Młode talenty wyróżnione
– Rok szkolny 2010/2011 został ogłoszony Rokiem Odkrywania Talentów. 14 czerwca w Sochaczewie odbyło się uroczyste podsumowanie tegoż roku. W obecności pani prezydentowej, ministra edukacji narodowej oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego przy wsparciu rzecznika praw dziecka podsumowano rok bieżący. Cieszę się, że po raz pierwszy w naszej gminie nagrodzimy młodzież przejawiającą talenty w różnych dziedzinach sztuki.
Mówi się, że talent jest bardzo demokratyczny, objawia się wszędzie w mieście, na wsi, bogatej willi czy wiejskiej chacie. Pojawia się również w naszej gminie i to we wspaniałym wydaniu.
Nasze dzieci i młodzież mają już na progu swojej kariery zawodowej koncerty w ambasadzie watykańskiej u pani premier Hanny Suchockiej, koncert u Ojca Świętego Benedykta XVI, koncert przy grobie Jana Pawła II. To również szereg koncertów w wielu miastach Polski i w wielu krajach: Francji, Grecji, Hiszpanii, we Włoszech. Śpiewały na Costa Brava, tańczyły w największej i najnowocześniejszej szkole tańca w Polsce - Studio Tańca Agustina Egurroli, grały w prywatnym domu Krzysztofa Zanussiego.
Na nas, dorosłych, spoczywa szlifowanie tych diamentów. Troska o ich rozwój i karierę. W chwili obecnej na zajęcia do Centrum Kultury i Sztuki uczęszcza 358 uczestników, którym oferujemy zajęcia w około 30 sekcjach. To dzięki talentowi, ciężkiej pracy, uporowi, wsparciu rodziców i pracy instruktorów możemy być dumni z tego, że rozsławiają nasze miasto i gminę w kraju i na świecie.
Mam nadzieję, że za rok nagrodzonych zostanie jeszcze więcej młodych ludzi. Potencjał naszej gminy w dziedzinie kultury jest bowiem imponujący – powiedziała podczas obrad Julita Maciaszek, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie. W tym roku wyróżnienia za osiągnięcia artystyczne otrzymali:
1. KATARZYNA MYŚLIŃSKA – od lat współtworzy amatorski ruch artystyczny w dziedzinie tańca. Doskonaląc swój warsztat taneczny wielokrotnie uświetniła występy Zespołu Tańca Współczesnego Plus, reprezentując Studio Tańca Styl także na deskach scen ogólnopolskich. Jest laureatką najwyższej nagrody podczas I Mistrzostw Pomorza w Tańcu Nowoczesnym. Swoją ciężką pracą wywalczyła warsztaty taneczne w największym i najnowocześniejszym studiu tańca w Polsce – Egurrola Dance Studio w Warszawie. Perfekcyjna technika taneczna to niewątpliwy atut Katarzyny Myślińskiej, tancerka o niezwykłej osobowości scenicznej oraz wielkiej sile charakteru. Pełna kreatywnych pomysłów z ogromnym zaangażowaniem pracuje na rzecz amatorskiego ruchu artystycznego w dziedzinie tańca CKiS.
2. FILIP DROGOŚ – solista współpracujący ze Studiem Tańca Styl Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie od kilkunastu miesięcy. Wybitny tancerz poruszający się w technice tańca współczesnego, wielokrotnie uświetniający swoim talentem przedsięwzięcia organizowane przez Centrum Kultury i Sztuki. Jest zdobywcą II miejsca Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Nowoczesnego i Współczesnego w kategorii duety i solo. Filip jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień w Przeglądach Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży, laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca o Puchar Kujaw i Pomorza. Do największych osiągnięć Filipa zaliczyć możemy I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca i I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym „Młode talenty”. Filip przez wiele lat ćwiczył sam. Jego fenomen tkwi w ogromnym samozaparciu, samodyscyplinie i kreatywności.
