Powiat

Nagrody honorowe i jubileusz poradni

Robert Środecki, 31 październik 2018, 10:33
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły czwartek podczas sesji rady powiatu zostały wręczone honorowe nagrody starosty. Krajeńską Iskierkę otrzymały Więcborskie Rykotki, grupa wolontariuszy działających we wspólnocie „Wiara i Światło” przy parafii w Więcborku. Krajeńskiego Anioła otrzymało stowarzyszenie „Jesteśmy Tacy Sami” działające w Sępólnie. Ważnym wydarzeniem był jubileusz 50–lecia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sępólnie
Nagrody honorowe i jubileusz poradni

Krajeńskie Iskierki otrzymały więcborskie Rykotki

Nagrody honorowe i jubileusz poradni

Krajeńskiego Anioła otrzymało stowarzyszenie ,,Jesteśmy Tacy Sami”

Anioł i iskierki

Co roku podczas uroczystej sesji rady powiatu wręczane są nagrody honorowe starosty. Krajeńskiego Anioła i Krajeńską Iskierkę otrzymują społecznicy angażujący się w pomoc innym, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym. W tym roku nagrodę otrzymali wolontariusze w z Więcborka i stowarzyszenie z Sępólna. Wolontariusze z wspólnoty „Wiara i Światło” bardzo aktywnie włączają się w pomoc osobom niepełnosprawnym z terenu gminy Więcbork, uatrakcyjniając im czas. „Wolontariusze działający we wspólnocie Więcborskie Rykotki to wspaniali młodzi ludzie kierujący się altruizmem. Charakteryzują się dużą wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka. Pokazują społeczeństwu, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy. Przyznanie nagrody grupie wolontariuszy pokazało, by innym młodym ludziom, że jest sens w tym, aby nieść pomoc potrzebującym” - czytamy we wniosku o przyznanie nagrody adresowanym do starosty i powiatowej społecznej rady ds. osób niepełnosprawnych. Honorową nagrodę Krajeńskiego Anioła otrzymało w tym roku stowarzyszenie „Jesteśmy Tacy Sami” działające przy Zespole Szkół nr 2 w Sępólnie. Stowarzyszenie założone zostało w 2005 roku. Jego celem jest wspieranie osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie swoją działalność finansuje poprzez zdobywanie funduszy z różnych projektów. Prezesem stowarzyszenie jest Anna Miszczak, wiceprezesem Edyta Kapusta, skarbnikiem Małgorzata Tafelska, sekretarzem Małgorzata Żywicka, a członkiem Anna Kucmann. W obu przypadkach wnioski o przyznanie nagród złożyli rodzice dzieci, którym udzielana jest pomoc.

Pół wieku sępoleńskiej poradni

W tym roku Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sępólnie obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji wszyscy pracownicy placówki zostali zaproszeni na sesję, na której wręczono im kwiaty i podziękowania. Była to znakomita okazja do przypomnienia bogatej historii.
– W roku 1968 roku minister edukacji wydał zarządzenie w sprawie organizacji i działalności poradni wychowawczo- -zawodowej. Poradnie były powołane w celu niesienia pomocy szkołom i innym placówkom wychowawczym oraz rodzicom. Na mocy tego zarządzenie powstała również poradnia wychowawczo-zawodowa w Sępólnie. Pierwszą siedzibą poradni była Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie, kolejną była Szkoła Podstawowa nr 2, budynek świetlicy terapeutycznej, potem był urząd miasta i gminy. Aktualna siedziba poradni mieści się na ulicy Wojska Polskiego. Pierwszym dyrektorem był Wacław Patalan, kolejnymi Józef Buława, Henryka Biernat, Jan Turowski, Hieronim Muraszko, od 1991 roku do 2017 roku Daniela Baran. Od 1 września 2017 roku dyrektorem placówki jest Katarzyna Kowalczyk. Lata 80. i 90. w historii polskiego poradnictwa przyniosły zmiany społeczno–polityczno–ustrojowe. Konieczna była kolejna reorganizacja systemu poradnictwa. Powstawały specjalistyczne poradnie psychologiczno–pedagogiczne. Celem było wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży – powiedziała podczas sesji Katarzyna Kowalczyk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sępólnie.
Jubileuszu 50-lecia istnienia poradni osłodził tort urodzinowy. Pani dyrektor oraz starosta Jarosław Tadych próbowali go sprawiedliwie podzielić wśród zaproszonych gości.