Sępólno
Klasa policyjna od września
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie zamierza utworzyć klasę o profilu policyjnym. W ubiegły czwartek w szkole doszło do podpisania wielostronnego porozumienia umożliwiającego realizację tych planów. Liceum stara się za wszelką cenę rozszerzyć ofertę edukacyjną, aby pozyskać uczniów.
Inicjatorami działań zmierzających do utworzenia klasy policyjnej są nauczyciele liceum: Karolina Pliszka, koordynatorka działań promocyjnych szkoły, Arkadiusz Ziołecki, którego dyrektor zamierza umocować jako przyszłego wychowawcę klasy, oraz Katarzyna Wojtkowiak wchodząca w skład zespołu promocyjnego. W ubiegły czwartek w szkole doszło do podpisania wielostronnego porozumienia o współpracy pomiędzy dyrekcją placówki, Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy, starostwem powiatowym oraz komendą powiatową policji.
– Mam nadzieję, że to dzisiejsze wydarzenie istotnie przyczyni się do wzbogacenia naszej oferty edukacyjnej poprzez stworzenie młodzieży możliwości wzięcia udziału w praktycznym doświadczeniu, jeśli mówimy o służbach mundurowych, w szczególności policji. Nasze zaproszenie przyjęła komenda powiatowa policji i Kujawsko-Pomorska Wyższa Szkoła w Bydgoszczy. Są to dwie instytucje, które w projekcie klasy policyjnej będą odgrywały istotną rolę programową. Mając takie wsparcie, wierzę, że ten projekt może nam się udać. I oferta edukacyjna, którą przedstawimy młodzieży, a konkretnie utworzenie klasy o profilu policyjnym, zyska aprobatę – powiedział podczas spotkania Tomasz Cyganek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie.
– Pragnę serdecznie podziękować za możliwość realizacji naszej misji, ponieważ każda uczelnia powinna swoją ofertę dydaktyczną kierować do najbliższego środowiska. Dzięki współpracy z liceum będziemy mogli jeszcze bardziej skonkretyzować potrzeby edukacyjne w regionie i dostosować ofertę edukacyjną. Od kilku lat prowadzimy kierunek prawo. Jesteśmy na etapie przygotowywania osobnego kierunku kryminologii z kryminalistyką – powiedziała Helena Czakowska, rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
– Ze swojej strony deklaruję pełną współpracę. Mam nadzieję, że w przyszłości absolwenci tej klasy zasilą nasze szeregi. Mam nadzieję, że zainteresowanie tym profilem będzie duże – stwierdził Paweł Zawada, komendant powiatowy policji w Sępólnie.
Czy utworzenie klasy o profilu policyjnym przyciągnie młodzież? Odpowiedź na to pytanie poznamy za kilka miesięcy, gdy ruszy nabór. Wiele szkół ponadpodstawowych tworzy klasy o profilach mundurowych, strażackie i policyjne, ale czy z tego kształcenia coś wynika? Czy absolwenci tych kierunków zasilają służby mundurowe? Na powyższe pytania dyrekcja szkoły i przyszli uczniowie muszą sobie odpowiedzieć. Do absolwentów szkół podstawowych trzeba wysłać czytelny komunikat, w którym znajdą się informacje, jak w praktyce będzie wyglądać proces kształcenia w klasie policyjnej.