3. MARTYNA CIEŚLIK – od kilku lat związana ze Studiem Piosenki Centrum Kultury i Sztuki, Martyna niezwykle szybko została zauważona przez ekspertów muzyki z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury „Stara Ochronka” z Bydgoszczy i skierowana przez nich na profesjonalne warsztaty specjalistyczne do Tlenia. Wraz z członkami Młodzieżowej Akademii Piosenki wyjechała w podróż do Hiszpanii, Włoch, Francji, Austrii i Czech. Podczas zagranicznej trasy koncertowej miała możliwość uczestniczenia w profesjonalnych warsztatach twórczych i dano jej szansę samoprezentacji. Martyna jest laureatką i zdobywczynią I miejsca Wojewódzkiego Konkursu Piosenki „Awans”. Kilkakrotnie podjęła się trudu występów solowych podczas organizowanych w Centrum Kultury i Sztuki – Kulis Sławy. Wraz z innymi członkami Studia Piosenki miała szansę śpiewać przed Mieczysławem Szcześniakiem, Bogusławem Mecem, Katarzyną Sobczyk, Ewą Kuklińską, Andrzejem Rybińskim, Krystyną Giżowską czy Haliną Frąckowiak.
4. ROKSANA SZTANDERA –15-krotna uczestniczka warsztatów wokalnych zorganizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki ,,Stara Ochronka” w Bydgoszczy. 5-krotnie uczestniczyła w wyjazdach koncertowych zorganizowanych w Hiszpanii, we Włoszech, Austrii i Czechach. Jest w ścisłym gronie 12 najlepszych wokalistów województwa kujawsko-pomorskiego Młodzieżowej Akademii Piosenki. Do jej największych osiągnięć zaliczyć należy I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki AWANS, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żeglarskiej, liczne nagrody w gminnych i powiatowych konkursach piosenki. Uczestniczyła w programie ,,Od przedszkola do Opola”. Roksana ukończyła szkołę muzyczną I stopnia w klasie gry na skrzypcach i na gitarze basowej. Swój minirecital miała w watykańskiej ambasadzie u pani premier Hanny Suchockiej.
5. KLAUDIA SZTANDERA –ukończyła szkołę muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. Pragnie podjąć naukę gry na perkusji. Jest laureatką wyróżnienia na Wojewódzkim Konkursie Piosenki ,,Ja po prostu mam talent”. Kilkakrotnie brała udział w wyjazdach koncertowych zagranicznych w Hiszpanii, we Włoszech, Austrii i Czechach. Wielokrotnie uczestniczyła w warsztatach wokalnych zorganizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Kultury. W wieku 9 lat po raz pierwszy pojechała w zagraniczną trasę koncertową. Na co dzień współpracuje ze Studiem Piosenki Centrum Kultury i Sztuki oraz z Młodzieżową Kadrą Piosenki w Bydgoszczy. Klaudia wraz z siostrą dwukrotnie śpiewała na koncercie u Ojca Świętego Benedykta XVI i przy grobie śp. Jana Pawła II.
6. ANNA LICA – jej występy sceniczne uświetniają wiele imprez artystycznych w rodzinnej miejscowości oraz na terenie gminy Sępólno. Jest laureatką I miejsca w Sępólnie w kategorii piosenka. Jest laureatką Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki w Chełmży. Kadra profesjonalistów Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki ,,Stara Ochronka” z Bydgoszczy przyznała Ani przepustkę na profesjonalne warsztaty wokalne w Tleniu, skupiające młode talenty z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Ania postrzegana jest przez swojego opiekuna jako osoba kreatywna, zdolna wokalnie i bardzo sumienna.
7. IZABELA LICA – laureatka w kategorii piosenka. Zdobyła przepustkę na Wojewódzki Przegląd Piosenki. Jest ogromnie zaangażowana w działalność Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie. Pasją, z jaką występuje na scenie w swojej rodzinnej miejscowości, mogłaby obdarzyć kilkoro młodych ludzi. Profesjonaliści Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy i opiekunowie Młodzieżowej Kadry Piosenki dostrzegli tkwiący w Izabeli potencjał i ciekawą barwę głosu. Izabela wyśpiewała sobie warsztaty specjalistyczne pod okiem profesjonalnego muzyka i piosenkarza, które odbędą się w roku 2012.
