Klucze do sukcesu
Nagroda ma charakter honorowy i przyznano ją po raz trzeci. Dwa lata temu klucz otrzymała firma Ronet, producent sprężyn z Więcborka, oraz spółka God Mills, która jest właścicielem młyna w Dużej Cerkwicy. Nagrodę przyznaje kapituła składająca się ze starosty, burmistrzów i wójta oraz dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie. Nagroda przyznawana jest podmiotom gospodarczym działającym na terenie powiatu, które przyczyniają się do tworzenia pozytywnego wizerunku powiatu, są innowacyjne, tworzą miejsca pracy i stawiają na rozwój. Firma Bemix należąca do Benedykta Mieszczaka działa od 18 lat i jest jednym z największych w Europie producentów elementów złącznych hydrauliki siłowej. Początkowo działała na terenie Wituni, ale później przeniosła się do Więcborka, na ulicę Złotowską, w miejsce dawnego tartaku. W 2008 roku zakład uruchomił własną galwanizernię. Firma swoją produkcję opiera na nowoczesnych centrach obróbczych, najlepszych materiałach i wysoko wykwalifikowanej kadrze. Obecnie Bemix zatrudnia około 200 osób. Nagrodę z rąk wicestarosty Andrzeja Maracha odebrał Benedykt Mieszczak, któremu towarzyszył syn Radosław.
– Bemix to firma rodzinna. Nie byłoby tego wyróżnienia, gdyby nie wspólna praca całej załogi. Każdy pracownik współtworzy tę firmę i dokłada swoją cegiełkę do jej sukcesu. Naszą siłą jest eksport, zwłaszcza na rynki zachodnie. Tam trzeba się mierzyć z ogromną konkurencją, ale o to właśnie chodzi. Wymagający klienci napędzają nasz rozwój – powiedział Benedykt Mieszczak, dziękując za wyróżnienie. Hodowla Ziemniaka Zamarte funkcjonuje od 1946 roku. Prowadzi prace hodowlane związane z uzyskiwaniem nowych odmian ziemniaków i jest znaczącym producentem ziemniaków. Prace hodowlane prowadzone są nieprzerwanie od 70 lat. W tym czasie zakład uzyskał ponad 100 nowych, oryginalnych odmian ziemniaka. Wiele z nich gości na naszych stołach. O wysokiej jakości użytkowej tych odmian świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Drugim ważnym obszarem działalności jest hodowla zachowawcza i nasiennictwo własnych odmian. Działalność ogólnorolnicza prowadzona jest na powierzchni 2265 ha gruntów ornych. Oprócz ziemniaków uprawiane są zboża i rzepak. Uzupełnieniem działalności jest produkcja spirytusu w dwóch gorzelniach. W Zamartem prowadzone są prace badawcze służące hodowli z wykorzystaniem nowoczesnych metod inżynierii genetycznej. W ciągu trzech ostatnich lat firma wprowadziła do uprawy 7 nowych odmian ziemniaka.
– Mimo że jesteśmy firmą państwową, wszystkie inwestycje finansujemy z własnych środków. Nikt do tego nie dokłada. Ciąży na nas ogromna presja firm zagranicznych, które postrzegają Polskę jako kraj ziemniaczany. Od ponad 20 lat działamy w warunkach konkurencji i dajemy sobie radę. Bardzo cenimy sobie to wyróżnienie i w imieniu całej załogi dziękuję za nie – powiedział dr Andrzej Pawlak, prezes Hodowli Ziemniaka Zamarte. Prezesowi towarzyszył radny powiatowy Piotr Kamiński, który jest kierownikiem działu hodowli w Zakładzie i również, od ubiegłego roku posiada tytuł doktorski.