Sępólno

Nagrody dla wszystkich za wszystko

Robert Lida, 11 październik 2018, 10:59
Średnia: 0.0 (0 głosów)
To, co dzieje się na wrześniowej sesji Rady Miejskiej Sępólna, od lat budzi ogromne kontrowersje. Na forum rady wręczane są nagrody dla uczniów szkół gminnych oraz przedszkoli, którzy zdobyli jakiekolwiek miejsca nawet w najbardziej niszowych konkursach. Tym razem nagrodzonych było 135 osób.
Nagrody dla wszystkich za wszystko

To była przedostatnia sesja rady w takim składzie

Nagrody dla wszystkich za wszystko

Stypendium odbiera Maciej Kryza (średnia ocen 5,91)

Tak zwana sesja oświatowa jest organizowana w hali Krajna Arena, a to ze względu na liczbę uczestniczących w niej osób. Tak jest jednak tylko na początku. Potem na wielkiej przestrzeni zostaje 15 radnych i kilkoro urzędników. Wygląda to dosyć komicznie. Od lat kontrowersje budzi regulamin przyznawania nagród i wyróżnień za sukcesy sportowe czy uzyskiwane w różnych i różnistych konkursach. Poza dyskusją są stypendia za wyniki osiągnięte w nauce. Tutaj jedynym kryterium jest średnia ocen. Bardzo często stypendyści są również laureatami konkursów przedmiotowych. Takie stypendia za wyniki osiągnięte w roku szkolnym 2017/2018 otrzymało 40 naprawdę najzdolniejszych uczniów. Decyzja o przyznaniu stypendium i uścisk dłoni burmistrza to odpowiednia forma ich nagradzania. Tak robią także inne gminy.

To, co się dzieje później, mogłoby się równie dobrze odbyć na szkolnym apelu. Na sesji rady miejskiej wręcza się nagrodę dla ucznia, który zdobył trzecie miejsce w gminnym konkursie plastycznym czy powiatowym turnieju piosenki przedszkolnej. Nagradza się szkołę, która uzyskała certyfikat „Technologie z klasą” lub „Dzieciaki – mleczaki”. Zdaniem wielu osób po prostu zabrnęło to zbyt daleko. Jeśli lokalna władza chce się w to dalej bawić, niech się bawi.  
Potrzebne trzecie przedszkole
Podczas roboczej części przedostatniej sesji samorządu Sępólna kończącej się właśnie kadencji milcząco przyjęto informację dyrektora zakładu obsługi oświaty samorządowej dotyczącą realizacji zadań oświatowych przez gminę. W tym roku gminna oświata boryka się z bardzo niską subwencją, dlatego ważne jest to, że z innych źródeł udało się pozyskać dodatkowo 1.037.295 zł. To w jakiś sposób złagodziło skutki obniżonej na początku roku rządowej subwencji. W oświatowym ogródku jest też kwiatek w postaci dowozu uczniów i wynajmu hali Krajna Arena na lekcje wf. Są to również uczniowie szkół, które posiadają sale gimnastyczne. Nie o to jednak chodzi. Jest to ukryta dotacja dla gminnej jednostki, czyli Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie. Pieniądze z gminnej oświaty są przerzucane do gminnej jednostki budżetowej. Tak samo gmina udziela dotacji MLKS Krajna, której spora część jest wydawana na wynajem obiektów od CSiR-u. Ot, takie przerzucanie pieniędzy wewnątrz tego samego budżetu. Na końcu wystąpienia dyrektora Tymeckiego były wnioski i to jest zadanie dla następnej kadencji. Jeden z nich mówi o potrzebie budowy nowego przedszkola. Funkcjonujące obecnie placówki przedszkolne są przeładowane. Naszym zdaniem, budowa trzeciego przedszkola to konieczność. Do opieki przedszkolnej mają teraz prawo wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat. Gdzieś trzeba je pomieścić. Na razie maluchy „upycha się” w oddziałach funkcjonujących przy szkołach.