Gmina Kamień
Jest nas coraz mniej, bo ludzie przestali się rozmnażać
Szkoły podstawowe zlokalizowane w gminie Kamień pod względem warunków nauczania odstają od placówek położonych
w innych gminach. To jedna z głównych przyczyn spadku liczby uczniów. Demografia jest fundamentalnym problemem współczesnej oświaty. Dyskusja na ten temat toczyła się ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kamieniu.
Informację na temat funkcjonowania oświaty przedstawiła radnym Joanna Miotk, dyrektor Miejsko-Gminnego Zespołu Usług Oświatowych w Kamieniu.
– Na początku roku szkolnego 2023/2024 w oddziałach przedszkolnych na terenie gminy objętych wychowaniem przedszkolnym było 243 dzieci uczęszczających do 10 oddziałów. W porównaniu z rokiem 2022/2023 liczba dzieci przedszkolnych spadła o 2, jednak do końca roku liczba dzieci wzrosła o 9, co daje łącznie 252 dzieci. Do naszych szkół podstawowych uczęszczało 456 uczniów do 30 oddziałów. W roku szkolnym 2022/2023 do naszych szkół uczęszczało 498 uczniów, co daje spadek o 42 uczniów. Średnia liczba uczniów w oddziale wynosi 15,2. W szkołach były 73 etaty nauczycielskie oraz 28 etatów administracji i obsługi. W maju 2024 roku 33 uczniów klas VIII przystąpiło do egzaminu, który jest kluczowy w poziomie oceny wiedzy ucznia. Najlepsze wyniki z języka polskiego osiągnęła SP w Dużej Cerkwicy i Zamartem. Z matematyki najlepsze wyniki osiągnęła SP w Zamartem, co jest wynikiem wyższym niż średnia powiatowa. Zjęzyka angielskiego SP w Zamartem również osiągnęła najwyższy wynik powyżej średniej powiatowej. Najniższe wyniki w gminie ze wszystkich przedmiotów osiągnęła Szkoła Podstawowa w Kamieniu. Absolwenci naszych szkół w pierwszej kolejności wybierają szkołę branżową pierwszego stopnia, następnie technikum i szkołę ogólnokształcącą. Subwencja oświatowa otrzymana w 2024 roku przez gminę na realizację zadań oświatowych wynosi prawie 10,5 mln zł. Natomiast plan budżetu na ten rok wynosi 16,5 mln zł. Brakującą kwotę musi sfinansować gmina – powiedziała podczas sesji szefowa gm innej oświaty.
Dane dotyczące demografii zaniepokoiły radnego Józefa Wróblewskiego. – Niepokoi mnie spadek liczby uczniów w naszych szkołach. W tym roku ubyło 42 uczniów. Wielu uczęszczało do placówek poza naszą gminą. Trzeba zahamować tę tendencję. Jeżeli dzieci z naszej gminy idą do szkół poza naszą gminę, to coś chyba nie gra. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są przyczyny odchodzenia tych dzieciaków – pytał radny z Zamartego.
– Szkoła w Zamartem zmienia swoje oblicze. Robimy, co możemy i staramy się. Szkoła leży w takim miejscu, że tuż za miedzą są szkoły w Wierzchowie i Ogorzelinach. Są one naprawdę świetnie wyposażone. Widać to z zewnątrz i wewnątrz. Mają boiska sportowe, orliki. My odbiegaliśmy i odbiegamy od tych szkół i rodzice to zauważyli. Mając możliwość zapewnienia dzieciom lepszych warunków, po prostu wybrali te szkoły. Mają taką możliwość, ponieważ są mobilni dojeżdżają do pracy w tych miejscowościach. Będziemy się starali doposażać i rozwijać szkołę i podnosić poziom. Myślę, że widać to po wynikach egzaminów. Na prośbę rodziców utworzyliśmy drugi oddział przedszkolny i brakuje nam pomieszczeń. Nie mamy pomieszczenia na bibliotekę szkolną i nie mamy tak naprawdę pomieszczenia dla jednej klasy. W tym roku dało nam się to jakoś zorganizować tylko dlatego, że klasy są mało liczne. Mamy łączenia klas. Jeżeli dzieci przedszkolne dojdą do IV klasy, to nie będziemy w stanie ich pomieścić. Istnieje potrzeba rozbudowy lub modernizacji szkoły. Już dziś zwracam się do pani burmistrz i radnych o wsparcie. Nasza szkoła jest motorem napędowym tego terenu. Jeżeli jej nie będzie, to nikt się tam nie osiedli – odpowiedziała Marzena Tuńska-Swobodzińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zamartem.
– Niestety, demografii nie da się oszukać. W szkole, w której pracuje w ciągu 10 lat ubyło 80 uczniów i żaden nie poszedł do innej szkoły. Mówiąc kolokwialnie, ludzie przestali się rozmnażać – skwitował oświatową dyskusję radny Sebastian Skaja.
Gmina Kamień zostaje w tyle za innymi. Mówią o tym sami dyrektorzy niedoinwestowanych szkół. Skutek jest opłakany, ponieważ dzieci migrują do innych gmin i powiatów. Ich odejście przekłada się na wysokość subwencji oświatowej. Na wysokie koszty funkcjonowania gminnej oświaty nie wpływa wyłącznie demografia. Równie duże znaczenie ma oszczędne gospodarowanie zasobami. W gminie w Kamień w 3 szkołach w obsłudze i administracji jest 28 etatów. Bez komentarza.