Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany...
„Tymi słowami, jak co roku, Anna Dymna przypomniała o wartości człowieka, otwierając uroczystą galę podsumowującą 12. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Ale od początku…
Bladym niedzielnym świtem, 11 marca o godzinie 5:30 przedstawiciele grupy teatralnej „Przyjaciele” (działającej w Oddziale Kamień Krajeński Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie) wraz z opiekunami wyruszyli na podbój Krakowa. Nic by w tym zapewne dziwnego nie było, gdyby nie fakt, że… przypomnijmy, przedstawienie „W starym kinie” zyskało uznanie i zajęło III miejsce w festiwalu „Albertiana 2012” w regionie kujawsko-pomorskim, umożliwiając tym samym aktorom uczestnictwo w gali finałowej na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Tegoroczny festiwal miał wymiar szczególny, gdyż przypadł na czas jubileuszu istnienia Fundacji im. Brata Alberta, która obok Fundacji Mimo Wszystko, jest jego współorganizatorem. Uczestników gali finałowej i gości honorowych powitała Anna Dymna wspólnie z Lidią Jazgar, krakowską artystką i laureatką Medalu Świętego Brata Alberta. Niespodzianką i niewątpliwie atrakcją imprezy był Piotr Boruta, aktor lalkarz, mim, brzuchomówca i clown, wraz ze swoim towarzyszem Czocherem, który pomagał w prowadzeniu festiwalu.
Imprezę zapoczątkowało uroczyste przekazanie kluczy do Teatru im. Juliusza Słowackiego przez jego dyrektora - Krzysztofa Orzechowskiego. Na scenie zabrzmiał hymn „Albertiany” wykonany przez Młodą Filharmonię Krakowską pod dyrekcją maestro Rafała Marchewczyka. Autorem słów utworu jest Czesław Miłosz, muzyki - Abel Korzeniowski.
I już kilka chwil później wkradła się między publiczność iście artystyczna atmosfera, a to za sprawą występów laureatów festiwalu, których wyłoniono w poszczególnych pięciu regionach Polski. Aktorzy zostali uhonorowani „Maskami krakowskich teatrów” wykonanymi przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubinie oraz statuetkami „Albercika” zrobionymi w Warsztatach Terapii Zajęciowej „Karczemka” w Otłoczynie. Były też nagrody rzeczowe ufundowane przez władze wojewódzkie, samorządowe i sponsorów.
My sami, jako nauczyciele, nie kryliśmy wzruszenia, widząc radość na twarzach naszych podopiecznych… Już sam wyjazd do odległego przecież Krakowa był dla nich wielkim przeżyciem. Zwiedzanie Starego Miasta, wizyta w Sukiennicach czy na Wawelu, to dodatkowe porcje emocji. A do tego spotkanie z Anną Dymną czy Eweliną Flintą, która również gościła na gali finałowej i nie szczędziła ani czasu, ani ciepłych słów… Jak wyśpiewali członkowie grupy „Domino” obecni na „Albertianie”:
Na błahe sprawy często narzekacie, my naznaczone cierpieniem mamy życie. Popatrzcie na nas i pomyślcie chwilę, a to, co macie, lepiej docenicie.
Cieszymy się niezmiernie, iż mogliśmy uczestniczyć w gali finałowej festiwalu, jednak wyprawa ta z pewnością nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe
organizatorów imprezy oraz dofinansowanie Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji przy Starostwie Powiatowym. Serdecznie dziękujemy.
Doceniamy fakt, że możemy w taki właśnie sposób promować twórczość uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie z Oddziałem w Kamieniu Krajeńskim.
„Uśmiech dziecka w garść pochwycę, bo bez niego nie ma mnie…” - słowa tej zasłyszanej niegdyś piosenki w niejednej grały duszy tego 12 marca 2012 r. w Krakowie.
Grupa teatralna „Przyjaciele”
wraz z opiekunami
oraz Dyrekcją Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie
* W eliminacjach regionalnych do ,,Albertiany”wzięły w tym roku udział 62 zespoły teatralne i 26 solistów z 72 ośrodków w całej Polsce.