I tylko pieniędzy brak
OSP jako organizacja to ogromna siła, z którą władza każdego szczebla musi się liczyć. Nie inaczej jest w powiece sępoleńskim. Zarejestrowanych jest tutaj 1005 czynnych ochotników. Najwięcej w gminie Więcbork - 423. Do tego należy dodać tzw. członków wspierających i członków młodzieżowych drużyn pożarniczych. W sumie daje to armię około 1300 osób. Niektórzy druhowie kontestują sens instnienia struktur powiatowych związku. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie padła w zjazdowej dyskusji.
W zjeździe uczestniczyło 15 delegatów z prawem głosu, wybranych wcześniej podczas zjazdów gminnych. Odbywające się w środę na terenie centrum sportu i rekreacji obrady miały głównie wyborczy charakter. Prezes Maciej Kluczyński w imieniu zarządu rozliczył się z pięcioletniej działalności. Zarząd oddziału powiatowego ma stosunkowo nieduże kompetencje. Główne działania polegają na organizacji zawodów sportowo-pożarniczych, konkursów dla młodzieży oraz koordynacji spraw szkoleniowych. Cała praca koncentruje się na poziomie gmin i poszczególnych jednostek, a tych jest w powiecie 34. Wśród nich 4 jednostki wchodzące w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego działające na równi ze strażą zawodową. Komisja rewizyjna kierowana przez Jerzego Urbaniaka po wysłuchaniu sprawozdania postawiła wniosek o udzielenie ustępującemu zarządowi absolutorium. Wniosek został przyjęty. Komisja rewizyjna miała jednak niewielkie zastrzeżenia do ściągalności składek członkowskich, która wynosi 70 procent, i do sposobu opisywania rachunków.
Kandydaci do zarządu oddziału powiatowego są delegowani przez zjazdy gminne. Zjazd powiatowy akceptuje ich bądź nie. Nowy zarząd tuż po podjęciu uchwały o wyborze ukonstytuował się. Funkcję w 18-osobowym zarządzie podzielono w sposób następujący:
• Maciej Kluczyński - prezes,
• Kazimierz Fiałkowski - wiceprezes,
• Grzegorz Borowicz - wiceprezes,
• Ryszard Białczyk - wiceprezes,
• Ryszard Badziński - wiceprezes,
• Jerzy Biskupski - sekretarz,
• Mirosław Grzegorzewski - skarbnik,
• Leszek Grugel - członek prezydium,
• Teresa Dropińska - członek prezydium,
• Andrzej Pałubicki - członek prezydium.
• członkowie zarządu: Józef Olek, Jacek Klajbor, Józef Dobber, Kazimierz Zimniak, Stanisław Paszylk, Dariusz Kowalczyk, Stanisław Posieczek, Józef Kosiniak.
W skład komisji rewizyjnej wchodzą:
• Andrzej Marach - przewodniczący,
• Janusz Ancuta - wiceprzewodniczący,
• Małgorzata Kowalczyk - sekretarz,
• Stanisław Żekiecki - członek.
Delegatami na zjazd wojewódzki zostali: Maciej Kluczyński, Teresa Dropińska, Ryszard Badziński, Andrzej Pałubicki.
Każda gmina ma jednego delegata i swojego wiceprzewodniczącego zarządu. W porównaniu do poprzedniego składu w nowym zarządzie mamy cztery nowe osoby. Za najcenniejszy ,,nabytek” należy uznać Ryszarda Białczyka, byłego dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Sępólnie. Większego fachowca w tym zarządzie trudno sobie wyobrazić. Druh Białczyk został przez zjazd oddelegowany jako przedstawiciel powiatu sępoleńskiego do zarządu oddziału wojewódzkiego. Zastąpi w nim Ksawerego Niemczyka z Sypniewa, którego strażacy, niestety, bardzo musieli się wstydzić. Przypomnijmy, że Niemczyk w ostatnich wyborach prezydenckich kierował pracą Obwodowej Komisji Wyborczej z siedzibą w Zakrzewku w stanie nietrzeźwości.
– Nasza jednostka reprezentuje powiat na ogólnopolskich zawodach sikawek konnych. Kierujemy do zarządu wnioski o wsparcie, ale zarząd powiatowy nie posiada żadnych pieniędzy. To bardzo umniejsza jego roli – mówił w trakcie dyskusji Andrzej Wenda z Lubczy, wywołując główny problem, który od początku dotyka struktury powiatowe OSP.
Zarząd powiatowy, jak obliczyliśmy, przez 5 lat dysponował jedynie kwotą około 8 tysięcy złotych przekazanych przez powiat. Składki członkowskie są raczej symboliczne.
– Niestety, tak jest, że musimy ,,żebrać” w powiecie o jakiekolwiek pieniądze. Wykorzystując obecność na sali pani poseł Iwony Kozłowskiej apelujemy o ustawowe rozwiązanie spraw finansowych dla zarządów powiatowych – mówił przewodniczący zjazdowych obrad druh Kazimierz Fiałkowski.