KONKURSY, JAKICH NIE BYŁO…
A. Klasyczna wypowiedź – list do redakcji
Pierwszy z konkursów to propozycja zredagowania listu do redakcji (maksimum: 1 strona pisma komputerowego, maszynowego lub starannego rękopisu) na temat Waszych opinii o ukazujących się od ponad 20 lat „Wiadomościach Krajeńskich”. Czy nasz tygodnik lokalny spełnia Wasze oczekiwania? Czy dostatecznie prezentuje złożoną problematykę „małej ojczyzny” – ziemi sępoleńskiej? Jakiej tematyki jest za dużo, czego wyraźnie prezentujemy za mało? Czy życie samorządowe jest odpowiednio naświetlone i czy czynimy to z odpowiedniej perspektywy? Czy więcej powinno być reportaży, a może galerii postaci? Czy systematycznie czytają Państwo nasze pismo, pomimo np. przeprowadzki w inne rejony Polski? Czy mają Państwo jakieś sympatyczne wspomnienia związane z „Wiadomościami Krajeńskimi”? Może jakieś numery naszego tygodnika przypadkowo Państwa połączył, a może, co gorsze, rozdzielił? Jakie są nasze strony pozytywne? Pytań można sobie wiele postawić, lecz nas najbardziej interesują Państwa odpowiedzi, refleksje. Jeśli odczucia Czytelników nie są pozytywne, przyjmiemy odważnie na pierś słowa krytyki, która wpisana jest przecież immanentnie w specyfikę naszego zawodu. jakie nagrody? Prosimy bardzo, może nie najwyższe, ale:
· I nagroda – 150 zł
· 2 wyróżnienia po 75 zł
B. Każdy może być autorem fraszki…
Drugi konkurs polega na samodzielnym ułożeniu fraszki, której treść będzie dotyczyła znanych i mniej znanych osób, grup społecznych, typowych zjawisk i zachowań ludzkich, a wszystko odnosić się powinno do rzeczywistości powiatu sępoleńskiego. Ułożony przez Państwa utwór powinien zawierać od 20 do 40 wersów (linijek). Dla przypomnienia: fraszka to krótki utwór liryczny, zazwyczaj rymowany, o różnorodnej tematyce, często humorystycznej lub ironicznej. Dzięki fraszkom możemy wykpić wady ludzkie, możemy próbować naprawiać charaktery i postawy. Fraszka może przyjąć formę krótkiej historyjki lub lirycznego wyznania. Na ogół zaskakuje zakończeniem (pointą) lub niezwykłym pomysłem konstrukcyjnym. W zależności od tematu można wyróżnić m.in. fraszki patriotyczne, filozoficzno-refleksyjne, satyryczne, autobiograficzne, obyczajowe, religijne, biesiadne, miłosne. Niedoścignionym mistrzem polskiego fraszkopisarstwa jest zapewne Jan Kochanowski, oprócz niego tego typu utwory tworzyli też np. Daniel Naborowski, Wacław Potocki, Jan Sztaudynger. Dzisiaj fraszki próbują układać w szkole już uczniowie starszych klas szkół podstawowych i młodzież gimnazjów. To ważne, by we fraszkach nikogo nie obrażać, można jedynie z umiarem, inteligentnie, podszczypywać. I na takie utwory właśnie czekamy.
Jako przykład podajemy krótką (na potrzeby naszego konkursu - zbyt krótką) fraszkę J. Kochanowskiego.
Na gospodarza
Posadziłeś mię wprawdzie nie najgorzej,
Aleby trzeba mięsa dawać sporzej;
Przed tobą widzę półmisków niemało,
A mnie się ledwie polewki dostało.
Diabłu się godzi takowa biesiada!
Gościem czy świadkiem ja twego obiada?
Co można wygrać ?
