Majewski i Kantak w księdze zasłużonych

Robert Środecki, 09 grudzień 2012, 10:19
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegłą środę na uroczystej sesji Rady Powiatu Sępoleńskiego Tadeusz Majewski i Witold Kantak zostali wpisani do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego. Tolek to najsłynniejszy powiatowy żeglarz, ceniony nauczyciel i wychowawca młodzieży. Nieżyjący już Tadeusz Majewski był lekarzem, który przez większą część swojej pracy zawodowej był związany z Krajną.
Majewski i Kantak w księdze zasłużonych

Duplikat wpisu do księgi zasłużonych Benedykcie Majewskiej wręcza starosta sępoleński Tomasz Cyganek. Fot. Piotr Pankanin

– To jest chyba najtrudniejszy moment, gdy człowiek musi mówić na swój temat. Pracując zawodowo, wykonuje się swoje obowiązki, ale pracować pozazawodowo można tylko wtedy, gdy ta praca sprawia przyjemność i satysfakcję. Od zawsze czynienie dobrze drugiemu człowiekowi sprawiało mi ogromną radość i satysfakcję, dlatego mogę powiedzieć, że ta praca, którą wykonywałem poza zawodem była łatwa, lekka i przyjemna. Oczywiście ta praca wymaga wiele czasu, bo pracując z młodzieżą, trzeba się liczyć z tym, że oni mają dużo różnych problemów. Starałem się im pomóc te problemy rozwiązać. Traktuję moją wieloletnią pracę jako przygotowanie do tej wyprawy (Morskim Szlakiem Polonii 2010 - 2011) i sądzę, że po takim przygotowaniu ta wyprawa zakończyła się sukcesem. Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, jakie mnie spotkało. Na to wyróżnienie zapracowała przede wszystkim moja żona i moje dzieci, którzy mnie wspierali – powiedział podczas uroczystości Witold Kantak. Tolek odebrał niezliczoną ilość gratulacji, kwiatów, duplikat wpisu do księgi zasłużonych oraz skromny upominek od naszej redakcji.
W imieniu Tadeusza Majewskiego duplikat wpisu do księgi zasłużonych odebrała jego małżonka Benedykta.

Tadeusz Majewski
Urodził się 7 marca 1932 roku w Rębiesznicy na Ziemi Chełmińskiej. Po skończeniu szkoły średniej w Lipnie kontynuował naukę w szkole felczerskiej w Toruniu. Ukończył ją w 1954 roku i zaraz rozpoczął pracę w przychodni kolejowej w Bydgoszczy. Po kilku miesiącach przeniósł się na Krajnę, której pozostał wierny do końca swoich dni. 1 października 1954 roku podjął pracę w ośrodku zdrowia w Pęperzynie, a także w pogotowiu ratunkowym. W 1963 roku rozpoczął studia na Akademii Medycznej w Łodzi. Po uzyskaniu dyplomu lekarza w 1969 roku powrócił do pracy w ośrodku zdrowia w Pęperzynie. Kontynuował pracę w szpitalu w Więcborku i pogotowiu ratunkowym w Sępólnie. W krótkim czasie zrobił specjalizację z okulistyki. Jako okulista przyjmował w przychodni w Sępólnie, gdzie przeniósł się po wybudowaniu domu. Wychował i wykształcił 3 dzieci: syna Zdzisława oraz córki Barbarę i Małgorzatę. Tadeusz Majewski zrobił kolejną specjalizację w zakresie chorób wewnętrznych. W 2001 roku, gdy w wyniku prywatyzacji powstał Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ,,Doktór” pracował w podstawowej opiece zdrowotnej. Pacjent był dla niego najważniejszy. Pracował do końca swojego życia. Powinien być wzorem dla każdego młodego lekarza.
 
Witold Kantak
Urodził się 21 grudnia 1939 roku w Zalesiu. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie. Maturę pedagogiczną zdał w 1958 roku w Toruniu. W 1961 roku ukończył studium nauczycielskie. W latach 1961-1965 studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku na kierunku matematycznym. Pracę w zawodzie nauczyciela rozpoczął w 1957 roku w Szkole Podstawowej w Obodowie. Następnie pracował w Szkole Podstawowej w Więcborku. W latach 1963-1964 sprawował funkcję podinspektora w wydziale oświaty w Urzędzie Powiatowym w Sępólnie. Od 1964 roku do przejścia na emeryturę w 1987 roku był zatrudniony w Zespole Szkół Ekonomicznych w Więcborku, pełniąc w niej m.in. funkcję zastępcy dyrektora. W 1962 roku zawarł związek małżeński z Urszulą. Małżonkowie wychowali córkę Małgorzatę i syna Wojciecha. Pan Witold Kantak w zawodzie nauczyciela pracował przez 30 lat. Zawodowe obowiązki wykonywał wzorowo, zyskując powszechny szacunek. Dowodem uznania jego pracy są otrzymane odznaczenia: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego. Witold Kantak łączył pracę zawodową z działalnością społeczną przede wszystkim w szeregach Związku Harcerstwa Polskiego. Przez 20 lat prowadził 34 Wodną Drużynę Harcerską, która stała się jego więcborską legendą. Jego zasługą było uzyskanie patentów żeglarskich przez ponad ćwierć tysiąca młodych ludzi zarażonych entuzjazmem swojego wychowawcy. Żeglarska pasja zaprowadziła go na dalekie morza i oceany. W 20 rejsach pełnomorskich przepłynął łącznie 50744 mile morskie. Spektakularnym sukcesem Witolda Kantaka był udział w rejsie ,,Morskim Szlakiem Polonii”. Na jachcie ,,Solanus” żeglarze byli na morzu łącznie 502 dni. Odwiedzili porty 20 krajów. Pokonali odległość 29 tysięcy mil morskich. Po drodze zdobyli dwa żeglarskie ośmiotysięczniki North West Passage i Przylądek Horn. Witold Kantak jest ambasadorem Krajny w całym kraju i na świecie.