Sępólno
Komisja Europejska uderza w hodowców trzody!
Wczoraj na prośbę rolników - hodowców świń z terenu gminy Sępólno - zwołano posiedzenie komisji rolnictwa. Oprócz radnych i samych zainteresowanych wzięła w nim udział powiatowy lekarz weterynarii. Rozmawiano o nowych obowiązkach, które swoim zarządzeniem na polskich rolników nałożyła Komisja Europejska, w związku z epidemią ASF czającą się na granicy naszego województwa.
Według nowych przepisów na gospodarstwa mają być nałożone wymagania, tj. ogrodzenie i posiadanie planu zabezpieczenia biologicznego, a także podział gospodarstwa na strefy: czystą (budynki inwentarskie i skład paszy) oraz brudną (podwórko, część socjalna, magazyny sprzętu). W każdym chlewie ze świniami ma być podział na strefy czyste i brudne. Tak jak w szpitalach podczas epidemii koronawirusa. Obowiązkowa książka wejść i wyjść gospodarza oraz jego pracowników, przebieralnie i prysznice dla osób mających kontakt ze zwierzętami. To tylko niektóre przykłady, z narzuconych przez Komisję Europejską, drakońskich przepisów mających chronić terytorium UE przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Według informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii, rozporządzenie ma być egzekwowane najwcześniej od 1 listopada br.
Na wieść o nowych przepisach zareagowało Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, występując do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy o wprowadzenie okresu przejściowego do końca roku. Zdaniem Porozumienia część gospodarstw, która zdecyduje się na dostosowanie do przepisów, poniesie znaczne koszty. Część z nich natomiast może nie zdecydować się na ich poniesienie, a tym samym zaprzestanie przemieszczania świń poza strefy zlikwiduje produkcję, co doprowadzi do spadku pogłowia trzody chlewnej w Polsce.
Relacja z posiedzenia za tydzień.