Niecodzienne porozumienie
Podpisanie listów intencyjnych odbyło się w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Społecznej z udziałem ich sygnatariuszy i wąskiej grupy samorządowców oraz przedstawicieli szkoły. Dyrektor szkoły Włodzimierz Stawisiński dostrzega w tym historyczną symbolikę, ponieważ to właśnie budynek przy ulicy Jeziornej przez wiele lat był siedzibą Liceum Ogólnokształcącego. Dyrektor jednym tchem wymienił najznaczniejszych absolwentów szkoły rozsianych dziś po całym kraju i świecie. Uruchomienie nowych profili kształcenia jest na pewno dla szkoły wydarzeniem historycznym, ale też zobowiązującym. Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Tadeusz Kondrusiewicz, przypomniał, że motorem napędowym i głównym inicjatorem tego pomysłu jest kpt. Leszek Grugel, komendant powiatowy PSP w Sępólnie. To kolejny dowód na to, jak cennym nabytkiem dla powiatu sępoleńskiego okazał się komendant Grugel, człowiek z Tucholi, ale oddany miejscu, w którym pracuje.
- Do tej pory kształcenie prowadziliśmy w oparciu o obowiązujące podstawy programowe. Dzisiaj mamy możliwość wsparcia tego standardowego programu działaniem, które wzbogaci naszą ofertę edukacyjną, a uczniów wyposaży w dodatkową wiedzę i sprawności. Możemy to osiągnąć dzięki wsparciu naszych gości reprezentujących tak ważne instytucje państwowe. Bardzo panom dziękuję za zgodę na nawiązanie współpracy – powiedział, witając gości starosta Tomasz Cyganek.
- Chcę pogratulować inicjatywy, która wzbogaci ofertę edukacyjną dla młodzieży. Ze swojej strony deklaruję współpracę i wszelką pomoc. Jednocześnie zapraszamy do naszych obiektów. Szczegóły tej współpracy ustalimy w dalszym postępowaniu. Jestem przekonany, że dla młodzieży to nowa perspektywa i nowe możliwości. Co prawda chętnych do szkół pożarniczych nie brakuje, ale zależy nam na tym, aby trafiali do tych szkół najbardziej wartościowi ludzie. Im większa konkurencja, tym lepiej. Gratuluję pomysłu i życzę sukcesów – mówił st. bryg. Tomasz Leszczyński, kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP.
- Nie ma podobnej inicjatywy na pewno w województwie, ale chyba i całym kraju. Zrobimy wszystko, aby to była chluba powiatu i naszego ośrodka. Myślę, że ta inicjatywa przyniesie oczekiwane przez nas rezultaty - dodał dyrektor Tadeusz Kondrusiewicz.
Po tych kurtuazyjnych wystąpieniach podpisano i wymieniono listy intencyjne o współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami. Teraz przed dyrekcją szkoły nabór oraz przygotowanie do uruchomienia klasy nazwijmy ją w skrócie pożarniczej oraz klasy ruchu drogowego. Oczywiście prowadzony będzie również nabór do standardowej klasy LO, tak jak do tej pory. Klasy z nowymi profilami będą realizowały normalny program liceum wzbogacony o kilka godzin przedmiotów związanych z ich specyfiką. Klasa pożarnicza będzie je realizowała na terenie Komendy Powiatowej PSP, która posiada odpowiednią kadrę i wyposażenie. Uczniowie w czasie tych zajęć będą umundurowani w ubiory koszarowe. Planuje się również utworzenie z uczniów tej klasy młodzieżowej drużyny pożarniczej, która będzie brała udział w szkoleniach, obozach i zawodach tak, jak istniejące drużyny. Z kolei klasa o profilu bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie dodatkowo realizowała przedmiot o takiej samej nazwie. Pomoc WORD-u będzie polegała na wyposażeniu klasopracowni, być może będzie też jakiś samochód do nauki jazdy.
Ukończenie takiej klasy nie daje konkretnego zawodu, ale ma ułatwić absolwentom start na studia w tożsamych czy pokrewnych kierunkach. Z założenia mają one przyciągnąć nie tylko młodzież z terenu powiatu, ale przede wszystkim spoza jego granic. Na razie to jest wielka niewiadoma, której rozwiązanie poznamy już za kilka miesięcy. Przedstawiciele stron, które podpisały w czwartek listy intencyjne, podkreślają, że robią coś, co do tej pory nie miało precedensu, ale robią to z pełną świadomością i należytą starannością.