Narodowe Czytanie „Lalki”

Sandra Szymańska, 15 wrzesień 2015, 23:16
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek w Kamieniu i Sępólnie po raz kolejny przeprowadzono akcję Narodowego Czytania, zainicjowaną 3 lata temu przez prezydenta RP. W tym roku mieszkańcy krajeńskich miasteczek, wzorem całej Polski, czytali „Lalkę” Bolesława Prusa. Do wspólnej lektury włączyła się młodzież, nauczyciele oraz samorządowcy.
Narodowe Czytanie „Lalki”

Do wspólnego czytania ,,Lalki” włączyli się samorządowcy z burmistrzem Wojciechem Głomskim i nauczyciele. Fot. Sandra Szymańska

Już po raz czwarty odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. W zeszłych latach dotyczyła „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, twórczości Aleksandra Fredry i „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W tym roku była to „Lalka” Bolesława Prusa. Organizacji wspólnego czytania podjęła się młodzież z Publicznego Gimnazjum w Kamieniu na czele z polonistką Iwoną Hajdasz. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury dzieje bohaterów dziewiętnastowiecznej powieści przybliżyli samorządowcy, nauczyciele i zaproszeni goście. Młodzież w skupieniu wysłuchała historii Stanisława Wokulskiego, Izabeli Łęckiej i Ignacego Rzeckiego. Sporo emocji wywołał quiz, w którym udział wzięła publiczność. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili sami czytający, za co otrzymali drobne nagrody. Gimnazjalistki przedstawiły również wyniki ankiety, którą przeprowadziły wśród młodzieży i dorosłych. Wbrew pozorom nie wypadła źle. Okazuje się, że spora większość dorosłych osób przeczytała „Lalkę” w całości. Niestety, młodzież przyznała, że zna treść powieści z opracowań i ekranizacji. Nie ma się co dziwić, ponieważ dzieło Bolesława Prusa nie jest obowiązkową lekturą w gimnazjum. – Sama po raz pierwszy miałam do czynienia z „Lalką” dopiero w szkole średniej. Powróciłam do niej po latach i muszę stwierdzić, że inaczej odbiera się książkę, gdy czyta się ją w dorosłym życiu. Do „Lalki” trzeba dojrzeć – przyznała dyrektor gimnazjum Hanna Atamańska. W Sępólnie, w pięknie udekorowanej Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza, karty powieści Prusa czytali przebrani w dziewiętnastowieczne stroje samorządowcy z burmistrzem Waldemarem Stupałkowskim i starostą Jarosławem Tadychem na czele, a także młodzież z okolicznych szkół, nauczyciele oraz radni. Narodowe Czytanie ma za zadanie podtrzymywać kulturę czytelniczą i kulturę żywego słowa. Cieszy fakt, że w tę akcję tak chętnie angażują się młodzi ludzie. W dobie audiobooków, telewizji i Internetu spada zainteresowanie książką, co prowadzi do wtórnego analfabetyzmu coraz młodszych pokoleń. Obcowanie z arcydziełami literatury polskiej powinno zaszczepić szczególnie w młodzieży chęć do poznawania i pogłębiania wiedzy o literaturze.