8. KATARZYNA ZIEMIŃSKA – laureatka wielu nagród i wyróżnień. Kilkakrotnie zdobyła pierwsze miejsca w Przeglądach Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży. Zdobyła I miejsce w finale festiwalu III Spotkania z Piosenką Dziecięcą. Na przeglądzie Miast i Gmin Województwa Kujawsko-Pomorskiego została uznana za wybitną indywidualność artystyczną. Zdobyła Grand Prix na międzynarodowym Festiwalu Dziecięcym ,,Złota nuta”, Festiwalu Piosenki Rozrywkowej ,,Złoty mikrofon”. Zdobyła nagrodę specjalną Barbary Hyli-Makowskiej.
9. MILENA SPYCHAŁA – II miejsce w powiatowym konkursie plastycznym ,,Alkohol nie uzależnia”, I miejsce w powiatowym konkursie plastycznym ,,Gdybym był malarzem, namalowałbym postacie z bajek”, uczestniczka Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży ,,Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Milena jest również laureatką Wojewódzkiego Przeglądu Plastycznej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Kameleon”. W ogólnopolskim konkursie pn. „Markowymi wierszami malowane” uzyskała wyróżnienie za pracę pt. ,,SPIŁ SIĘ MÓJ ANIOŁ”. Na co dzień współpracuje z sekcją Pro Art. Studio przy Centrum Kultury i Sztuki. Przez instruktora postrzegana jest jako osoba kreatywna, wyrazista i ciągle poszukująca. Sprzyja jej naturalna łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność logicznego kreowania wyobrażeń plastycznych w zrozumiałej formie.
10. MAGDALENA WEGNER – puzon suwakowy jest instrumentem, który Magda pokochała i na którym z pasją i zaangażowanie pracuje od 4 lat. Gra w orkiestrze dętej jest dla niej ogromna pasją. Każdy występ na scenie sprawia jej ogromną przyjemność. Sukcesy i zwycięstwa są w przypadku orkiestry zbiorową zasługą całej grupy. Magda jako najstarszy uczestnik sępoleńskiej sekcji orkiestry dętej jest w klasie maturalnej i już za kilka miesięcy prawdopodobnie pożegna się z zespołem. Jest świetnym przykładem pracowitości i umiejętności godzenia obowiązków szkolnych z grą w orkiestrze. Magda ma na swoim koncie udział w warsztatach muzycznych w Giżycku i Świnoujściu, liczne koncerty podczas uroczystości państwowych, świąt kościelnych i imprez okolicznościowych. Wspólnie z członkami orkiestry koncertowała w domu państwa Zanussich pod Warszawą.
11. ANETA MASIŁKIN – w przypadku Anety to saksofon tenorowy stał się jej pasją i instrumentem, z którym nie rozstaje się od czterech lat. Aneta chwali sobie prawdziwe przyjaźnie, które zawiązały się podczas grania w orkiestrze. Podobnie jak Magda jest najstarszą uczestniczką sępoleńskiej sekcji orkiestry dętej. Jest świetnym przykładem pracowitości i umiejętności godzenia obowiązków szkolnych z grą w orkiestrze. Magda ma na swoim koncercie udział w warsztatach muzycznych w Giżycku i Świnoujściu, liczne koncerty podczas uroczystości państwowych, świąt kościelnych i imprez okolicznościowych. Wspólnie z członkami orkiestry koncertowała w domu państwa Zanussich pod Warszawą. Aneta jest uczennicą klasy maturalnej i już za kilka miesięcy pożegna się z kolegami i koleżankami z orkiestry.
12. EMILIA KWASIGROCH – laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień: Euro Eco Meetingu w Złotowie, Międzywojewódzki Przegląd Piosenki
w Janikowie. Wyśpiewała sobie nagrodę specjalną - nagranie płyty w profesjonalnym studiu nagrań. Ponadto jest laureatką Kujawsko-Pomorskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki w Chełmnie. Na co dzień śpiewa w zespole ludowym „Lutowianie”, uświetniając uroczystości organizowane w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie. Przez opiekuna zespołu postrzegana jest jako osoba niezwykle kreatywna i otwarta.