Firma z Chojnic zbuduje żłobek
– Istnieje duże zapotrzebowanie na budowę tego typu miejsca, o czym świadczy 500 podpisów złożonych pod petycją. Trudno przewidzieć, jakie będzie obłożenie żłobka. Uważam, że dla Sępólna optymalnym rozwiązaniem będzie 60 miejsc: 40 w żłobku i 20 w klubie malucha. Ten obiekt musiałby mieć przynajmniej 300 m2, a to oznacza, że koszt budowy przekroczyłby milion złotych – mówiła w styczniu bieżącego roku Danuta Daszkiewicz ze Stowarzyszenia ,,Dorośli Dzieciom”. Warunkiem realizacji inwestycji było zdobycie dofinansowania z resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, który realizuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nadrzędnym celem programu jest umożliwienie rodzicom i opiekunom małych dzieci podjęcie pracy. – Otrzymamy dofinansowanie na realizację inwestycji, które wyniesie ponad 900 tys. zł. W tym roku musimy rozpocząć prace budowlane. Nasz wkład wyniesie około 30 % kosztów inwestycji. Otwarcie planujemy na 1 września przyszłego roku – mówił na naszych łamach Marek Zieńko, zastępca burmistrza Sępólna.
W magistracie rozstrzygnięto przetarg na zaprojektowanie i wykonanie Centrum Małego Dziecka i Rodziny. Zgłosiło się 9 podmiotów. Żłobek wybuduje firma Homak z Chojnic, która złożyła najkorzystniejszą ofertę pod względem ceny. Budowa pochłonie 1.238 mln zł. W zakres zadania wchodzą: wykonanie kompletnej dokumentacji technicznej oraz budowa kompleksu składającego się z 2 sal dla dzieci o powierzchni 42 m2 każda, kolejnej sali o powierzchni 54 m2, tarasów, sanitariatów z wydzielonym miejscem do przewijania, holu, szatni, otwartego kącika dla rodziców, pomieszczeń gospodarczych oraz pomieszczenia dla administracji i obsługi. W żłobku znajdzie się również aneks kuchenny z windą do transportu pożywienia i naczyń do kuchni. Łączna powierzchnia zabudowy projektowanego obiektu wyniesie około 450 m2. Nowy kompleks ma być dostosowany do przyjęcia 40 dzieci do żłobka oraz 20 dzieci do klubu dziecięcego.
W styczniu bieżącego roku podjęto decyzję o lokalizacji żłobka przy ulicy Młyńskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie kortów tenisowych. Aby inwestycja doszła do skutku, potrzebne są zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Do końca bieżącego roku obiekt w stanie surowym zamkniętym musi być gotowy. W przeciwnym wypadku dofinansowanie z budżetu ministerstwa przepadnie. Wbrew pozorom firma, która wygrała przetarg, nie ma zbyt wiele czasu na skompletowanie niezbędnych dokumentów i realizację zadania. W przyszłym roku wykonawca skupi się na pracach wewnątrz oraz wykończeniu i wyposażeniu obiektu. Wszystko ma być gotowe do końca czerwca przyszłego roku, a to oznacza, że w czasie letnich wakacji żłobek będzie mógł przyjąć pierwsze dzieci.
W magistracie nikt dokładnie nie wie, jakie będą koszty utrzymania obiektu. Oprócz opłat za media trzeba będzie zabezpieczyć środki na wypłaty dla licznej grupy pracowników. Z naszych ustaleń wynika, że wydatki związane z utrzymaniem obiektu pochłoną dziesiątki tysięcy złotych.