Sępólno

Lutowianie ze św. Wawrzyńcem

Robert Środecki, 24 sierpień 2017, 15:28
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły czwartek w Sępólnie odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej. Gwoździem programu było wręczenie Statuetki św. Wawrzyńca, patrona gminy Sępólno. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie otrzymał zespół Lutowianie z Lutowa.
Lutowianie ze św. Wawrzyńcem

Zespół Lutowianie otrzymał Statuetkę św. Wawrzyńca

Lutowianie ze św. Wawrzyńcem

Statuetkę od burmistrza W. Stupałkowskiego odbiera Małgorzata Senska

 

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sępólnie rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym. Po nabożeństwie radni i zaproszeni goście przenieśli się do sali sesyjnej gdzie pojawili się min. laureaci nagrody św. Wawrzyńca z poprzednich lat. Miłym wprowadzeniem był hymn Krajny odśpiewany przez sekcję wokalną Uniwersytetu III Wieku. Historię nagrody św. Wawrzyńca przypomniał burmistrz Sępólna. – Po raz 13 spotykamy się 10 sierpnia w dniu imienin św. Wawrzyńca na uroczystej sesji rady miejskiej gdzie wręczana jest najcenniejsza, honorowa nagroda naszego samorządu. Nagroda św. Wawrzyńca została ustanowiona uchwałą rady miejskiej 24 czerwca 2004 roku. Nagroda ta jest przyznawana osobom fizycznym i prawnym oraz innym jednostkom organizacyjnym za podejmowane działania oraz osiągnięcia mające szczególne znaczenie dla rozwoju, promocji i dobra gminy Sępólno. W roku bieżącym burmistrz postanowił przyznać nagrodę zespołowi Lutowianie działającemu przy WOK w Lutowie. Z wnioskiem o przyznanie nagrody wystąpiło Stowarzyszenie Rozwoju Wsi, Kół Gospodyń Wiejskich i Kółek Rolniczych gminy Sępólno. Wniosek uzyskał pozytywną opinię przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady miejskiej oraz wszystkich komisji – powiedział burmistrz Waldemar Stupałkowski. 
Zespół Lutowianie powstał w roku 1985. Z inicjatywy Wandy Turowskiej oraz Krystyny Zaborowskiej. Początkowo zrzeszał tylko kobiety dlatego pierwotnie nosił nazwę Lutowianki, a w jego skład wchodziło pięć pochodzących z Lutowa pań: Celina Ciesielska, Barbara Bryła, Anna Lemańska, Małgorzata Senska oraz Barbara Stasierowska. Instruktorem muzycznym był Andrzej Goldyszewicz. W 1995 roku zespół zasilił Jerzy Rydzkowski, odpowiedzialny za podkłady muzyczne i akompaniament. Wówczas kapela zmieniła nazwę na Lutowianie. Zespół Lutowianie wykonuje utwory ludowe, biesiadne i pieśni okazjonalne. Wystąpił na wielu przeglądach, festiwalach i uroczystościach. Dorobek zespołu to liczne dyplomy i wyróżnienia. Statuetkę św. Wawrzyńca w imieniu zespołu od burmistrza Stupałkowskiego odebrała Małgorzata Senska. Do nagrodzonych ustawiła się długa kolejka gości z gratulacjami. – Jestem bardzo uradowany, że do naszej wspólnoty św. Wawrzyńca weszli również ci, którzy niosą kulturę naszej Ziemi Krajeńskiej. Z radością i dumą składam laureatom najserdeczniejsze życzenia – powiedział w imieniu laureatów z poprzednich lat ks. prałat Zenon Skierka. – Każde otrzymane wyróżnienie jest dla nas wyjątkowe i bardzo ważne. To dzisiejsze wyróżnienie podkreśla słuszność podjętej 32 lata temu decyzji o utworzeniu zespołu ludowego – powiedziała w imieniu wyróżnionych Małgorzata Senska. Uroczystą sesję zakończył krótki występ nagrodzonego zespołu.

Do tej pory nagrody św. Wawrzyńca otrzymali:
* 2005 rok – ks. Zenon Skierka
* 2006 rok – ks. Marian Kotewicz, Bolesław Krzyżanowski
* 2007 rok – MLKS Krajna Sępólno
* 2008 rok – chór Cecylia
* 2009 rok – wszystkie jednostki OSP działające na terenie gminy
* 2010 rok – Bartłomiej Pawełczak
* 2011 rok -  Stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom”
* 2012 rok – Stowarzyszenie „Duże Różowe Słońce” oraz wszystkie koła gospodyń wiejskich działające na terenie gminy
* 2013 rok – Janina Strep-Szymańska i Jerzy Szymański, Bartłomiej Bonk oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi, Kół Gospodyń Wiejskich i Kółek Rolniczych gminy Sępólno
* 2014 rok – Danuta Wańke
* 2015 rok – Bernard Orłowski
* 2016 rok - Stanisław Drozdowski