Lutówko (gmina Sępólno)

... gopodarzom w dom

Robert Środecki, 09 wrzesień 2011, 14:02
Średnia: 0.0 (0 głosów)
– Przed chwilą otrzymałem z rąk starostów tegorocznych dożynek pachnący bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna. Chcę się tym chlebem z wami sprawiedliwie podzielić – mówił podczas niedzielnych uroczystości dożynkowych burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. Gospodarzem tegorocznego gminnego święta plonów było sołectwo Lutówko. Wieś przygotowała się do tego wydarzenia znakomicie.
... gopodarzom w dom

Starostowie dożynek (od lewej): Maria Krystyna Senska i Janusz Michnacki

Niedzielne uroczystości dożynkowe zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona w miejscowym kościele przez księdza Mariana Kotewicza. Duszpasterz poświęcił wieńce dożynkowe oraz kosze z chlebem i owocami pochodzącymi z tegorocznych zbiorów. Po nabożeństwie uroczystości dożynkowe przeniosły się na największy plac w Lutówku. Tam na mieszkańców i zaproszonych gości czekało szereg atrakcji. Swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi, a panie z koła gospodyń wiejskich serwowały znakomite ciasto i grochówkę. Punktem kulminacyjnym niedzielnych uroczystości było przekazanie przez starostów tegorocznych dożynek chleba burmistrzowi Sępólna. Waldemar Stupałkowski zobowiązał się go sprawiedliwie podzielić. – Przed chwilą otrzymałem z rąk starostów dożynek pachnący bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej krajeńskiej ziemi. Polska tradycja nakazuje się tym chlebem dzielić. Ja również chcę się z wami podzielić sprawiedliwie tak aby tego chleba nigdy nikomu nie zabrakło. Pamiętajmy o tym, żeby tę tradycję kultywować i żeby stosować ją w praktyce każdego dnia – powiedział burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. W sprawiedliwym podziale dożynkowego chleba burmistrzowi pomagał ksiądz Marian Kotewicz.
Część oficjalną gminnych uroczystości dożynkowych zakończyło wręczenie nagród wyróżniającym się rolnikom z terenu gminy. Burmistrz nagrodził Henryka Kantaka z Zalesia, Krystiana Wańke z Iłowa, Stanisława Strużyńskiego z Zalesia, Sławomira Wierzchuckiego z Wałdowa, Krzysztofa Brylla z Radońska oraz Dionizego Artkowskiego z Radońska. Nagrodę specjalną z rąk burmistrz otrzymał Bernard Orłowski, który w tym roku został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
Tegoroczne święto plonów było zdominowane przez występy zespołów ludowych. W rolach głównych wystąpili ,,Lutowianie”, którzy na trwałe zapisali się w pejzażu krajeńskiej wsi.

Starostowie dożynek:

Maria Krystyna Senska z Lutówka

Od 1982 roku prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 37 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mlecznego. Rolnicy utrzymują średnio w roku 60 sztuk bydła w tym 33 krów mlecznych. Całość produkcji sprzedawana jest do Lacpolu. Poza główna gałęzią produkcji w gospodarstwie pani Marii uprawia się pszenżyto, mieszankę i ziemniaki. Gospodarstwo państwa Senskich jest w pełni zmechanizowane.

Janusz Michnacki z Sikorza

Prowadzi gospodarstwo rolne po rodzicach o powierzchni 32 ha. Rozwija produkcję ogólnorolną. Uprawia zboża, ziemniaki
i rośliny paszowe. Janusz Michnacki z gospodarstwem jest związany od wczesnej młodości.