· I nagroda – 200 zł
· 2 wyróżnienia po 75 zł
C. Zabawmy się w „limerykowanie”
Trzeci nasz konkurs dotyczy ułożenia zestawu 2-4 limeryków, przy czym każdy z utworów winien zawierać nazwę dowolnej miejscowości z pow. sępoleńskiego. Proszę się nie zrażać, to nie jest trudne! Limeryki pisali m.in. Julian Tuwim, Stanisław Barańczak, Wisława Szymborska, Antoni Marianowicz… Co pewien czas przez Polskę, w pewnych jej regionach, przetacza się moda na aktywne tworzenie tych drobnych utworów, niektórzy w tym względzie zostali owładnięci swoistą pasją.
Czym jest limeryk? To igraszka słowna, miniaturka liryczna, anegdotka; to najczęściej nonsensowny, groteskowy wierszyk o ustalonej budowie. Oto główne jego cechy:
- treść ujęta w ramach 5 wersów,
- układ rymów aabba, czyli wers pierwszy rymuje się z drugim i piątym, natomiast trzeci – z czwartym,
- obecność raczej rymów żeńskich (w uproszczeniu: zakończonych na samogłoskę),
- zazwyczaj 3. i 4. wersy są krótsze od pozostałych,
- w 1. wersie z zasady występuje nazwa geograficzna, wprowadza się też bohatera,
- wers 2. to często zawiązanie akcji, wers 3. i 4. to kulminacja wątku dramatycznego, a 5. zawiera z reguły zaskakujące rozwiązanie,
- treść bywa również frywolna;
Oto przykłady limeryków (wzięte z ogólnie dostępnych źródeł)
a) Kiedyś faceta z miasta Poznania
łupało w głowie – chyba z niewyspania.
Stąd też niektórzy poznaniacy drzemią, gdy mogą, podczas pracy.
A lepiej drzemać, niż się słaniać.
b) Raz pewien muzyk spod Pakości
nie wpisał się do księgi gości.
Od tego momentu
stracił część talentu
oraz pogrążył się w nicości.
c) Spytałem na Wiejskiej polityka,
czy w tym, co robi, jest logika.
Powiedział, że, niestety,
on tylko liczy diety…
A Sejmem rządzi arytmetyka.
d) Pewien rysownik z Leśnej Podkowy
Poczuł się raz cokolwiek niezdrowy.
Poszedł do łapiducha,
A ten, zajrzawszy do brzucha,
Wyrostek wyciął mu robaczkowy!
A więc - do piór! Wprowadzajcie, Drodzy Czytelnicy, nazwy miejscowości naszego powiatu sępoleńskiego, wybierzcie jakiegoś bohatera i przystąpcie do „limerykowania”. My zaczęlibyśmy np. tak: „Pewien mężczyzna spod Komierowa…” Niestety, ten początek jest już „spalony”, proszę wymyślić coś innego. Znowu zachętą są atrakcyjne nagrody:
· I nagroda – 200 zł
· 2 wyróżnienia po 75 zł
Uwagi końcowe
1. Każdy uczestnik konkursu może wybrać tylko jedną jego formę: A, B lub C.
2. Na swej kartce uczestnik konkursu jest zobowiązany do przyklejenia oryginalnego kuponu wyciętego z ,,WK” odcinka A, B albo C - stosownie do wybranego konkursu. To warunek konieczny.
3. Na Wasze odpowiedzi i próby literackie (obowiązkowo - samodzielne, własne) czekamy najpóźniej do
30 września br. Tego dnia nastąpi rozstrzygnięcie rywalizacji.
4. Wyniki konkursów z okazji 20-lecia i 1.000. numeru „Wiadomości Krajeńskich” podamy 13 października br.), wtedy też rozpoczniemy publikację najlepszych Waszych prób.
5. Uczestnicy konkursu podają na kartce swoje personalia (imię i nazwisko) oraz dokładny adres.
6. Jedno z ważnych kryteriów dotyczy poprawności tekstu, dlatego sugerujemy, by w przypadkach rodzących się wątpliwości sięgać po słownik.
7. Konkurs rozstrzygnie profesjonalne, niezależne i obiektywne jury, specjalnie powołane na tę okoliczność.
8. Decyzje jury są ostateczne.
9. W szczególnie uzasadnionej sytuacji - redakcja rezerwuje sobie prawo do innego rozdziału nagród, przy czym ich ogólna wartość (sumaryczna) nie ulegnie zmianie.