Kawałek historii wyryty w granicie
Dbanie o historię regionu należy do obowiązków lokalnych społeczności. Samorząd Mieszkańców Miasta Więcbork postanowił przypomnieć okolicznym mieszkańcom o istnieniu kościoła ewangelickiego, który wzniesiono przy ulicy Pocztowej na przełomie XVIII i XIX wieku. Na gruzach zabytkowej świątyni powstał budynek, w którym obecnie mieści się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Zakład Gospodarki Komunalnej, Urząd Stanu Cywilnego i Krajeński Park Krajobrazowy. Mieszkańcy miasta zainicjowali akcję wmurowania pamiątkowej tablicy w ścianę domu kultury. – Tablicę kupiliśmy ze środków samorządu. Wykonał ją zakład kamieniarski ,,Kamyszek" z Sępólna. Treść była uzgodniona z władzami gminy – informuje Waldemar Kuszewski, przewodniczący Samorządu Mieszkańców Miasta Więcbork.
Na jednej ze stron internetowych dotyczących Więcborka można przeczytać, że tablica zostanie poświęcona przez biskupa, a na placu Jana Pawła II odbędzie się uroczysta msza święta związana z jej odsłonięciem. Przewodniczący samorządu mieszkańców o tej inicjatywie nic nie wie.
Tablica ma informować i przypominać o istnieniu kościoła. Jakikolwiek szum związany z uroczystym poświęceniem i organizacją plenerowych nabożeństw jest w tym przypadku zbędny.