dyrektor.
Efekty pracy nowego dyrektora poznamy za jakiś czas. Pierwsze wydarzenie kulturalne w odświeżonych wnętrzach domu kultury jest planowane na listopad, a kolejne na grudzień.